Cum puteți economisi combustibil? HHO Celulă uscată

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 08/01/14, 18:20

elefantul a scris:Cu greu îndrăznesc să-mi imaginez prețul, scăderea autonomiei la sfârșitul duratei de viață a bateriei și prețul schimbului standard al bateriilor : Mrgreen:
Ei bine, da, trebuie să îndrăznim, NLC făcut ...

El și-a reconfigurat chiar comanda între semnarea voucherului și începutul producției, deoarece prețurile scăzuseră semnificativ (câteva mii de euro). În cele din urmă, el plătește mai puțin cu mai multe opțiuni. 8)
Acum este prea târziu, a părăsit fabrica ...
Bateriile sunt garantate timp de 8 ani și 200.000 km (sau kilometraj nelimitat pe modelul de 85kWh). : Mrgreen:

Prețul începe de la 60.000 EUR, dar cred că a scăzut și mai mult. Viitorul SUV al mărcii va fi și mai ieftin ... în așteptarea modelelor „populare”.

În ceea ce privește posibila schimbare standard, mașina poate fi utilizată și cu un sistem de schimb rapid al bateriei (în 90 de secunde), astfel încât să ne putem imagina schimbul pachetului după 8 ani.

Un industrial al cunoștinței mele mi-a spus recent că prețul bateriilor a fost împărțit la 5 timp de 5 ani pentru a merge de la 1000 la 200 € în prezent pe kWh de capacitate. adică 17.000 € la prețul actual pentru cea mai mare baterie (85kWh).
: Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 08/01/14, 18:34

1360 a scris:
citro a scris: un aspect sportiv englezesc (cei cu un caprit pe capotă) [........] până la 7 locuri ...
Cele două lucruri nu sunt compatibile, după părerea mea ... ;-)
Și totuși, acestea sunt destul de compatibile, iar aceste scaune retractabile (orientate spre spate cu un ham de 5 puncte, stil formula 1.) Sunt scaune primare, destul de plină de satisfacții (am încercat mașina). :?
Pot fi pliate în portbagaj și la fel de primitoare (mai mult în opinia mea) decât în ​​multe monovolume cu 5 + 2 locuri. : Arrowl:

Deoarece mașina are un portbagaj mare sub capota din față, nici măcar nu este necesar să alegeți între bagaje și pasageri, spre deosebire de majoritatea monovolumelor.
(Pentru a pleca în vacanță la 7 sau 8, adaug o remorcă pentru bagaje în spatele monovolumului meu ...) : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36




de 1360 » 08/01/14, 18:36

1360 a scris:
citro a scris: un aspect englezesc sportiv (cei cu un faun pe capotă) [.......]] până la 7 locuri


Cele două lucruri sunt compatibile doar, după părerea mea ...


Reiau ceea ce am spus, tocmai am citit „reclama” pentru această mașină.

Este într-adevăr frumos (deși arată mult mai mult ca un Maserati decât un Jaguar) și este într-adevăr un 5 + 2 locuri.

Haide, să te rănești: cât costă frumusețea?

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 08/01/14, 23:56

1360 a scris:Haide, să te rănești: cât costă frumusețea?
Am răspuns deja ... :?
De la 60.000 € (prețurile scad regulat).
Modelul pe care l-am încercat cu aproape toate opțiunile (dar au apărut noi opțiuni) era la momentul respectiv peste 100.000 €, prețul modelului lor anterior care era mai puțin eficient, mai puțin autonom, mai puțin luxos, mai puțin confortabil, ... și avea doar 2 locuri ...
:P
Este o afacere, este deja mai ieftină decât multe dintre sedanele germane mai puțin eficiente și mai puțin echipate cu care vrea să concureze.
Când țineți cont de economia de combustibil și de revizii, este treaba secolului. : Lol:
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 09/01/14, 08:22

citro salut
Acesta este exemplul tipic de răspuns condiționat de mass-media ...

E doar! Cheia este de a ști ce mass-media condiționează indivizii și, prin urmare, fiecare le alege pe cele care își fac ecou propriilor credințe sau nevoi. Deci, acest punct poate fi pus deoparte.

