Transformați un motor de mașină pentru utilizare staționară

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 25/10/13, 09:13

atât pentru zgomot cât și pentru mersul în gol, scopul depozitării nu este să funcționeze toată ziua, ci doar o parte a zilei! și asta, temeinic! dacă este răcit și, prin urmare, bine schimbat, motorul nu riscă nimic, este suficient să rămână în intervalele de răcire și să adauge mai multe radiatoare auto ca schimbătoare.

1 sau 2 ore, evident că acest cazan (iată noul cuvânt pentru motoarele termice) poate fi cuplat cu panouri solare, ca orice cazan;

in plus pe un motor termic cu cutia de viteze avem un arbore de putere cu viteze diferite, bine volanta nu stiu daca o putem folosi dar roata poate actiona ca ... ferastrau? teleschi pentru stațiune de schi alternativă? : Cheesy: mecanism de plug pentru un câmp? pe scurt ....

în caz contrar, orice motor de pe o mașină poate fi folosit în acest fel: după ce ne-am întors dintr-o călătorie, de exemplu pentru a merge la muncă în altă parte, pe o distanță suficientă, bateria este complet încărcată, putem chiar pune un al doilea serie (alternator + mare de furnizat), iar motorul fierbinte pentru o lungă perioadă de timp: puteți pune un schimbător de plăci pe lichidul de răcire și puteți avea apă fierbinte instantanee.
este, de asemenea, posibil (ca orice, desigur, și chiar mai ușor cu recuperare) să instalați 2 supape pe circuitul de răcire al mașinii (90 ° C) pentru a conecta circuitul casei sau schimbătorul ...

Nu sunt gata să arunc vechiul meu XUD care funcționează și cu ulei de prăjit gratuit! ! ! ! ! mulțumesc Rudolf și să trăiască câmpurile de rapiță
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 25/10/13, 11:57

toate mijloacele de stocare a energiei sunt scumpe, atât pentru stocarea energiei electrice, cât și pentru stocarea căldurii

Prin urmare, prefer un motor mic, doar puterea de care aveți nevoie și care evită stocarea

Nu am mai avut energie electrică de la EDF din 1996 și am folosit tot felul de motoare: cele mai profitabile sunt pur și simplu micul generator chinezesc, motor de 6,5 CP, alternator de 2500 W la 200 euro

un motor de mașină pe benzină este ieftin ... dar nu tot ce trebuie pus în jur este gratuit

Tocmai mi s-a pus EDF-ul înapoi într-un proiect profesional, există o istorie de injecție în rețea ... deci trebuie să aveți o rețea!

acest tip de motor mic este foarte curat timp de 2 ani: montat într-o cameră a casei cu o priză de evacuare bine sigilată, nu există miros urât

evacuarea trece prin mai multe rezervoare vechi de aer comprimat, care servesc drept schimbătoare de căldură: toată căldura ajunge în aerul camerei ... o ventilație o trimite către restul casei

după 2 ani acest tip de motor începe să răspândească miros urât

este doar un experiment: acest tip de motor mic arată că este posibil, dar trebuie să construim un motor special mai potrivit: răcirea cu apă pentru a utiliza mai bine căldura

carcasă solidă din fontă pentru a fi complet silențioasă, complet impermeabilă ... cu etanșări de ieșire a arborelui mai solide, pentru a fi impermeabilă pe toată durata de viață a motorului

un motor de mașină este de 10 ori mai mare pentru o casă: este bine pentru un generator de utilizare excepțională, de exemplu pentru a utiliza o mașină mai puternică decât abonamentul EDF

când făceam electricitate cu motoare de recuperare, existau întotdeauna 2 sau 3 defecțiuni pe lună ... este o nebunie tot ce se poate defecta pe ceva care se transformă tot timpul

cu generatorul chinezesc, nicio defecțiune în primul an și apoi câteva detalii foarte rare
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 25/10/13, 13:31

chatelot16 a scris:Prin urmare, prefer un motor mic, doar puterea de care aveți nevoie și care evită stocarea

este doar un experiment: acest tip de motor mic arată că este posibil, dar trebuie să construim un motor special mai potrivit: răcirea cu apă pentru a utiliza mai bine căldura


ce părere aveți despre motoarele mașinilor fără permis, răcire cu 1 cilindru cu apă (pentru cazan) diesel (ulei de prăjit) care nu consumă nimic?
Am văzut că există în kubota și lombardini, de încredere și faimos?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 25/10/13, 13:58

jonule a scris:
chatelot16 a scris:Prin urmare, prefer un motor mic, doar puterea de care aveți nevoie și care evită stocarea

este doar un experiment: acest tip de motor mic arată că este posibil, dar trebuie să construim un motor special mai potrivit: răcirea cu apă pentru a utiliza mai bine căldura


ce părere aveți despre motoarele mașinilor fără permis, răcire cu 1 cilindru cu apă (pentru cazan) diesel (ulei de prăjit) care nu consumă nimic?
Am văzut că există în kubota și lombardini, de încredere și faimos?


