Citroen AX diesel recenzie?

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
ggdorm
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 122
Înregistrare: 23/02/09, 17:25
Locul de amplasare: Belgique

Citroen AX diesel recenzie?




de ggdorm » 02/10/13, 20:52

Bună tuturor,

Știu că este un pic off-topic, dar pentru că am călătorit forum, Știu că unii dintre voi au deținut sau au lucrat la un motor Citroen Ax.

În prezent, analizez această mașină care mi se pare foarte atractivă pe mai multe puncte: buget redus, consum redus (unele ating 3L / 100 consum), posibilitatea de a face întreținerea singur cu ușurință și impozite mici. Pe scurt, mi se pare a fi prima mașină ideală pentru un tânăr care intră în forța de muncă. Conduc 30 km / an în principal pe autostrăzi.

Am găsit o mașină uzată la aproximativ 1991 km de locuința mea. Este un topor din 1.4 pe care proprietarul l-a reparat pentru nepotul său. Din păcate, ei au pierdut contactul și el a sfârșit cu mașina pe brațe. A trecut CT-ul și are o singură remarcă: coroziunea pe un furtun de frână. Inițial, a fost echipat cu celebrul 1.5 cu adevărat lipsit de încredere, dar mecanica a fost înlocuită cu un motor 1999 saxo (2), care a apărut în faza 200. Din punct de vedere vizual, există puține diferențe între cele două motoare ( poziția unei cutii de aer) și diferența de putere este neglijabilă. Mașina la 000, dar motorul + cutia de viteze și mecanica provin dintr-un sax de 120 km. Are anvelope noi, ambreiaj nou și distribuție nouă. Il vinde cu jante + anvelope, si piese de caroserie. Pret: 000 euro.
Ce crezi? De asemenea, ar servi drept bază de testare pentru diverse lucruri care mă deranjează de ceva timp.
În fotografii, petele de pe caroserie sunt de fapt reflectări ale cerului și ale împrejurimilor.
Multumesc!

Jérôme

Imagine

Imagine

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36




de 1360 » 02/10/13, 21:25

hi,

Am avut un AX Diesel pe care l-am cumpărat de la fostul meu angajator parizian înainte de a fi transferat la Strasbourg. Este o mașină foarte drăguță, care de fapt consumă puțin, chiar dacă nu am făcut niciodată mai puțin de 4 l / 100.

Consumul scăzut nu se datorează tehnologiei avansate, ci unei greutăți reduse. Această mașină costă foarte puțin întreținerea, piesele, anvelopele și altele asemenea sunt ieftine.

Calitatea materialelor plastice și a țesăturilor interioare este destul de slabă, dar în rest este lipsită de griji.

În ceea ce privește schimbarea tipului de motor, este interzis în Elveția, dar nu știu despre Belgia ...
A+
0 x
Arnaud M
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 132
Înregistrare: 31/08/05, 18:34
x 2




de Arnaud M » 02/10/13, 21:25

De această mașină aș spune numai bine, dar nu suntem pe un forum citroën AX (există mai multe), aș prefera să pun întrebarea pe un forum făcut pentru asta. [/ citat]
0 x
ggdorm
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 122
Înregistrare: 23/02/09, 17:25
Locul de amplasare: Belgique




de ggdorm » 02/10/13, 21:40

Vă mulțumim pentru răspunsurile dvs.
Într-adevăr, nu este un forum Citroën, dar cunosc mare capacitatea de reacție a membrilor economiei și cred că, dacă cumpăr acest AX, având în vedere costul scăzut, voi face unele modificări pe care le voi împărtăși cu tine pentru a discuta despre asta.

De asemenea, modificarea nu este autorizată în Belgia, dar mai multe persoane au făcut-o deja. Aparent, capota este deschisă, nu știm dacă este 1.4 sau 1.5 D ... Mașina merge la CT în această configurație. Nu a câștigat putere, ci fiabilitatea că modificarea a fost făcută, deoarece 1.5 face 58 CP, iar 1.4 face 53 CP la aceeași viteză. În caz de accident, nu știu cât de departe va ajunge expertul în cercetările sale ...
0 x
ggdorm
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 122
Înregistrare: 23/02/09, 17:25
Locul de amplasare: Belgique




de ggdorm » 02/10/13, 21:43

Vă mulțumim pentru răspunsurile dvs.
Într-adevăr, nu este un forum Citroën, dar cunosc mare capacitatea de reacție a membrilor economiei și cred că, dacă cumpăr acest AX, având în vedere costul scăzut, voi face unele modificări pe care le voi împărtăși cu tine pentru a discuta despre asta.

