Transformați un motor de mașină pentru utilizare staționară

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 28/10/13, 19:43

dede2002 a scris:Bah aici poate studia și fără a spera să câștige bani nu :?:


Faceți des o treabă care durează câteva luni fără să câștigați nimic? Nu mai am mijloacele

o altă problemă, și mai jenantă, pe care o găsesc deseori în Africa, latura pe care vreau să am un plan precis, să fiu bucătar și să comand mecanicii care vor face realizarea

ce dispreț față de mecanici ... au nevoie de un intermediar care să nu știe nimic despre asta?

dacă aș petrece timp făcând un plan precis al unui DIY pe care l-am făcut, ar fi inutil la sfârșitul Africii, deoarece mi-am făcut treaba cu ceea ce aveam și ceea ce nu este nu neapărat disponibil în altă parte, dar, din păcate, acest tip de plan prea precis ar fi copiat și difuzat pentru a induce în eroare un plan care nu este potrivit pentru utilizare, deoarece nu am avut contact direct cu utilizatorul
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 28/10/13, 21:14

de energie electrică: „de ce”?
12 V continuu sau 220 V 50Hz?
a cadea? becurile nu au nevoie de 50Hz precise,
pe
computerele funcționează pe brichetă tip 12V, transformator 12> 19 pentru a încărca bateria laptopului
pe bateria de 12V energia este stocată și poate fi transformată în 220V cu un invertor de calculator (50Hz sinusoidal pur), ok puterea este de doar 330W pentru o baterie de 12V dar putem conecta mai multe 220 invertoare în paralel pe bateria de 12V sau utilizați invertoare de 24V pe baterii de 12V în paralel (alternator de camion de 24V) care urcă până la 800W etc.

electricitate: pentru ce?
0 x
Crabine7
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 06/06/13, 14:54




de Crabine7 » 28/10/13, 23:40

Mi se pare că mai departe forums putem împărtăși și, prin urmare, gratuit.
Ar fi interesant să ai mai mulți oameni pe subiect.
Tocmai am agățat primul articol, dar dacă este o utopie, nu continui.
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 29/10/13, 09:53

există destul de multe subiecte de acest tip pe net,
până la urmă depinde de nevoile tale:
electricitate ? căldură? cât costă ? (a face ceea ce ?)
poți transforma unul sau altul?
ce energie ai?

dacă este doar pentru a vinde un sistem de producție, nu este foarte interesant să lucrezi la acest subiect, așa cum spune chatelot, oricine poate cumpăra motoare vechi și le poate transforma ieftin în forță de muncă și le poate vinde , pentru ce ? să vindeți generatoare neperformante pentru un sistem de vânzări deghizat, care ar fi slab dimensionat în funcție de necesități? da, ce pierdere de timp și investiții ...

după aceea, dacă este un studiu orientat pe nevoi specifice, este deja mai interesant, dar este, de asemenea, necesar să satisfacem nevoile și instalarea dorită! =) este pentru unde, pentru cine, pentru ce, cum, când, unde ești
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 04/11/13, 18:23

Aceasta este întrebarea de bază, ce să faci?

Pentru a electrița un sat, nu va fi niciodată o soluție bună, chiar dacă materialul este gratuit, bugetul combustibilului nu va fi niciodată.

Un motor auto poate oferi o putere mare, pentru pompare, sudare sau altele, atunci când nu am găsit alte soluții.

chatelot16 a scris:
dede2002 a scris:Bah aici poate studia și fără a spera să câștige bani nu :?:


Faceți des o treabă care durează câteva luni fără să câștigați nimic? Nu mai am mijloacele

o altă problemă, și mai jenantă, pe care o găsesc deseori în Africa, latura pe care vreau să am un plan precis, să fiu bucătar și să comand mecanicii care vor face realizarea

ce dispreț față de mecanici ... au nevoie de un intermediar care să nu știe nimic despre asta?

dacă aș petrece timp făcând un plan precis al unui DIY pe care l-am făcut, ar fi inutil la sfârșitul Africii, deoarece mi-am făcut treaba cu ceea ce aveam și ceea ce nu este nu neapărat disponibil în altă parte, dar, din păcate, acest tip de plan prea precis ar fi copiat și difuzat pentru a induce în eroare un plan care nu este potrivit pentru utilizare, deoarece nu am avut contact direct cu utilizatorul


Total de acord, am vrut să „studiez” în sens larg (studenții nu câștigă bani).

Nu mi-ați răspuns la întrebare, care este diferența dintre restricționarea admisiei prin crearea unei depresiuni puternice sau umplerea cilindrului și apoi împingerea înapoi a unei părți a acestuia, pentru a obține același rezultat, adică o rată de umplere? de „x”, presupunând că raportul de compresie este crescut în funcție de „x”?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 04/11/13, 18:45

dacă umplerea este redusă prin modificarea ciclului de deschidere a supapei de admisie, nu există pierderi de energie

dacă reducem fluxul cu un fluture mai mult sau mai puțin închis, acesta consumă energie, ca o pompă de vid

să se joace cu supapa 2 sens opus

1) întârzierea închiderii motorului aspiră întreaga deplasare, apoi descarcă o parte din acesta înainte de a închide supapa

2) închideți supapa în prealabil: supapa se închide când este aspirat volumul corect, apoi expansiunea adiabatică a volumului și recompresia adiabatică: care nu provoacă nici pierderi de energie

un alt avantaj al controlului supapei: rata de umplere este bine fixată, nicio șansă ca această rată să crească din greșeală: de aceea putem crește raportul volumetric fără risc

cu o reducere a umplerii cu o clapetă mai mult sau mai puțin închisă și, dacă raportul volumetric a fost crescut, există riscul de a sparge totul în cazul unei erori de control a clapetei
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 04/11/13, 18:55

Prefer soluția de închidere a robinetului în avans, mi se pare că descărcarea consumă și energie.

Într-adevăr există riscul de a sparge totul, cei care caută puterea maximă îl știu, căutând randamentul maxim, este același.

Ideea mea a fost să o simplific, este mai ușor să flansezi decât să schimbi AAC și îmi imaginez că vidul de admisie ajută pistonul să urce?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 04/11/13, 19:24

Sunt de acord cu dvs.: trecerea și călcarea aerului din supapă consumă mai multă energie decât expansiunea și recompresia adiabatică

Un alt detaliu practic: o cursă bună a discului de măcinat în came pentru a reduce timpul de deschidere este mai ușor decât o cursă a unei filei să se îngroașe pentru a o mări

problemă: măcinarea arborelui cu came pierde întărirea suprafeței: prin urmare, camera se va uza mai repede
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 04/11/13, 19:55

chatelot16 a scris:2) închideți supapa în prealabil: supapa se închide când este aspirat volumul corect, apoi expansiunea adiabatică a volumului și recompresia adiabatică: care nu provoacă nici pierderi de energie


Pentru motoarele cu cap dublu aac în cap, pe capul de admisie, se poate obține „pur și simplu” o schimbare de fază care reduce umplerea prin schimbarea lanțului sau a curelei de dinți x în comparație cu pinionul sau pinionul dințat al transmisiei.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 04/11/13, 20:50

dacă doriți să închideți mai devreme schimbând un arbore cu came, acesta se va deschide și mai devreme, deci înainte de pmh ... deci coliziune în piston
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 200