Ce părere aveți despre o astfel de sursă de energie pentru viitor?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 05/12/13, 16:03

sustainergy a scris: Sursa?
Ce înseamnă o rentabilitate de 15%?
Aceasta înseamnă că, dacă estimăm că 1 litru de etanol conține 10 kWh de energie
Un motor termic, în special un „V12”, va consuma cu ușurință 10-15 litri la 100 km în oraș (mașinile doamnei, berlinele pe benzină din segmentul M consumau în mod obișnuit 16 litri la 100 km în blocajele de trafic ...)
Deci, 15 litri reprezintă 150 kWh de energie atunci când o mașină electrică precum 106 Madame consumă în prezent 20 kWh pentru aceleași călătorii ...
Principalul avantaj al mașinii electrice este că consumă doar energia necesară, deoarece motorul nu funcționează niciodată degeaba, ca un motor pe benzină care funcționează în timpul unei opriri la un semnal roșu ...

Cifra de 15% este atunci foarte realistă, eficiența maximă efectivă a unui motor termic (deplasare la 80 / 90kmh) cu greu poate depăși 35%, restul este irosit în căldură reziduală, zgomot etc.

Continuarea utilizării combustibilului în motoarele cu ardere internă este o erezie din cauza eficienței ȘI a poluării, ultimul punct fiind prohibitiv deoarece INSOLUBIL.
0 x
sustainergy
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 05/12/13, 00:27




de sustainergy » 05/12/13, 16:17

citro a scris:
sustainergy a scris: Sursa?
Ce înseamnă o rentabilitate de 15%?
Aceasta înseamnă că, dacă estimăm că 1 litru de etanol conține 10 kWh de energie
Un motor termic, în special un „V12”, va consuma cu ușurință 10-15 litri la 100 km în oraș (mașinile doamnei, berlinele pe benzină din segmentul M consumau în mod obișnuit 16 litri la 100 km în blocajele de trafic ...)
Deci, 15 litri reprezintă 150 kWh de energie atunci când o mașină electrică precum 106 Madame consumă în prezent 20 kWh pentru aceleași călătorii ...
Principalul avantaj al mașinii electrice este că consumă doar energia necesară, deoarece motorul nu funcționează niciodată degeaba, ca un motor pe benzină care funcționează în timpul unei opriri la un semnal roșu ...

Cifra de 15% este atunci foarte realistă, eficiența maximă efectivă a unui motor termic (deplasare la 80 / 90kmh) cu greu poate depăși 35%, restul este irosit în căldură reziduală, zgomot etc.

Continuarea utilizării combustibilului în motoarele cu ardere internă este o erezie din cauza eficienței ȘI a poluării, ultimul punct fiind prohibitiv deoarece INSOLUBIL.


Vă mulțumesc foarte mult pentru această explicație.

Deci, 15% pentru etanol este o performanță bună ca sursă de energie
?
Cordialement
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 05/12/13, 16:32

Imagine
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Ce părere aveți despre o astfel de sursă de energie din viitor?




de moinsdewatt » 07/12/13, 13:29

sustainergy a scris:bonjour,

Știri despre forum și foarte interesat de noile resurse de energie regenerabilă, ce părere aveți despre o posibilă resursă descrisă aici:
https://peerj.com/preprints/66/


Rezumat care nu adaugă nimic.

Ar trebui să citiți articolul pentru a vedea despre ce este vorba.

Închideți firul
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 07/12/13, 14:13

sustainergy a scris:

Vă mulțumesc foarte mult pentru această explicație.

Deci, 15% pentru etanol este o performanță bună ca sursă de energie
?
Cordialement


bonjour,

Îmi permit să-mi ofer mărturia, pentru că am avut ocazia să măsoar puterea și eficiența unui motor pe bancă, în timpul unui curs într-o școală.
Am făcut măsurători foarte precise, cu o cântare electronică, iar cel mai bun randament pe care l-am obținut a fost de 15% ...

Și asta la putere maximă, toate celelalte măsuri au dat o performanță mai slabă.

Pentru a-l pune în perspectivă, era un motor lacom (mitsubishi colt turbo) alimentat de 95.

Putem face mai bine :D
0 x
sustainergy
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 05/12/13, 00:27

Re: Ce părere aveți despre o astfel de sursă de energie din viitor?




de sustainergy » 07/12/13, 19:24

a scris:Rezumat care nu adaugă nimic.

Ce te-ai așteptat să aducă?

a scris:Ar trebui să citiți articolul pentru a vedea despre ce este vorba.


Ce este, dacă ai citit și ai înțeles ceva?
Personal, l-am citit și mi se pare interesant. Dar se pare că „gelozia” și „disprețul” torturează mintea unora de aici ...! :?
0 x
sustainergy
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 05/12/13, 00:27




de sustainergy » 07/12/13, 19:53

dede2002 a scris:
sustainergy a scris:

Vă mulțumesc foarte mult pentru această explicație.

Deci, 15% pentru etanol este o performanță bună ca sursă de energie
?
Cordialement


bonjour,

Îmi permit să-mi ofer mărturia, pentru că am avut ocazia să măsoar puterea și eficiența unui motor pe bancă, în timpul unui curs într-o școală.
Am făcut măsurători foarte precise, cu o cântare electronică, iar cel mai bun randament pe care l-am obținut a fost de 15% ...

Și asta la putere maximă, toate celelalte măsuri au dat o performanță mai slabă.

Pentru a-l pune în perspectivă, era un motor lacom (mitsubishi colt turbo) alimentat de 95.

Putem face mai bine :D


Vă mulțumim pentru mărturie!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 306