Cum să reparați un încărcător de baterie de 12V?

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
plaed
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 29
Înregistrare: 28/02/22, 22:01
x 13

Re: Cum se repară un încărcător de baterie de 12V?




de plaed » 08/04/22, 21:42

gegyx a scris:Este un spatiu rt 2.2 l de 96, bateria este consistenta.

după ora 12 erau 13 și ceva... Dar după începutul lung, nu ar mai fi cazul :D

Nu, e doar suspiciunea de stare a bateriei in urma unei descarcari la 4..V si a naibii de vumetru care nu a scazut sub 4A.

În general, la sfârșitul încărcării se apropie de 2V minus

Nu am dezasamblat niciodată mașina din curiozitate pentru că funcționează și sunt nituri pop peste tot capacul. asa de ...
**

Într-adevăr este o baterie de ordinul a 65A/h -570 EN, deci, fără îndoială, o încărcare insuficientă.



Fără să fiu cel mai puțin expert din lume, a trebuit deja să încarc mult mai mult de 12 ore pentru a obține o încărcare completă (dar nu luasem nicio măsură înainte de a începe încărcarea).

Mult succes, si... scuze pentru scoumoune provocat de subiectul meu!!! : Mrgreen:
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Cum se repară un încărcător de baterie de 12V?




de izentrop » 09/04/22, 02:21

plaede a scris:Multi-ul meu pare să fie de producție franceză și pretind o precizie de 0,5% pentru tensiuni (fotografii atașate)
Pare într-adevăr mai precis decât al meu pe un semnal care nu este pur DC sau AC 50 Hz, dar nici nu este un „TRUE RMS”. https://www.promax.fr/fra/actualites/56 ... fferences/
plaede a scris: A trebuit deja să încarc mult mai mult de 12 ore pentru a obține o încărcare completă (dar nu luasem nicio măsură înainte de a începe încărcarea).
Acest lucru nu este necesar cu un încărcător de calitate care nu va supraîncărca bateria.
Pe de altă parte, este necesară îndepărtarea dopurilor, completarea cu apă demineralizată și efectuarea încărcării într-o încăpere ventilată, din cauza producerii de hidrogen și oxigen prin electroliză, al căror amestec poate fi exploziv.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Cum se repară un încărcător de baterie de 12V?




de izentrop » 25/04/22, 11:17

În urma conversației, am putut măsura asta Vechiul meu încărcător putea furniza mai mult de 17V și înșurubați o baterie dacă sfârșitul de încărcare nu este monitorizat cu un multimetru.
Am comandat acest mod XH-M601 in jur de 2 euro cand l-am comandat.
L-am instalat si merge.
După reglare, încărcătorul este deconectat de îndată ce tensiunea bateriei ajunge la 14 până la 14.5 V.

Pe fotografie, bateria deja încărcată este conectată, vedem lumina roșie a modulului aprinsă.

Imediat ce conectez priza, ampermetrul încărcătorului se abate și tensiunea la bornele bateriei crește destul de repede și de îndată ce se atinge tensiunea de prag maximă, lumina se stinge, releul modulului oprește alimentarea. sectorul încărcătoarelor de alimentare.
Va fi necesar să deconectați din nou bateria înainte de a iniția o nouă încărcare.
jointes pièces
Loader.jpg îmbunătățit
Încărcător îmbunătățit.jpg (158.59 KiB) Vizualizat de 2438 ori
2 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 83