Prin urmare, voi reformula observațiile dvs. și voi reaminti realitățile ... 1 / „Momentan” nu este științific și înlocuirea energiei nucleare cu energie regenerabilă se poate face în același ritm cu înlocuirea flotei. În prezent, mașina electrică este utilă consumând surplus de producție nucleară noaptea (numai în Franța), deci aceasta nu este o problemă.

Cu excepția faptului că politica anti-CO2 ar dori să înlocuiască rapid vehiculele termice cu cele electrice și simbioza dintre cele două nu este pentru mâine, chiar dacă mâine nu este mai științifică decât pentru moment ... sau „în prezent” (ah, acești tehnocrați!)
Apoi, supraproducția nocturnă poate fi invocată numai în afara perioadelor foarte reci în care, pentru moment, multe încălzitoare sunt electrice și în care energiile regenerabile nu pot satisface nici cererea instantanee.
Deci, într-adevăr, electricitatea poate părea doar o soluție „ideală” în ceea ce privește combaterea CO2.
În cele din urmă, am menționat bateriile doar ca o problemă printre altele. Rămâne, de exemplu, problema producției de materiale conductoare, cum ar fi cuprul, care devine din ce în ce mai rar, iar prețul acestuia explodează, în timp ce motoarele electrice sunt mari consumatori și nu pot fi, în prezent, înlocuite cu aluminiu, de exemplu, care va pune în cele din urmă aceeași problemă (fabricarea aluminiului este, de asemenea, unul dintre cele mai poluante produse industriale).
În cele din urmă, întotdeauna, „noi” jucăm pe un preț artificial al energiei electrice care va crește și își va pierde în mod necesar atracția pentru viitorul conductor electric (cu excepția producerii propriei energii electrice, care este posibilă doar pentru câțiva indivizi rari care trăiesc în afara mari centre urbane). :? În plus, primele de stat nu vor dura întotdeauna (presupunând o explozie a cererii pentru acest tip de vehicul) și, prin urmare, prețul va deveni din nou descurajant, deoarece, fie prin cumpărarea bateriilor sau prin închiriere, toate cheltuielile combinate. este la fel de "scump" ca vehiculele termice.
Așa că ne învârtim în cercuri, încercând să înlocuim o persoană nevăzătoare cu una cu un singur ochi ... sau invers!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 09/01/14, 12:47

