Mea (mare) proiect solar termic

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 16/01/14, 08:30

Este adăugarea cerințelor de apă caldă menajeră și pierderile circuitului, conform cifrelor din raportul Simsol.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 16/01/14, 20:54

da, văzusem asta, credeam că există un sens special ...
Deci, în lunile reci nu utilizați tot kwh-ul solar sau este pierderea datorată înclinării panourilor?
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 17/01/14, 00:45

inclusiv...

Nu știu de ce nu aș folosi toate, există o mulțime de parametri în calculul Simsol.

Mă gândesc la faptul că schimbătorul transmite mai puțină putere atunci când există o diferență de temperatură mai mică, la sfârșitul încărcării baloanelor.

Există o diferență de aproximativ 30% între energia disponibilă și cea utilizată.
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 17/01/14, 15:01

Iată din nou un tabel cu 4 simulări pe aceeași bază.

Cu 60 ° sau 80 ° și 4kW / K sau 20 kW / K pentru schimbătoare.
Se poate observa că prin creșterea temperaturii creștem producția vara, iar prin creșterea puterii schimbătorului creștem producția iarna.

Imagine

A+

:D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 18/01/14, 08:35

Și prin reducerea deltei la 10 ° sau mai puțin, ia și câțiva kwh în timpul iernii?

După aceea, mi se pare că panourile tuburilor evacuate permit să aibă apă mai fierbinte iarna, chiar dacă înseamnă reducerea debitului. Cu condiția să fie degajate de zăpadă și dezghețate. Cred că Christophe a pus online un dosar pe această temă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 18/01/14, 09:22

hi
Prin experiența din regiunea Parisului, am constatat că este posibil, când vremea este potrivită, pentru a utiliza încălzitorul solar de apă de la începutul lunii martie până la sfârșitul lunii octombrie fără energie suplimentară. Instalația mea se poate potrivi cu placa, putere redusă, temperatură ridicată.
În afara acestor perioade, unghiul solar și durata soarelui sunt prea mici.
Pentru a optimiza performanța, circulatorul (circulatoarele) trebuie reglat automat în flux.
Într-adevăr, pentru a depăși această lipsă de putere în timpul iernii, ar fi nevoie de mai mulți senzori. Inutil în cazul meu, deoarece nu am instalația ad hoc, dar benefică în a ta, deoarece poți stoca excesul de căldură în rezervoarele de încălzire pentru a crește autonomia apei calde menajere pe vreme nefavorabilă vara sau noaptea .
Având în vedere proiectul dvs., cred că cel mai bun este să oferiți cât mai multă energie posibilă, temperatura va urma.
În ceea ce privește colectoarele de vid, acestea au capacitatea de a se încălzi foarte repede cu cea mai mică rază de soare, dar nu au inerție în cazul unui scurt pasaj tulbure. Pentru a evita pierderile, este nevoie de un regulator DT ° foarte eficient și rapid. Personal am instalat și un senzor de lumină. Sunt fragili.
Colectoarele cu ecran plat durează și îmbătrânesc mai bine după părerea mea, au mai multă inerție și încălzesc mai puțin, deci mai puțin stres.
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 19/01/14, 08:05

Bună ziua amândurora,

Termostatul este setat (implicit) la 7 ° - 2 °, am încercat 4 ° - 2 ° diferența este minimă.

Din ceea ce mi-a spus un vânzător de panouri, colectoarele de tuburi nu s-ar împrumuta la autodrenare, intrarea și ieșirea sunt deasupra.

Și să curăț zăpada pe acoperișul meu ar fi cam kamikaze, având în vedere înălțimea și dificultatea de a ajunge la el.

De fapt, mă gândesc să pun cât mai multe panouri pe acoperiș, deasupra micului coș de fum care va servi drept teacă și care se deschide direct lângă baloane.

Mai jos, ar trebui să conduc canalul de-a lungul fațadei, expus înghețului și mult mai mult, sau să renunț la ideea de autodrenare, dar acolo aș avea o problemă serioasă de supraîncălzire vara.

În raportul Simsol am găsit valorile de iradiere solară ale panourilor, semnificativ mai mari decât valoarea orizontală a iradierii solare. Voi integra acest lucru în tabel pentru a compara.

A+ :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 19/01/14, 12:25

dede2002 a scris:sau să renunț la ideea de autodrenaj, dar acolo aș avea o problemă serioasă de supraîncălzire vara.

A+ :D


Bună dede2002
Da, vânzătorul are dreptate. De asemenea, cred că problema cu autodrenajul, cu colectoarele de tuburi evacuate, este supraîncălzirea colectoarelor.
În plus, m-am gândit că, în cazul unei întreruperi a reglării apei calde sanitare la 60 ° C, veți trece la rezervoarele de încălzire centrală fără a goli senzorii?
Nu există riscul supraîncălzirii colectoarelor plate atunci când se scurge în mijlocul unei zile însorite?
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 19/01/14, 16:20

Cred că lichidul este sensibil la supraîncălzire, nu senzorul în sine chiar dacă este umplut doar cu aer ...?
Temperatura ar trebui să se stabilizeze în jur de 200 °.

Iată ce am citit despre asta forum și în altă parte.

Da, mă gândesc să trec la tampon odată ce ECS este la 60 °, dar vara totul se va încălzi rapid.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 19/01/14, 17:42

200 ° C nu este încă rău, mi-e teamă de uzura prematură a sigiliilor.
Nu există contraindicații conform vânzătorului dvs.?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 96