Reciclați un rezervor de ulei îngropat în tampon termic

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Reciclați un rezervor de ulei îngropat în tampon termic




de lilian07 » 30/06/18, 09:17

Ok vazand de eroare am inteles ca sunt 6000 litri si confirm analiza cu 6000 litri. Daca acest rezervor este aproape de casa ta (ideal intre 4 si 6m) este si mai bine, izolezi topul de 60 cm de nivelul 0 si folosesti acest rezervor ca regulator de incalzire/inghet initial. Vă puteți astfel simplifica și supradimensiona instalația solară termică. Apoi aceasta iti lasa posibilitatea de a evolua catre un sistem mai perforant de incalzire solara prin stocare termica la mijlocul sezonului prin controlul pierderilor de catre un schimbator de sol prin puturi mici realizate cu melc manual sau termic in functie de sol si de configuratia terenului tau. 6000 l este deja un tampon interesant pentru solar.
0 x
foudeforest
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 27/06/18, 21:47

Re: Reciclați un rezervor de ulei îngropat în tampon termic




de foudeforest » 01/07/18, 16:54

dede2002,
Vă asigur, rezervorul meu este gol de 30 de ani și nu s-a mișcat! Nu a fost declarat si am folosit defectul ascuns pentru a-l goli de ultimii 100l si a-l curata (negru dar declarand la canton).
În Valais, respect regulile (locuiesc acolo).
În cantonul Vaud, acesta ar trebui să fie umplut cu nisip pentru a nu avea o groapă uriașă în grădină în ziua în care s-a prăbușit.
La Geneva, nu știu.

Conform cercetărilor mele (și Sebasol), nu trebuie să cheltuiești bani pe ceva. Este mai bine să pui bani în altă parte. Îl poți transforma într-o pivniță de vinuri (prin punerea la loc de ventilație).

Rezervorul meu este la 1m de casa, dar am izolat peretele ingropat pana la fundatie cu 20cm de XPS. Prin urmare, nu risc ca căldura rezervorului să încălzească casa sau, eventual, cu o schimbare semnificativă de fază.

Lilian07,
6000l sau chiar 6000m3, îngropat, neizolat, pe orizontală nu este „magazin de masă eficient” (termenul eficient este greșit). Uită-te la Jenni, cu 100 de litri, asta e eficient.

Dar, după cum spuneți, îl pot folosi ca masă termică pentru casă. Poate îl folosiți pentru a încălzi câteva zile independent (evitați să faceți o flambă)? Mai probabil să-l folosești ca fântână canadiană bună în toamnă, cu o temperatură de 20°C.
În orice caz, am deja o hidro sondă canadiană pe cealaltă parte a casei.

Dar trebuie să termin de renovat casa mea (cu izolație performantă), să scot pompa de căldură și să instalez colectoare solare înainte de a mă juca cu rezervorul!

FDF
0 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Reciclați un rezervor de ulei îngropat în tampon termic




de lilian07 » 07/07/18, 08:26

Din contră, constat că un rezervor îngropat de 6000 de litri este un schimbător foarte bun pentru solar termic, îți permite să dublezi numărul de panouri fără să-ți faci griji de problema majoră a supraîncălzirii și înghețului.
Mai mult, un simplu schimbător în acest rezervor ar face mari economii la ACM dar și la întreaga porțiune de apă rece a rețelei care ar putea fi preîncălzită pentru a nu intra în rețeaua de apă la 7° care este apoi căldură cu rezistențe (ACM, mașină de spălat, mașină de spălat vase etc.).
Economii de ACM de 80%, economii la mașina de spălat 50%, economii la mașina de spălat vase 50%... Dacă există un AHU în locul unui VMC, atunci economiile sunt și mai mari.
Sistemul este simplu de implementat, câteva conexiuni și doar PER.
0 x

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 267