Neînțelegere pe o diagramă hidraulică a sobei cu peleți

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Avatar de l'Utilisateur
fabio.gel
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 282
Înregistrare: 06/03/08, 13:33
Locul de amplasare: 14 - Calvados
x 6

Neînțelegere pe o diagramă hidraulică a sobei cu peleți




de fabio.gel » 17/10/13, 08:04

bonjour
După o analiză între cele două diagrame de conducte hidraulice ale două mărci de sobe cu peleți hidro,
Ma intreb de ce la extraflame ai nevoie de o supapa cu 3 cai + 1 supapa de echilibrare in timp ce la modelul ROSU nu este nevoie!!!
Mai ales că o supapă cu 3 căi + 1 supapă mărește factura

Dacă mă poate ajuta un econolog, mulțumesc

Pe extraflame

Imagine

Pe ROȘU

Imagine
0 x
Fac tot ce pot pentru a nu lăsa o copie copiilor mei ...
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 17/10/13, 09:06

buna !
beneficiul unei bucle este o opțiune pe care nu am văzut-o înainte, la fel ca sobele hidro, în plus,
menținerea unei bucle la t°C ajută la evitarea bitragerii, prin șocul diferenței de t°C. acesta este un principiu folosit de mult timp pe motoare de exemplu: creștem t°C cât mai repede posibil, apoi odată atins t°C (60°C pentru a evita rumenirea) deschidem bucla pentru a schimba t°C cu restul circuitului. La un motor de mașină când este „fierbinte”, adică apa de răcire ajunge la 80°C, păstrăm această t°C răcind-o pe radiatorul mașinii, fără niciun rezultat.
apar astfel de casete, uite aici:
https://www.econologie.com/forums/recuperati ... 4-110.html

PS: dacă te uiți cu atenție la diagramele tale, este indicat că părțile gri „fac parte din aragaz”, deci prima arată o conexiune bună, dar depinde de tine să o faci, este o sugestie bună din partea lor, deoarece prezentată „ca exemplu”. pe 1 arata o instalatie clasica, cea mai rapida racordare pentru neexperti si sa arate ca racordarea la calorifere nu este scumpa? ...dar trebuie sa ai grija de reglaj si circuit, economiseste consum si iti protejeaza echipamentul.

am putea chiar adauga: in loc de robinetul termostatic cu 3 cai, puneti un robinet de amestec motorizat cu 4 cai, asservit termostatului de camera... ce regulator aveti de gand sa folositi?

un site bun: www.bouilleur.fr uita-te la sectiunea "diagrame" ;=)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fabio.gel
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 282
Înregistrare: 06/03/08, 13:33
Locul de amplasare: 14 - Calvados
x 6

Un mare mulțumesc




de fabio.gel » 17/10/13, 11:48

Mulțumesc Jonule

Deci această parte nu trebuie ignorată, deci este valabilă pentru ambele sobe (ROȘI sunt poate puțin ușor în acest moment)
In ceea ce ma priveste, la fundul aragazului vor fi 6 calorifere cu termostat + rezervorul meu solar Solaris de la Rotex.
Toate gestionate cu un termostat de cameră.

Pe de altă parte, pe mai multe videoclipuri editarea se face fără supapă

http://www.youtube.com/watch?v=b8HxVtW7fvk
http://www.youtube.com/watch?v=lIDlY2pc17M


jonule a scris:buna !
beneficiul unei bucle este o opțiune pe care nu am văzut-o înainte, la fel ca sobele hidro, în plus,
menținerea unei bucle la t°C ajută la evitarea bitragerii, prin șocul diferenței de t°C. acesta este un principiu folosit de mult timp pe motoare de exemplu: creștem t°C cât mai repede posibil, apoi odată atins t°C (60°C pentru a evita rumenirea) deschidem bucla pentru a schimba t°C cu restul circuitului. La un motor de mașină când este „fierbinte”, adică apa de răcire ajunge la 80°C, păstrăm această t°C răcind-o pe radiatorul mașinii, fără niciun rezultat.
apar astfel de casete, uite aici:
https://www.econologie.com/forums/recuperati ... 4-110.html