aceste motorine mici sunt bune, dar foarte căutate, de aceea scumpe chiar și utilizate

Am folosit un slanzi, de același fel, dar mai vechi folosit în lucrările publice ... răcirea cu aer, oribil de zgomotoasă, când nu le cunoști, crezi că au o bielă scufundată ... dar nu este doar injecția care este brutală!

iar aceste motorine mici nu au neapărat o durată de viață foarte lungă

ideal pentru a avea motorine super mici, este motorul ambarcațiunilor ... dar oribil de scump ... și, deoarece durata de viață este mult folosită, este scumpă

există chiar și generatoare pentru bărci de lux, motorină răcită cu apă, perfect silențioase, exact ceea ce este necesar pentru încălzirea și alimentarea unei case ... dar supraevaluat
0 x
Crabine7
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 06/06/13, 14:54

Re: Conversia unui motor auto pentru uz staționar




de Crabine7 » 26/10/13, 10:20

Bună ziua, sunt foarte interesat de acest tip de transformare a unui motor de mașină într-un motor de grup electric care ar funcționa cu energie solară.
Dar nu sunt deloc în joc și aș vrea să fiu îndreptat către planuri pentru un mecanic (proiectul Burkina Faso).
mulțumesc



dede2002 a scris:bonjour,

Putem recicla un motor auto pentru diverse utilizări, generatoare, pompe pentru motoare, etc.

Adesea este material gratuit, mărunțitoarele nu mai pot ține pasul ...

Motorul pe benzină se adaptează cu ușurință la toate gazele și este adesea folosit în cogenerare (iarna).

Cred că există o modalitate de a îmbunătăți eficiența termică la costuri reduse, deoarece aceste motoare sunt proiectate pentru a avea o putere mare.

În utilizarea staționară nu este nevoie de un raport bun greutate / putere și se utilizează o viteză fixă ​​(de exemplu, 3000 rpm)

Prin dublarea raportului volumetric și prin accelerarea aportului, am avea mai multă relaxare și mai puțină pierdere de evacuare, ca în cazul ciclului Atkinson.

Aveți alte idei? Și experiențe de împărtășit?
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 28/10/13, 18:41

bonjour,

Pentru a face un plan trebuie mai întâi să știi ce intenționezi să realizezi.

Un generator care funcționează cu energie solară nu se face așa ...

Un motor de mașină pentru a rula un grup electrogen necesită un regulator de încredere al motorului.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 28/10/13, 19:01

a face un studiu serios este o treabă mare: cea care îl face să spere să câștige bani realizând și vândând ceea ce a dezvoltat

concluzie, există doar planuri greșite și înșelate, care sunt publicate pe net ... niciodată ceea ce funcționează bine

avantajul de a lua un motor generator este că regulatorul centrifugal care controlează carburatorul este deja în carter
0 x
Crabine7
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 06/06/13, 14:54




de Crabine7 » 28/10/13, 19:04

Tocmai, pentru că „nu se întâmplă așa”, am nevoie de planuri care să fie făcute de către mecanicii noștri la fața locului, ei pot înțelege și realiza.

După cum am spus în întrebarea mea, nu știu absolut nimic în acest domeniu, dar știu nevoile populațiilor și lipsa lor de mijloace financiare, iar acest proiect poate fi o soluție (printre altele)

Așadar, să-mi spuneți că este complicat etc, nu este răspunsul de care am nevoie, ci PLANURI detaliate, concret ce!
PRODUSE
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 28/10/13, 19:07

Motorul mașinii are o performanță foarte slabă, devierea sa pentru uz staționar se referă la cazuri speciale, nevoie de putere mare într-un loc izolat.

Acesta este centrul acestui subiect, deoarece chiar dacă îl facem să funcționeze cu gaze regenerabile, este vorba de a nu-l irosi.

Mai ales în Africa unde nu ai nevoie de căldură!
Dernière édition alin dede2002 28 / 10 / 13, 19: 18, editate 1 ori.
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 28/10/13, 19:16

chatelot16 a scris:a face un studiu serios este o treabă mare: cea care îl face să spere să câștige bani realizând și vândând ceea ce a dezvoltat

concluzie, există doar planuri greșite și înșelate, care sunt publicate pe net ... niciodată ceea ce funcționează bine

avantajul de a lua un motor generator este că regulatorul centrifugal care controlează carburatorul este deja în carter


Bah aici poate studia și fără a spera să câștige bani nu :?:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 124