Voluntarii 49 s-au relaxat! Victorie !!!

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6930
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870




de gegyx » 01/07/06, 13:01

Eu personal, nu cred.
Este uimitor că faceți referire la un astfel de zvon care respinge toate informațiile neconfirmate.
Pe de altă parte, zvonul dvs. despre Monsanto-pimp, poate fi foarte bine propagat de sectorul OMG-Europa?
În plus, acțiunile împotriva Monsanto, în prezent, pot fi amplificate de originea sa peste Atlantic, care nu are o presă bună cu consumatorii.
Oamenii acestor asociații sunt educați, luminați, deschiși dialogului; au o abordare umanistă și unită.
Criticii nu sunt conștienți de pericolele OMG-urilor. Ei dau o judecată nefavorabilă doar pentru că anti-OMG-urile distrug binele altora, că sunt „ecologiști” sau pentru că Bové este „un roșu” ... Ce argumente strălucitoare!….

Confédération Paysanne, cunoscând problema și natura OMG-urilor, nu dorește deloc OMG-uri. Dar există dezbateri cu privire la acest subiect acum.
Eu, știind mai puțin despre dosar, aș fi înclinat să autorizez studii terapeutice, pentru o cauză bună, dar absolut izolat, deoarece pericolul este diseminarea finală.
În caz contrar, acest lucru nu este cazul, iar aceste acțiuni de lupte sunt făcute în această direcție pentru a alerta publicul.

Dacă planta este un medicament, nu trebuie să infecteze alte plantații, a căror producție va intra în corpurile oamenilor care nu au nevoie de medicament.
Țăranii nefericiți, dacă nu sunt condamnați de Monsanto și de alții pentru furtul de semințe, vor fi condamnați de consiliul ordinului medical, pentru practicarea ilegală a medicinei ... : Mrgreen:

Dar când majoritatea OMG-urilor au în genomul lor, un insecticid, un medicament împotriva buruienilor sau un specific animal, care va ajunge într-un organism uman, mă întreb cine mai are sens, să persiste în susținerea unei astfel de revărsări, fără a avansa un principiu măsuri de precauție și un moratoriu asupra studiilor de câțiva ani, înainte de a face cu hotărâre acest mare pas înainte, în vid!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 01/07/06, 13:11

gegyx a scris:Este uimitor că faceți referire la un astfel de zvon care respinge toate informațiile neconfirmate.


De aceea am spus „zvon” care prin definiție nu este neapărat confirmat sau întemeiat ...

În caz contrar, părerea mea despre problema OMG-urilor este bine rezumată în acest raport: https://www.econologie.com/telechargement-2957.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 01/07/06, 14:31

Econologie a scris: Ce părere aveți despre OMG-uri în scop terapeutic?

Cred că cercetările privind OMG-urile (într-un mediu restrâns) trebuie să fie pe deplin susținute, deoarece ne permit să ne avansăm cunoștințele despre viețuitoare.
Pe de altă parte, cultivarea OMG-urilor în natură este criminală și ar trebui să fie aspru condamnată.
0 x
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2

Voluntarii 49 s-au relaxat! Victorie !!!




de denis » 01/07/06, 15:07

100% sunt de acord !! da pentru terapie, dar într-un mediu închis :!:
lovitura de complot din nou !!! Cred în complot, dar acolo sunt într-adevăr intriganții „cărora nu le pasă de lume (pentru o schimbare) este ușor să faci zgomot ...
Sunt dezgustat în timp ce discut cu familia, (cereale), am putut vedea cum, acestea sunt tratate de tehnicienii ingineri ai cutiilor mari (coop etc.)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6930
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870




de gegyx » 01/07/06, 16:37

Econologie a scris:În caz contrar, părerea mea despre problema OMG-urilor este bine rezumată în acest raport: https://www.econologie.com/telechargement-2957.html

Acest raport arată pagubele cauzate de intensificarea culturilor modificate genetic, după 10 ani de utilizare.
Ferme care dispar, nelegiuirea celor puternici, distrugerea florei și faunei, deversarea pentru a atrage gogos, defrișări, sărăcirea terenului, inundații, creșterea dozelor de insecticide, deoarece acestea sunt mai puțin eficiente, consecințe asupra sănătății asupra populațiilor și animalelor etc. ...
În acest raport dezvăluitor se arată în direct, după utilizarea pe scară largă a OMG-urilor în viața reală, efectele evidente pe care le văd populațiile. Studiile serioase nu se fac, lăsate de botul puterii bănești a politicii și a justiției.
Aici au sosit țările atrase de cântecul de sirenă Monsanto și Cargil.
Trebuie amintit că recuperăm această soia pentru ulei comestibil și hrana vitelor noastre din Franța încă din acest an.
Vedem în accelerate, în aceste țări puțin controlate, consecințele rapide ale unui întreg OMG. În ciuda acestei observații, urmărim această nefericită aventură, în timp ce este evident dăunătoare.
Chiar mai bine controlat, va fi dăunător pe termen lung, dar inevitabil.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 01/07/06, 19:13

Acest raport arată mai presus de toate că OMG-urile sunt o armă comercială formidabilă care poate ucide un întreg sistem ... și nici măcar nu vorbesc despre problemele ecologice conexe ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6930
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870




de gegyx » 01/08/06, 22:21

Lupta continuă.
Există oameni curajoși în Franța care își expun confortul și libertatea la un ideal de viață pentru societate și, prin urmare, pentru noi toți. Fie să li se mulțumească!

* José Bové (în închisoare, ar putea fi candidat?) Vorbește în urma dezrădăcinării unui câmp comercial de lângă Toulouse.
http://permanent.nouvelobs.com/societe/ ... S6957.html


* cinci secerători
lăsat liber
http://permanent.nouvelobs.com/societe/ ... S7047.html

José Bové, președinte ?. .
Cu o brățară electronică. : Mrgreen:
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 02/08/06, 15:09

Am văzut recent un raport despre JT de France 3 despre un fermier organic spaniol forțat să-i distrugă întreaga recoltă, deoarece era contaminată cu OMG-uri la mai mult de 12% :şoc:

Într-o zi, „dragii” noștri lideri vor trebui să legifereze pentru a pune capăt marelui nonsens care domnește asupra acestor tehnologii bio inofensive.
Dernière édition alin Targol 02 / 08 / 06, 15: 15, editate 1 ori.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 02/08/06, 15:09

Cred că mulți secerători și anti-OMG nu sunt deloc împotriva cultivării limitate. Are un interes enorm pentru cercetare și partea terapeutică. Nici măcar alimentele, OMG-urile nu mă deranjează ... atâta timp cât nu sunt cultivate în aer liber. Acolo este exclus, din motive evidente de destabilizare a biotopului.
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 02/08/06, 15:13

Atunci când decizia procesului de apel este pur dezgustătoare ...

Pentru Gegyx:
Noțiunea de „rezistență” de mediu ... Nu mi-a plăcut niciodată acest tip de comparație, dar trebuie să recunosc că este adevărat în unele cazuri. Rețineți numele, așa că știm ce să gravăm pe monumentele noastre de marmură în 40 de ani : Lol:
0 x

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 201