De asemenea, modificarea nu este autorizată în Belgia, dar mai multe persoane au făcut-o deja. Aparent, capota este deschisă, nu știm dacă este 1.4 sau 1.5 D ... Mașina merge la CT în această configurație. Nu a câștigat putere, ci fiabilitatea că modificarea a fost făcută, deoarece 1.5 face 58 CP, iar 1.4 face 53 CP la aceeași viteză. În caz de accident, nu știu cât de departe va ajunge expertul în cercetările sale ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 02/10/13, 23:40

AX-urile sunt mașini ecologice prin excelență. : Mrgreen:

Așa cum spunea Arnaud, fie că este diesel sau electric.
Modelele pe benzină pe care am avut ocazia să le examinez m-au dezamăgit puțin de numeroasele scurgeri de ulei care apar în timp ...

Aceste vehicule au defectele calităților lor. Sunt ușoare și economice, dar în schimb, angrenajul de rulare este fragil (osele de suspendare, articulațiile cu bilă ...), iar vehiculul este slab izolat, deci obositor pe călătoriile lungi.
Prin urmare, trebuie tratate cu delicatețe.

Multe vehicule ar muri din cauza supraîncălzirii sau din garnitura chiulasei. De cele mai multe ori din cauza eșecului calorstatului, care trebuie înlocuit aproximativ la fiecare 10 ani (15 €).

Centura de sincronizare trebuie, de asemenea, înlocuită la fiecare 5 ani sau la kilometrajul prescris (primul termen expirat).

Pentru că am încercat recent „opriți și începeți să conduceți” (ceea ce știi că ai experimentat și tu, mi se pare) în timp ce conduci un diesel ZX, cred că AX este chiar mai potrivit pentru asta, deoarece îi lipsește servodirecția. Cu această strategie, consumul a 3 litri la 100 km este posibil ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 03/10/13, 07:43

Am avut și eu unul de câțiva ani:

a) Nu aș spune „ecologic”, ci una dintre „cele mai slabe mașini din vremea sa”

Dieselul este încă poluant și puțin mai lacom decât a anunțat în foile producătorilor (dar frugal, este adevărat). Și destul de fragil (garnitura chiulasei mi-a dat drumul, de fapt, și a fost desprinsă la aproximativ 250 km).

b) efect ușor; dar este mai bine să nu fii prins în ea; ai impresia, între două greutăți de a fi o sardină în cutia sa ...

c) Câteva puncte slabe: în plus, am avut roțile din spate care erau blocate în timp ce rulau (la viteză mică): ferrodo-ul s-a desprins de maxilar și s-a blocat ...

Pe scurt, la acea vreme, o mașină superbă, cu un raport excelent „capacitate / consum” datorită formei și greutății sale ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 03/10/13, 08:19

: Arrowu: Am fost uimit că nu ai depus mărturie încă.
A fost întotdeauna gândirea mecanicii: „aceste motoare mici sunt fragile”
Ei bine, 250.000 km nu sunt cu siguranță limita.

De fapt, eșecul calorstatului (la 15 €) trebuie înlocuit cu cel mai mic semn de încălzire sau preventiv după 10 ani.
Bănuiesc că era cam la vârsta mașinii tale (25.000 km / an).

Încă o dată vinovați sunt mecanicii incompetenți și nu o presupusă „fragilitate” a motoarelor ...

Căptușelile de frână care decurg devin extrem de rare și trebuie, de asemenea, să fie întreținute în mod zguduit ... (frânele din spate trebuie deschise aproximativ la fiecare 50.000 km pentru a face praf, ceea ce ar permite să se vadă acest tip de anomalie înainte de defecțiune) .

În cazul meu 106 electrice, cilindrii roților încep să scurgă după 10 ani din cauza lipsei de întreținere (sângerarea circuitului de frână este recomandat la fiecare 2 ani) și se utilizează foarte puțin frâne. Cred că AX-urile electrice suferă de aceleași rele. O scurgere în cilindrul roții pătrunde în garniturile care se pot desprinde cu ușurință (se taie la culoare cu adezivul de montare).
:?

Apropo, aceste motoare „fragile” erau montate pe avioane, dovadă suplimentară, dacă există vreo soliditate a acestora.
Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637




de Macro » 03/10/13, 12:26

Dacă motorul acestui topor provine de la un sax, acesta este 1.5D și este fiabil. Pe modelul de avion, acesta este 1.4, este foarte diferit, deoarece este totul în capul cilindrului de aluminiu și blocul îmbrăcat, 1.5 are un bloc de fontă plictisit.

În ceea ce privește restul, AX este o producție cu adevărat mică ...

Dacă este echipat cu o pompă de injecție bosch ... Este foarte ușor, foarte economic, acest ax ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
ggdorm
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 122
Înregistrare: 23/02/09, 17:25
Locul de amplasare: Belgique




de ggdorm » 03/10/13, 13:04

AX-ul este într-adevăr echipat cu un motor provenit de la un sax din 1999. Știu de unde vii de la Macro, m-am gândit să-l transform și în ulei vegetal dacă îl cumpăr.
Am verificat și pe net și se pare că motoarele saxo sunt echipate cu o pompă Bosch.
În ceea ce privește vehiculul în sine, ce părere aveți despre starea și prețul?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 198