Ha, îmi place dezbaterea ideilor. :P
Janic a scris:
Acesta este exemplul tipic de răspuns condiționat de mass-media ...
E doar! Cheia este de a ști ce mass-media condiționează indivizii și, prin urmare, fiecare le alege pe cele care își fac ecou propriilor credințe sau nevoi. Deci, acest punct poate fi pus deoparte.
Desigur, dar mă refeream la mass-media, nu la mass-media alternativă și independentă, de obicei plătită. Principalele mass-media aflate în mâinile grupurilor mari sunt doar instrumente de propagandă ... În ziua în care GRATUITUL a fost lansat în telefonie, TF1 care aparține BOUYGUES, un concurent al GRATUITULUI, a ignorat informațiile. Când știm că majoritatea mass-media aparțin „traficanților de arme”, înțelegem mai bine de ce există atât de multe războaie ...
Janic a scris:
În prezent, mașina electrică oferă servicii consumând surplus de producție nucleară pe timp de noapte
Cu excepția faptului că politica anti-CO2 ar dori să înlocuiască rapid vehiculele termice cu electrice și simbioza dintre cele două nu este pentru mâine, ... Atunci supraproducția nocturnă poate fi invocată numai în afara perioadelor de frig extrem. .. Atât de eficient, electricitatea poate părea doar o soluție „ideală” în ceea ce privește lupta împotriva CO2.
Înlocuirea „rapidă” este o iluzie, fabricile trebuie să producă, clienții trebuie să cumpere, va dura decenii pentru că flota are o vârstă medie de 7 ani, reprezintă aproximativ 30 de milioane de vehicule și cele 2 milioane vândute de anul va continua să scadă ...
Prin urmare, toate obiecțiile pe care le formulați pot fi eliminate și, în primul rând, cele ale vârfului de încălzire de iarnă, care nu reprezintă o problemă pentru dezvoltarea mașinii electrice. De fapt, încălzirea în timpul unei lovituri reci nu este paiul care rupe spatele cămilei, este doar un singur robinet care se deschide și golește rezervorul mai repede decât se umple. Această problemă este foarte scurtă în intervalul orar (când populația vine acasă în timp ce afacerile sunt încă în funcțiune și când se trezesc dimineața). Prin urmare, este suficient doar să schimbați încărcarea vehiculelor electrice, ceea ce este deja realizat de majoritatea utilizatorilor de vehicule electrice care ca mine încarcă în timpul orelor de vârf din cauza tarifelor reduse ...
Janic a scris: În cele din urmă, am menționat bateriile doar ca o problemă printre altele. Rămâne, de exemplu, problema producției de materiale conductoare, cum ar fi cuprul, care devine din ce în ce mai rar, iar prețul acestuia explodează, în timp ce motoarele electrice sunt mari consumatori și nu pot fi, în prezent, înlocuite cu aluminiu, de exemplu, care va pune în cele din urmă aceeași problemă (fabricarea aluminiului este, de asemenea, unul dintre cele mai poluante produse industriale).
Acestea nu sunt probleme, ci probleme strategice și provocări de rezolvat. :şoc:
Trebuie să știi ce vrei! Dacă rămânem acolo fără să facem nimic, după cum sugerați, vom fi rapid o țară din lumea a treia. Principalele noastre resurse sunt acum revânzarea coșurilor de gunoi în China și India pentru prelucrare ulterioară în bunuri de larg consum.
Cercetare, inovare, reindustrializare, ... TREBUIE să facă parte din programul de TRANZIȚIE a energiei. : Arrowl:
Nu există probleme, DOAR există soluții.
BATERII, MOTOARE, ... Există deja soluții tehnologice pentru a depăși problemele despre care vorbiți. Descoperim în fiecare zi modalități de a proiecta baterii cu materiale noi, mai ieftine, mai puțin rare (sare, carbon, aer etc.), mai puțin strategice (extrase din apa de mare, de exemplu ).
Știm cum să proiectăm motoare ultra-ușoare, puternice, fără colivie, care folosesc puțin sau deloc cupru sau metal, datorită descoperirilor recente privind electromagnetismul.
Janic a scris:În cele din urmă, întotdeauna, „noi” jucăm pe un preț artificial al energiei electrice care va crește și își va pierde în mod necesar atracția pentru viitorul conductor electric (cu excepția producerii propriei energii electrice, care este posibilă doar pentru câțiva indivizi rari care trăiesc în afara mari centre urbane). :? În plus, primele de stat nu vor dura întotdeauna (presupunând o explozie a cererii pentru acest tip de vehicul) și, prin urmare, prețul va deveni din nou descurajant, deoarece, fie prin cumpărarea bateriilor sau prin închiriere, toate cheltuielile combinate. este la fel de "scump" ca vehiculele termice.
Așa că ne învârtim în cercuri, încercând să înlocuim o persoană nevăzătoare cu una cu un singur ochi ... sau invers!
Raționamentul tău este cel care circulă în cercuri:
- „Persoanele rare” (mulțumesc pentru ele) care nu locuiesc în centrele urbane sunt tocmai cei care pot produce energia (carcasă cu energie pozitivă) pe care o consumă și care ar putea avea nevoie în mod rezonabil de o mașină.
- Locuitorii din marile centre urbane nu ar trebui să aibă o mașină (este ineficientă și greoaie, parcarea peste noapte nu va mai fi autorizată în spațiile publice, va fi contra cost și supraevaluată).
- Primele de stat nu beneficiază clienții, ci producătorii. De exemplu, bateriile și-au văzut prețul împărțit la 5 în ultimii 5 ani ... Abia începem să vedem repercusiunile pentru consumator, cu excepția cumpărăturilor din China sau de pe internet, ceea ce înseamnă același lucru.
- Da, producătorii fac totul pentru a se asigura că nu costă mai puțin consumatorul și le aduce MULȚI MAI MULTE, dar acest lucru nu este inevitabil și prețurile scad dacă suntem interesați. De exemplu, prețul „tarifar” al mașinilor electrice noi anunțat în presă este uneori cu 10.000 € mai mare decât cel care poate fi negociat într-un dealer sau pe internet ... Dar acest lucru nu trebuie știut. Între timp, dacă împingeți inocent ușa unei reprezentanțe pentru a cumpăra o mașină electrică, vânzătorul va face tot posibilul pentru a vă distrage atenția de la proiectul dvs. și vă va arăta că nu este „rezonabil” și că este mai bine că cumperi un termic mult mai ieftin. Acest lucru este normal, comisionul său este mult mai mare la vânzarea unei centrale termice ...

