Lucrare personală: tundere Gillier-Pantone

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Jack S.
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 16/09/13, 16:00




de Jack S. » 26/11/13, 21:33

Bună seara!

Așadar, în primul rând aș dori să mulțumesc oamenilor care au răspuns cu amabilitate la această postare.

:? Pentru videoclipul Gildas l-am urmărit, dar cred că am făcut un montaj de genul acesta Mașină de tuns iarba Pantone. Modul de a face acest lucru mi se pare mai ușor de înțeles. în ciuda faptului că nu știu încă modelului căruia îi corespunde (Pantone, Gillier-Pantone etc ???). Pe de altă parte, am impresia că este aceeași persoană care realizează videoclipul pe care l-ați pus. :?:

Nu prea înțeleg termenii tehnici folosiți în videoclipuri sau în pagini (mă gândesc să merg la un stagiu: P).
Flytox, am putea discuta în mp pentru a-mi explica niște termeni sau planuri? În plus, ați fi de acord să răspundeți la chestionarul meu?

Chatelot16, nu mă pot întoarce la alegerea mea și trebuie să spun că nici nu vreau. Mă bucur de bricolaj de când eram tânăr și cred că pentru mediul meu este un motiv bun să încerc. (Știu că sună puțin citche, dar asta cred). Și poate că îmi va plăcea să fac asta, nu se știe niciodată! De asemenea, dacă pot monta acest lucru pe o mașină de frezat zăpada, ar fi un pas bun pentru zona mea.

Cui pot să trimit un chestionar pentru interviul meu? :)

Ah și Flytox, ținând cont de asta, voi prezenta proiectul meu, nu vă faceți griji. ;)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 26/11/13, 22:23

Jack S. a scris::? Pentru videoclipul Gildas l-am urmărit, dar cred că am făcut un montaj de genul acesta Mașină de tuns iarba Pantone.

Montajul videoclipului lui Gildas este un „Gillier Pantone”. Vaporizează doar apa. Videoclipul pe care îl oferiți este un „Pantone”, vaporizează combustibil (aici benzină) și apă.

Problema este căun Pantone în care amestecăm benzină și apă în același rezervor este o erezie. Temperatura de fierbere a benzinei și a apei este mult prea diferită. Evident, gazele de eșapament se evaporă mult mai mult și mult mai repede benzina decât apa. În rezervor, proporția de benzină în raport cu cea a apei scade tot mai mult.

În plus, după câteva minute benzina care este alcătuită din multe produse diferite a văzut toate cele mai volatile părți ale sale evaporându-se și există doar un produs din ce în ce mai gras ... și incombustibil în el. un motor pe benzină ..... iar motorul ajunge să se oprească fără să fi golit rezervorul nici de „benzină”, nici de apă. Și asta fără a menționa reglajul neîncetat al aerului necesar pentru a evita blocarea .... Căutați pe net, există cel puțin un videoclip care îl arată clar.

Flytox, am putea discuta în mp pentru a-mi explica niște termeni sau planuri? În plus, ați fi de acord să răspundeți la chestionarul meu?


Du-te după PM, fără probleme : Mrgreen: (Aveți pictograma care merge bine în partea de jos a paginii)
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 880
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173




de Gildas » 27/11/13, 19:53

Jack S. a scris:
Pentru videoclipul Gildas l-am urmărit, dar cred că am făcut un montaj de genul acesta Mașină de tuns iarba Pantone. Modul de a face acest lucru mi se pare mai ușor de înțeles. în ciuda faptului că nu știu încă modelului căruia îi corespunde (Pantone, Gillier-Pantone etc ???). Pe de altă parte, am impresia că este aceeași persoană care realizează videoclipul pe care l-ați pus. :?


Videoclip de Fabrice Donzeau.

Într-un ansamblu Pantone pur, ceea ce trebuie căutat este crearea unei plasma în reactor. Foarte greu.
Un exemplu:
http://www.youtube.com/watch?v=y_E-Ov6gkLc

Părerea mea: Tija nu trebuie să atingă pereții tubului pentru a magnetiza doar ținută de un fir de oțel, nu din oțel inoxidabil, bine profilat.
http://tesla3.com/free_websites/geet_plasma.html

Acestea fiind spuse, nu am încercat una, dar mi s-a spus că motorul era mai puțin puternic cu un Pantone.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 28/11/13, 21:08

gildas a scris:Acestea fiind spuse, nu am încercat una, dar mi s-a spus că motorul era mai puțin puternic cu un Pantone.


Când un Gillier Pantone funcționează bine, poate exista o mică creștere a cuplului / puterii pe o anumită gamă de turații (în jurul valorii de cuplu maxim RPM?) Datorită unei arderi mai bune.

