Supraîncălzirea senzorului meu pentru încălzitor de apă!

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2

Supraîncălzirea senzorului meu pentru încălzitor de apă!




de netshaman » 01/10/13, 12:22

În acest septembrie, după o întrerupere prelungită a energiei, senzorul meu s-a supraîncălzit în absența mea.
Și conductele nu au putut rezista ...
Mai multă presiune în circuit!
Și toate acestea din cauza unui tip care a lovit un transformator în timpul unui miting!
Aștept ca instalatorul să verifice toate acestea și să se joace asigurarea ...
Pe scurt, toate acestea pentru a spune că aș dori să instalez o sursă de alimentare separată bazată pe un panou PV care să furnizeze un invertor de tip sinusoidal pur de tip computer.
Ce putere pentru panou, știind că ansamblul de reglare pompă + este de maximum 100 W.
Am examinat senzorul de tip plan și nu pare să fie nimic, nici urmă de glicol.
Supapa nu este declanșată pe circuit *, este deci o țeavă care are peter dar unde?
Pe scurt, sunt în caca ...
Cine este deja în asta forum cine mi-a spus acum unul sau doi ani că un panou termic nu se supraîncălzește?
Nu-i asa?
Este ca și cum Fukushima se întâmplă o singură dată, dar simți că trece (factura)!
: Mrgreen:

* Conducta de evacuare a supapei este blocată de un cuib de insecte !!!
Acesta ar fi fost expulzat de presiunea altfel!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 01/10/13, 12:33

Ne pare rău să aud asta!

Nu este normal ca supapa de siguranță să nu amelioreze excesul de presiune! Deoarece, în mod normal, panourile trebuie să se mențină la T ° (acesta este cazul tuturor panourilor de scurgere în cazul nefuncționării pompei, acestea pot crește în T °, ​​dar fără lichid, deci fără presiune), dar T ° + presiune este mai problematic ...

Acest lucru se datorează faptului că a fost fie o calibrare greșită a acestei supape, fie o defecțiune la unul dintre panouri ... pe scurt, deteriorarea este făcută, dar pentru reparație, nu uitați să identificați problema, astfel încât să nu se mai repete!


Ați identificat scurgerile? Dacă o singură sudură a eșuat, ar trebui să fie fixată destul de ușor! Cred că a fost la nivelul unei lipiri de tablă care s-a rupt deoarece pentru a exploda o țeavă de cupru ai nevoie de mult mai mult stres! Nu vezi pe unde a curs glicolul?

Nu cred că cuibul s-a jucat în funcționarea supapei ...

Cine este deja în asta forum cine mi-a spus acum unul sau doi ani că un panou termic nu se supraîncălzește?
Nu-i asa?


Uh ... cu siguranță nu eu! Vedeți dezbaterea pe panourile de scurgere pe care am început-o cu ani în urmă: https://www.econologie.com/forums/systeme-so ... t8197.html Vorbeam despre supraîncălzire!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 01/10/13, 12:42

Și pentru energia fotovoltaică, luați un coeficient de siguranță de 2 până la 3 (300W cretă) ... dar investiția va fi grea doar pentru siguranță!

În caz contrar, pur și simplu puneți un invertor pe circulator și regulatorul solar. Mărește-l astfel încât să dureze 5 până la 6 ore ...

Sau de la 500 la 600Wh de autonomie ... ah, care oricum face o baterie mare! Sistemul solar direct cu un invertor mic poate costa mai puțin ... pentru a săpa și a compara!
0 x
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2




de netshaman » 01/10/13, 12:52

Nu am găsit încă locul în care este slăbit, dar cred și că este o sudură.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 01/10/13, 13:05

Da, din moment ce lipirea cuprului pe bază de staniu se topește la aproximativ 180 ° C ... atât de bine înainte ca cuprul să se rupă sub presiune ...

Dacă se află sub un geam (ceea ce este mai mult decât probabil), reparația poate costa mai mult decât un panou nou ... pentru a vedea ...

ps: Am împărtășit acest subiect pe pagina FB de econologie: https://www.facebook.com/pages/Je-baiss ... 3204713321
0 x
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2




de netshaman » 01/10/13, 13:09

Da, este un colector cu ecran plat.
Dar nu am detectat nicio urmă de lichid în interior sau care ar fi curgut prin găurile destinate scurgerii condensului.
Gycol, în principiu, nu lasă urme și miroase puternic?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 01/10/13, 13:18

Da pentru urme ... când curge ...

Cu excepția cazului dvs., probabil că a dispărut sub formă de vapori! Având în vedere condițiile ...

Probabil că circuitul dvs. nu este golit complet, dar scurgerea previne re-presurizarea ...

Te-ai urcat pe acoperiș pentru a arunca o privire mai atentă?
0 x
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2




de netshaman » 01/10/13, 13:25

Dacă dacă este complet golit!
Au mai rămas doar 1.5 bari de presiune și când am ajuns pe acoperiș să deschid sângeratorul, puf!
Gata cu presiunea!
Abia mai mult de 0.5 bare!
Și astfel, 1 bar a fost doar aer!
Mă întreb cum a reușit pompa să nu se deterioreze în aceste condiții!
Presiunea inițială era de 3 bari, precizez.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 01/10/13, 13:34

Uh ... cum ar putea circuitul care era în pivniță, așa că „nu fierbinte” și în partea de jos a panourilor, să fi fost complet gol?

Care este presiunea la cel mai mic manometru de pe circuitul dvs.?

În mod normal, vă oferă coloana de apă rămasă (dacă 5 m de apă = 0.5 bare)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 01/10/13, 14:07

1) Senzorul meu plat s-a blocat de zeci și zeci de ori (pe modelul De Dietrich pe care îl am, există un dispozitiv de siguranță care oprește circulatorul dacă diferența de temperatură dintre sonda superioară a panoului și temperatura minimă a calorificatorului depășește 50 °; deci, atunci când sunteți plin de soare, atrageți intens, temperatura inferioară poate scădea rapid de la 35 ° la 12 ° - temperatura apei reci).

2) Nu am observat nimic negativ în ultimii 10 ani.

3) Dar instalatorul meu a sudat instalația cu un lipit de argint, care este rezistent la temperaturi ridicate. Nu staniu, care nu rezistă. Cred că panourile îndeplinesc aceleași cerințe.

Vezi: http://www.brico.be/wabs/fiches/pdf/fr/8-1.pdf

Acest lucru este marcat în instrucțiunile de asamblare De Dietrich (dacă le citiți).

4) Și într-adevăr, trebuie să existe o supapă de siguranță calibrată la 3 bari. De ce nu a funcționat?

5) 3 bare în circuitul normal, asta mi se pare foarte mult. Mă întorc la 1,5 (casă cu 1 etaj; mai puțin de 10 m între partea superioară a panourilor și balonul din subsol; deci max 1 bar). Dar asta nu s-ar fi schimbat prea mult. Doar „ciudat” că instalatorul dvs. a făcut presiuni atât de mari!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 135