Nu căutați să înlocuiți un orb cu un om cu un singur ochi, vă puneți mâinile în fața ochilor pentru a spune că nu puteți vedea ...
:?
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 09/01/14, 17:32

Am putea urmări aceste argumente și putem contracara argumentele fără a rezolva problema.
Trebuie să știi ce vrei! Dacă rămânem acolo fără să facem nimic, după cum sugerați, vom fi rapid o țară din lumea a treia.

Întrebarea nu este de a rămâne inactiv, ci de a ști dacă toți consumatorii sunt pregătiți să treacă la acest mod de consum fără artificiile primelor, tarifelor preferențiale la electricitate etc ... și, prin urmare, la un preț real de produs.
Prin urmare, nu este vorba de a spune că acest lucru este mai bun sau mai rău decât atât, sunt două alternative, fiecare cu avantajele și dezavantajele sale.
Acestea fiind spuse, nu ar trebui să o privim într-un mod care ne privește buricul (noi!) Dar să căutăm dacă această alternativă este fiabilă la nivel global cu așa-numitele țări emergente, care sunt viitorii mari consumatori de bunuri de toate felurile și, prin urmare, termice sau electrice. auzit. Cu toate acestea, deocamdată, energia termică (care pune, așadar, faimoasa problemă a încălzirii globale) își va fi făcut activitatea ireparabilă printr-o substituție electrică care riscă să pună alte probleme, cum ar fi multiplicarea centralelor nucleare sau termice a căror pericolul este actual.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 879
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173




de Gildas » 09/01/14, 18:23

salut Janic,
Janic a scris: Cu toate acestea, deocamdată, energia termică (care pune, așadar, faimoasa problemă a încălzirii globale) își va fi făcut activitatea ireparabilă printr-o substituție electrică care riscă să pună alte probleme, cum ar fi multiplicarea centralelor nucleare sau termice a căror pericolul este prezent.

Cu această mașină nu este sigur:
http://www.moteurnature.com/actu/2014/F ... energi.php
În acest C-MAX echipat cu o baterie de 7,6 kWh, este astfel posibilă reîncărcarea completă a bateriei într-o singură zi. Cu aceasta putem conduce teoretic 34 km. Este bine pentru că este gratuit!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 09/01/14, 18:47

Ah! Tesla este superb, deși mă îndoiesc că putem avea TOATE performanțele în același timp și până la sfârșitul celor 8 ani.

În ceea ce mă privește, bugetul mașinii mele ar fi destul de apropiat de cel de-al 10-lea din prețul Tesla.