Acest lucru nu se referă la puterea maximă la viteză mare, care este neapărat redusă datorită obstrucției parțiale a evacuării (care limitează debitul de gaz) și încălzirii gazelor de admisie care reduc densitatea gazelor / cantitate de oxigen disponibil. Când puneți piciorul pe fund cu un Gillier Pantone, poluați în loc să depolați, dar nu filosofia pantomiștilor este cea care conduce : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Jack S.
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 16/09/13, 16:00




de Jack S. » 29/11/13, 06:31

Cum putem calcula dimensiunea reactorului? ce ar fi în raport cu deplasarea?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 29/11/13, 23:24

Jack S. a scris:Cum putem calcula dimensiunea reactorului? ce ar fi în raport cu deplasarea?


Fie că este vorba de o mașină de tuns iarba de 200 cm3 sau de o mașină de 3000 cm3, unii au pus un reactor de dimensiuni aproape identice în Gillier Pantone.

Practic:
tija este de 120 până la 300 mm. (oțelul inoxidabil funcționează la fel ca și oțelul magnetic ... dar fără rugină : Mrgreen: )
Distanțele tijei plicului sunt de la 0.8 la 1.5 pe rază.
Ai nevoie de o „cameră” înainte și după lansetă.
Tija trebuie să fie fixă ​​/ centrată (altfel zgomot semnificativ).
Întregul reactor nu trebuie să restrângă secțiunea de trecere a evacuării cu mai mult de 30%.
Motorul trebuie să fie cât mai aproape de chiulasă pentru a profita la maximum de căldura maximă din evacuare.
Tija trebuie să rămână detașabilă (întreținere / curățare necesară la fiecare X Km)
Aceasta nu este cea mai importantă parte (în specificațiile sale) a Pantone Gilier. Ceea ce este cu adevărat important ... este aburul cu care alimentăm reactorul.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 880
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173




de Gildas » 02/12/13, 23:45

Un videoclip interesant despre efectul Venturi,
http://www.universcience.tv/video-lisa- ... -4876.html

De la 2'50, mingea se menține în ciuda jetului de aer și a gravitației!

Într-un ansamblu Pantone pur, ar trebui să fie același pentru tija reactorului dacă nu este fix?
Lanseta ar trebui să stea de la sine și astfel să se polarizeze mai bine (?)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 03/12/13, 23:10

Într-un ansamblu Pantone pur, ar trebui să fie același pentru tija reactorului dacă nu este fix?
Lanseta ar trebui să stea de la sine și astfel să se polarizeze mai bine (?)


Dacă vorbiți despre polarizarea magnetică, țineți doar tija cu un metal nemagnetic sau cu o ceramică (izolator suplimentar). Greutatea tijei este destul de substanțială în comparație cu o minge de ping pong, așa că ar fi nevoie de un curent destul de violent de gaz pentru a o putea ridica .... Cei care nu fixează / centrează ferm tija pe ambele părți au dreptul zgomot puternic ... fără ca acesta să funcționeze mai bine.

Ce putem încerca este să montăm o tijă feritică din oțel inoxidabil. Putem avea un minim de magnetism și rezistență la coroziune ... dacă nu încălzim prea mult ...

http://www.ugitech.com/fileadmin/user_u ... gnet_F.pdf
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 880
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173




de Gildas » 04/12/13, 10:55

Flytox a scris:
Într-un ansamblu Pantone pur, ar trebui să fie același pentru tija reactorului dacă nu este fix?
Lanseta ar trebui să stea de la sine și astfel să se polarizeze mai bine (?)


Dacă vorbiți despre polarizarea magnetică, țineți doar tija cu un metal nemagnetic sau cu o ceramică (izolator suplimentar).

Mulțumesc pentru idee!

Greutatea tijei este destul de substanțială în comparație cu o minge de ping pong, deci ar fi nevoie de un curent de gaz destul de violent pentru a putea să o ridicăm ...
Asta cred și eu și ea va trece la admitere ...
Pentru testare, am așezat o tijă mică de metal cu capetele rotunjite într-un tub de seringă și suflată ... evident pare a fi o suflantă!
Idem cu un cui de lemn.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 880
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173




de Gildas » 05/12/13, 09:03

Ceramica și metalul se extind diferit. :(

Dar a priori putem face găuri (fără filet) la capetele tijei reactorului și o putem prinde cu arcuri și șuruburi ceramice?

ALEGEREA CORECTĂ PENTRU DOZAREA CIP
piston + cilindru din același material
piston ceramic + cilindru din oțel inoxidabil

http://www.spc.fr/SPC5/dossier_fichier/ ... tation.pdf

Construcția unei pantone pentru cositoare:
http://ddata.over-blog.com/xxxyyy/4/23/ ... antone.pdf
(Dacă voi încerca acest ansamblu, voi încerca să pui tija cu ceramică)
0 x

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 126