PS: dacă te uiți cu atenție la diagramele tale, este indicat că părțile gri „fac parte din aragaz”, deci prima arată o conexiune bună, dar depinde de tine să o faci, este o sugestie bună din partea lor, deoarece prezentată „ca exemplu”. pe 1 arata o instalatie clasica, cea mai rapida racordare pentru neexperti si sa arate ca racordarea la calorifere nu este scumpa? ...dar trebuie sa ai grija de reglaj si circuit, economiseste consum si iti protejeaza echipamentul.

am putea chiar adauga: in loc de robinetul termostatic cu 3 cai, puneti un robinet de amestec motorizat cu 4 cai, asservit termostatului de camera... ce regulator aveti de gand sa folositi?

un site bun: www.bouilleur.fr uita-te la sectiunea "diagrame" ;=)
0 x
Fac tot ce pot pentru a nu lăsa o copie copiilor mei ...
Avatar de l'Utilisateur
fabio.gel
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 282
Înregistrare: 06/03/08, 13:33
Locul de amplasare: 14 - Calvados
x 6

Multumesc pentru site-ul cazanelor




de fabio.gel » 17/10/13, 15:47

Multumesc Jonules

După analizarea diagramelor avem nevoie de o supapă de amestec atunci când fluidul trece printr-un element care face ca temperatura să scadă semnificativ (rezervorul tampon de exemplu).

În cazul unei serii de calorifere a priori nu este nevoie de unul.

Pe de altă parte, în diagrama care îmi corespunde nu văd să apară o supapă de echilibrare (ca mai jos)

Imagine

Prin urmare, voi adăuga supapa de amestec numai în circuitul meu
0 x
Fac tot ce pot pentru a nu lăsa o copie copiilor mei ...
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68

Re: Multumesc pentru site-ul de cazane




de pumnal pitt » 18/10/13, 10:29

fabio.gel a scris:Multumesc Jonules

După analizarea diagramelor avem nevoie de o supapă de amestec atunci când fluidul trece printr-un element care face ca temperatura să scadă semnificativ (rezervorul tampon de exemplu).

În cazul unei serii de calorifere a priori nu este nevoie de unul.


problema nu este chiar acolo.
o supapă de amestec vă permite în principal să aveți o temperatură a apei în calorifere care este independentă de temperatura sistemului de producere a apei calde (cazan, sobă)
aragazul încălzește apa la o temperatură ridicată care nu este prea reglabilă. această temperatură este adesea prea mare în comparație cu nevoile caloriferelor, mai ales la mijlocul sezonului.
Totuși, încercarea de a regla temperatura radiatoarelor prin modularea debitului la supapele termostatice funcționează destul de prost și provoacă pierderi semnificative de căldură în conducte.
de aceea ar trebui să alegeți o supapă de amestec.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 19/10/13, 10:09

bonjour :D

Mulțumesc pentru aceste detalii foarte interesante.

Într-un „cazan” auto există diferite tipuri de termostate.

- Cu una sau două piese.

- Cu 2 canale, plasate la intrare sau iesire.

- Sistemul unidirecțional (închis - deschis treptat) nu poate fi instalat la intrare, ar reacționa prea târziu pentru că nu este trafic.

- Sistemul cu două sensuri este mai interesant plasat la intrare, deoarece reacționează imediat la sosirea apei reci, ceea ce limitează șocul termic.

- În cazul unei defecțiuni, nu blochează priza.

- A doua cale este, desigur, recircularea internă.

Tehnica termostatelor auto este fiabilă și autonomă (fără electricitate), la 60 de grade ar trebui să fie și mai fiabilă..?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fabio.gel
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 282
Înregistrare: 06/03/08, 13:33
Locul de amplasare: 14 - Calvados
x 6

Aș folosi acest element




de fabio.gel » 19/10/13, 12:02

0 x
Fac tot ce pot pentru a nu lăsa o copie copiilor mei ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 208