Orașe fantome din China! Vina crizei?

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Orașe fantome din China! Vina crizei?




de Christophe » 08/10/13, 19:12

0 x
Arnaud M
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 132
Înregistrare: 31/08/05, 18:34
x 2




de Arnaud M » 08/10/13, 20:22

Din 2009 știm că această criză imobiliară se așterne în China, aveau credite pentru a construi birouri și construiau mult mai mult decât cererea viitoare estimată.
0 x
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 08/10/13, 22:39

Toată lumea știe de mult timp : Mrgreen:

Este destul de simplu, o parte din creșterea chineză este un PIB fictiv condus de statul care construiește orașe fantomă în mijlocul neantului, printre altele.

Este același principiu ca și subvenționarea panourilor solare din Germania.

Una dintre marile probleme cu toate acestea (pe lângă risipa monstruoasă de bani, resurse etc.) este că este finanțată parțial de investitori privați, care vor fi distruși, dar și, bineînțeles, de contribuabili...

Este o economie planificată, deci nu funcționează. Până acum, ar fi trebuit să știm!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 09/10/13, 08:37

BobFuck a scris:Este o economie planificată, deci nu funcționează. Până acum, ar fi trebuit să știm!


Imediat marile saboți și clișeele... Vrei să vorbim despre falimentul din Detroit?

https://www.econologie.com/forums/post263676.html#263676
0 x
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 09/10/13, 09:26

Detroit este opusul:

1- Un oraș industrial prosper

Această prosperitate duce la venituri puternice pentru administrația locală (municipalitate, stat etc.). Așadar, începe să gestioneze foarte multe servicii, angajează foarte mulți funcționari publici, îi plătește foarte bine și le face promisiuni de pensii de aur.

2- industriile se mută sau se închid (relocari, concurență, criză, sindicate etc.)

Deci nu mai este treabă.
Cei care pot pleca, rămân doar săracii.

Veniturile administrației locale scad brusc, dar obișnuit cu veniturile mari, nu se adaptează și merge pe cavalerie. Promisiunile de pensii de aur pentru funcționarii publici sunt insuportabile.

Deci, falimentul.


Detroit a funcționat foarte bine la un moment dat. În perioada de glorie a Motor City, era paradisul.
Orașele fantomă din China sunt opusul: nimeni nu a venit vreodată să locuiască acolo.

Băieții care au putere la nivel local (în China) au bonusuri și avansări în funcție de creșterea sectorului/provinției lor... Așa că pentru a obține bonusul, creăm un PIB fictiv!

Alegem un loc. Parazitele de la fermierii locali săraci sunt expropriate/deportate. Găsim investitori privați cu pachete care prezintă asta ca pe o investiție suculentă, adăugăm subvenții generoase. Strângem banii, construim, încasăm mită, crește PIB-ul, colectăm bonusurile.

Dar, deoarece orașul în cauză ar trebui să fie o investiție (de fapt, sunt proprietăți de investiții vândute din plan investitorilor naivi), prețul locuințelor va fi scump... așa că nimeni nu își poate permite... și mai ales nu săracii care au fost expropriați la început... deci e un oraș fantomă.

O firmă privată care se scurge după 1 sau 2 clădiri... statul, nu, de aici excesele.

64 de MILIOANE de case „fantomă” vacante de același stil în China.

Aceasta este economia planificată : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 09/10/13, 19:18

Nu e nevoie să mergi atât de departe, am văzut într-un Paris Match destul de recent (nu este obiceiul meu, dar trebuie să mergi la medic din când în când..... :D ) că aveau destul de puțini în Spania.

Ei bine, este chiar pe net:

http://www.parismatch.com/Actu/Internat ... mes-512803
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5




de Hic » 09/10/13, 19:44

elefantul a scris:Nu e nevoie să mergi atât de departe, am văzut într-un Paris Match destul de recent (nu este obiceiul meu, dar trebuie să mergi la medic din când în când..... :D ) că aveau destul de puțini în Spania.

Ei bine, este chiar pe net:

http://www.parismatch.com/Actu/Internat ... mes-512803

Abandonment Village Doel Belgia
Imagine
"Ce lume mică"
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5




de Hic » 10/10/13, 12:41

Pământ
Europa
Franţa
Sud
Languedoc-Roussillon
Acele + 43 ° 39 '15.38 .3 ", + 22 ° 19.26 'XNUMX"
Imagine
Sat abandonat Celles - Lac du Salagou
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 10/10/13, 13:13

Loc destul de frumos. Squatters acceptați?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Arnaud M
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 132
Înregistrare: 31/08/05, 18:34
x 2




de Arnaud M » 22/06/15, 15:56

În același gen ca și orașele fantomă chinezești, există noua capitală a Birmaniei, care este goală pentru moment.
Fie asiaticii sunt complet proști, fie încearcă să risipească dolari în timp ce oamenii încă mai cred că are valoare (dar de ce în orașe și nu în bordeluri?), fie plănuiesc mișcări mari de populație la scurt timp după dezastre naturale (ceea ce nu am reușit). pentru a fi la curent).
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 158