În ceea ce privește bugetul de înlocuire a bateriei, acesta este încă în jur de 7 cenți / km (berlingo-ul meu consumă aproximativ 9 cenți de păcură pe km)

Rămâne, de asemenea, să încapi scara de pe acoperiș! :D

Nimic de făcut, viața verde rămâne scumpă: cel puțin 2 salarii bune pe gospodărie.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 09/01/14, 23:50

Problema este că te gândești greșit ...
Janic a scris: Am putea urmări aceste argumente și putem contracara argumentele fără a rezolva problema.
Trebuie să știi ce vrei! Dacă rămânem acolo fără să facem nimic, după cum sugerați, vom fi rapid o țară din lumea a treia.
Întrebarea nu este de a rămâne inactiv, ci de a ști dacă toți consumatorii sunt pregătiți să treacă la acest mod de consum fără artificiile primelor, tarifelor preferențiale la electricitate etc ... și, prin urmare, la un preț real de produs.
Nu este vorba de a determina toți consumatorii să treacă la acest mod de consum ... să nu rămână inactiv.
Janic a scris: Prin urmare, nu este vorba de a spune că acest lucru este mai bun sau mai rău decât atât, sunt două alternative, fiecare cu avantajele și dezavantajele sale.
Să fim clari: trebuie să nu mai folosim vehicule care își răspândesc deșeurile în spatele lor. (1m3 și 1kg de gaze, vapori și particule in fiecare minut, și nu câteva grame ridicole de CO2, așa cum vă face să credeți).
Că nu ți-a păsat este de înțeles, dar respiri murdăria vehiculelor din fața ta ... Nu mi-am dat seama eu până nu am fugit cu electricitate ... Este insuportabil ... Acum Mi se întâmplă adesea să mă pun în apnee când sunt sau să trec pe lângă un vehicul care poluează prea mult (pentru că fumează sau miroase). Întrucât nu mai iau zilnic șoseaua de centură aglomerată, nu mai sufer de somnolența care mă lovea în fiecare zi în timpul singurelor mele călătorii pe șoseaua de centură ... surprinzător, nu. :?:
Janic a scris: Acestea fiind spuse, nu ar trebui să o privim într-un mod albastru-negru (noi!) Dar să căutăm să știm dacă această alternativă este fiabilă la nivel global cu așa-numitele țări emergente, care sunt viitorii mari consumatori de bunuri de toate felurile și, prin urmare, termice sau electrice. auzit.
Poșta trebuie să nu mai gândească binare !!! Nu exista alternativa !!! Există un mod de călătorie care trebuie abandonat și înlocuit cu o gamă întreagă de moduri de călătorie care sunt mai adaptate și mai eficiente în funcție de situație, ca în secolul trecut, înainte ca automobilul să sosească și să concureze nu numai cu calul, dar pe jos, pe bicicletă și chiar în tren. Mașina a devenit arhetipul gândului unic pentru deplasare, chiar dacă reprezintă doar o mică parte a călătoriilor în Franța și la scară globală.
Până la punctul în care francezii sunt incapabili să creadă acest adevăr: sunt mai mulți oameni care circulă cu electricitate în fiecare zi în Franța și în lume decât oameni care circulă cu petrol ...
- Metroul din Ile de France și SNCF transportă 10 milioane de oameni în fiecare zi (fără a lua în considerare celelalte orașe din Franța care au tramvaie, metrou, troleibuz sau autobuze electrice).
- În lume există un miliard de oameni care iau liftul în fiecare zi ...
Janic a scris: ... o substituție electrică care riscă să pună alte probleme, cum ar fi proliferarea centralelor nucleare sau termice, al căror pericol este actual.
O altă concepție greșită. :?
Centralele nucleare nu sunt potrivite pentru alimentarea mașinilor electrice, deoarece producția lor nu are flexibilitate, este nevoie de câteva zile pentru a modula puterea unei centrale nucleare, deci încărcați milioane de mașini electrice la un moment fix când oamenii vin acasă de la serviciu, nu va funcționa ... Soluția constă în dezvoltarea sincronizată a energiilor regenerabile, rețelele inteligente (SMART GRIDS) și dezvoltarea comună a sistemelor de stocare ...
În urma dezastrului nuclear japonez, s-au dezvoltat habitate de energie pozitivă în care mașinile electrice sunt conectate pentru a se încărca uneori pe rețea și pe energia produsă de carcasă (fotovoltaic + energie eoliană + cogenerare) și, uneori, restabiliți energia în rețea pentru a netezi vârfurile de consum (V2G) sau de producție (G2V) care ar putea provoca prăbușirea rețelei ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 180