Citroen AX diesel recenzie?

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 03/10/13, 13:56

Nu cred nimic din fotografii pentru că sunt prea imense pentru a vedea vehiculul ...
Acestea ar trebui redimensionate în conformitate cu standardul forum... :?

De acasă, pe vechiul meu PC single-core, ecran de 4/3 19 ", afișarea paginii este aproape imposibilă ...
:|
0 x
ggdorm
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 122
Înregistrare: 23/02/09, 17:25
Locul de amplasare: Belgique




de ggdorm » 03/10/13, 15:06

Iată fotografiile redimensionate!

Imagine

Imagine

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 03/10/13, 21:50

citro a scris:: arrowu: Am fost uimit că încă nu ai depus mărturie.
A fost întotdeauna gândirea mecanicii: „aceste motoare mici sunt fragile”
Ei bine, 250.000 km nu sunt cu siguranță limita.

De fapt, eșecul calorstatului (la 15 €) trebuie înlocuit cu cel mai mic semn de încălzire sau preventiv după 10 ani.
Bănuiesc că era cam la vârsta mașinii tale (25.000 km / an).

Încă o dată vinovați sunt mecanicii incompetenți și nu o presupusă „fragilitate” a motoarelor ...


Ei bine, mecanicul, sunt eu!

Și într-adevăr, sunt puțin „minimalist”!

Deci trebuie să fii puțin mai atent decât cu motorul XUD al ZX !!!

Dar nu cred că s-a supraîncălzit. Asta, mi-aș fi dat seama!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 03/10/13, 22:57

Scuze pentru criticile mecanicului ...
Pentru supraîncălzire, ZX este mai bine echipat cu indicatoare și afișaje decât AX.
Este suficient ca prima supraîncălzire să aibă loc cu un alt șofer mai puțin atent și să se producă pagubele.
Când rămâne fără lichid de răcire este prea târziu, senzorii de temperatură sunt uscați și nu mai indică supraîncălzire.

Pe BX, în rezervorul de expansiune era un senzor de nivel al apei.
acest senzor a fost îndepărtat pe ZX și pe AX (dar locația sa a rămas, așa că o putem adăuga așa cum am făcut pe unele din Citroëns ...

Este ușor să vorbești despre avarii și mecanici ... Sunt ca prietenii mei, nici eu nu reușesc întotdeauna ...
Am un ZX TD care este supraîncălzit, diverse probleme electrice și am ajuns să arunc prosopul ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 04/10/13, 07:23

citro a scris:
Când rămâne fără lichid de răcire este prea târziu, senzorii de temperatură sunt uscați și nu mai indică supraîncălzire.
..


Ah !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dintr-o dată, sunt mai puțin sigur că nu a existat o supraîncălzire!

Nu aveam „panoul cu aburi”. Nici văzând! Asta e tot !

[Sunt un mecanic destul de bun, dar mă gândesc la o mașină ca la o „mașină de rulat” - pe scurt, atâta timp cât rulează, rulez. Am o tendință distinctă de a uita să deschid capota. Am o „ureche” destul de fină, care mă avertizează asupra altor lucruri ... Și soțiile mele, copiii etc ... sunt mai răi! Oh, trebuie să faci o schimbare de ulei? ]]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 04/10/13, 07:46

Automobilul a intrat în viața noastră ca un obiect de zi cu zi pe care îl uităm ...
Acesta este motivul pentru care constructorii au adăugat indicatori de întreținere pentru a reaminti șoferilor să facă service ...

O tinerețe fără bani și utilizarea mașinilor de epocă m-au învățat reflexe care rezistă. Îmi ocolesc vehiculele o dată sau de câteva ori pe lună, verific nivelurile, văd dacă sunt vizibile scurgeri, presiunea anvelopelor ...
Datorită acestui fapt, am întreținut vehicule care, în alte mâini, și-ar fi încheiat viața mult mai devreme.

Folosesc un monovolum pe care proprietarul anterior l-a conceput pentru casare, acesta rulează foarte bine, după o revizie majoră. Toate curelele, toate filtrele, calorstatul și repararea unor defecte electrice. Dar va rămâne întotdeauna de făcut ...
Aceasta a reprezentat o factură mare pentru piese, timp, dar când cumpărați un vehicul cu mai puțin de 100 €, iar controlul tehnic este ok ...

Având în vedere prețul pieselor pentru un AX, acesta va costa întotdeauna mai puțin decât un monovolum. Pe de altă parte, disponibilitatea rupturilor devine tot mai redusă ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 04/10/13, 08:53

Aceasta este doar părerea mea despre nespecialiști, dar consider că 750 € pentru un AX de 22 de ani este prea scump!
Nu cu mult timp în urmă am cumpărat un 405 pentru 450 € (bine ok ambreiajul era mort)
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11

Re: Citroën AX diesel recenzie?




de jonule » 04/10/13, 09:41

ggdorm a scris:Mașina la 200, dar motorul + cutia de viteze și mecanica provin dintr-un sax de 000 km. Are anvelope noi, ambreiaj nou și distribuție nouă. El îl vinde cu jante + anvelope și părți ale corpului.

ambreiaj motor tânăr și ditsri ok, cred că merită prețul (în garaj ambreiajul este de 500 €, distribuția idem), în cele din urmă puteți începe să negociați la 500 dar este o mașină bună, cu excepția unui singur punct: nu ar trebui să existe accidente pentru că este o oală cu iaurt, am plătit prețul pentru asta în tinerețe.
un prieten avea același 1.5D pe un motor 106, fiabil, care merge departe și nu consumă nimic.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 04/10/13, 12:00

Singurul accident este încă în regulă. „Beneficiem” într-un fel de ușurință. Mai puțină energie cinetică de disipat ...

Se făcea în mijlocul altor mașini care mă speriau: acolo, în fața energiei cinetice a unui 4 x 4 sau a unui BMW sau a unei autoutilitare, nu ești un meci!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 04/10/13, 12:07

Da, dar în aceste cazuri, niciun vehicul nu se poate potrivi ...

Un prieten care conducea o flotă mare a cumpărat sute de AX-uri (motorină, benzină și electrică). Desigur, el a avut vehicule deteriorate și unele grav.
AX-urile s-au dus, în general, la distrugere, dar rănile și oprirea muncii au fost mult mai mici decât se temuse.

El a considerat că AX-urile sunt foarte sigure în comparație cu alte vehicule din aceeași generație.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 241