Supraîncălzirea senzorului meu pentru încălzitor de apă!

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 04/10/13, 11:21

Cuicui a scris:
Did67 a scris: există o mini deltă sub care sistemul se oprește ...
Mulțumesc pentru precizie. Înțeleg mai bine: sistemul dvs. funcționează ciudat, în funcție de Delta T. Nu sunt de acord cu instrucțiunile dvs., dar este problema mea ...
De asemenea, pot regla delta-T pe reglajul meu (diferența de temperatură între sonda senzorului și cea a rezervorului). Senzorii mei au o suprafață astfel încât, chiar și cu un delta-T scăzut, cantitatea de calorii stocate în balon justifică în mare măsură consumul circulatorului.
Dernière édition alin Cuicui 04 / 10 / 13, 11: 46, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 04/10/13, 11:45

Strict vorbind, aportul caloric este produsul dintre debitul și delta T (luând în considerare capacitatea termică specifică a lichidului).

Oricare ar fi suprafața senzorului.

[puteți transporta aceeași cantitate de căldură cu debit mic și delta T ridicat sau cu debit mare și delta T.

Mai sus v-am spus că diferența de 5 l / min x 15 ° = 15 l / min x 5 ° diferență.

Suprafața senzorilor nu schimbă nimic!

Am ales prima soluție. Circulator pe viteza 1 (este ca 18 W în viteza 1, 30 în viteza 2 și 50 în viteza 3; voi lua citirile în acest weekend ...).

Tu o alegi pe a doua.

Consum mai puțin curent decât dacă ar circula mai repede, cu un delta T. mai mic În timp ce „transporta” aceeași energie solară.

Dar, desigur, fiecare instalație, în funcție de diametrul tuburilor, coatele din circuit, conductele din panou, are propriile sale caracteristici: aceeași pompă, setată la aceeași putere, va ieși mai mult sau mai puțin în funcție de HMT circuitului ...

Dar pentru aceeași instalare, un delta T mai mic este mai avantajos. În limite care ar crește semnificativ temperatura panourilor [acolo suntem de acord] și, prin urmare, pierderile. 5 sau 10 ° mai mult sau mai puțin pe un panou izolat, cu țevi izolate, nu mi se pare atât de semnificativ ... [delta mea de 15 este la optim, în jurul „prânzului solar”; desigur, automat mai puțin înainte și după ...]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 04/10/13, 11:52

Recunosc că sunt un pic călare pe consoanele electrice: trecerea la LED-uri, înlocuirea circulatorului de încălzire programat, înlocuirea LL și LV făcute (de A ++, A +++), îndepărtarea celor vechi etc ...

Un circulator devine, într-o casă „puțin gospodar”, un consumator mediu! [în jur de o sută de kWh, față de 200 pentru aparatele electrocasnice moderne mari; pentru încălzire, este chiar kifkif sau mai mult!]

Cred că o face coerentă dacă pledăm pentru o reducere a ponderii nucleare.

Dar asta este doar părerea mea (și atitudinea mea).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 04/10/13, 11:53

Did67 a scris:Consum mai puțin curent decât dacă aș circula mai repede, cu un delta T. mai mic În timp ce „transporta” aceeași energie solară ..]
Cu siguranță. Dar nu luați în considerare timpul în care circulatorul dvs. este oprit în timp ce așteptați o delta-T mai mare: în acel moment nu este transportată energie. Evident, la soare puternic atunci când circulatorul circulă continuu, nu există nici o diferență, cu excepția faptului că colectoarele foarte fierbinți au mai multe pierderi de căldură.
0 x
Dudule
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 30/04/08, 01:12
Locul de amplasare: Bordeaux / Franța

Re: Încălzirea senzorului meu de încălzire a apei!




de Dudule » 14/11/17, 23:45

bonjour,

Știam acest site pentru motorul cu apă și descopăr partea solară unde sunt începător.

Pentru a limita consumul nuclear, nu este posibil să puneți un panou fotovoltaic care transformă un circulator de curent continuu proporțional cu soarele?
Cu cât este mai mult soare, cu atât circulatorul circulă mai repede și nimic nu funcționează noaptea.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 194