Cum puteți economisi combustibil? HHO Celulă uscată

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 11/01/14, 16:25

conform acestui site, consumul mediu al belgienilor ar fi fost, în 2008, 102 kg pe an.

http://www.oxfammagasinsdumonde.be/2008 ... cologique/

conform acestui alt site, ar fi 30.4kg pe an

http://www.retaildetail.be/fr/f-belgiqu ... ande-de-36

cine și ce să cred?

a salutat 67
Sunt de acord cu dumneavoastră că există grade între carne și vin, așa cum există între cântăreț și sportiv la Jocurile Olimpice; alegerile vieții și cerințele ei nu sunt aceleași.
Am subliniat doar că VG unit maxim de puncte pozitive care nu se găsesc împreună în carne. Este de la sine înțeles că un consum mai mic este deja pozitiv pentru planetă, deoarece reducerea consumului de combustibili fosili este, de asemenea, pozitivă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 11/01/14, 17:04

Da, da, am înțeles corect.

Ce am vrut să raportez, în legătură cu titlul firului:

a) există lucruri pentru care este totul sau nimic: trecerea de la o mașină termică la o mașină electrică (chiar dacă hibridul este un intermediar - pentru mine este totuși o mașină „termică” îmbunătățit).

Pentru carne / VG, există un continuu ... între extreme.

b) Când este cazul, este mai bine, prin poziții nu prea extreme, să îmbunătățești situația cu 50% de persoane, de exemplu, care își reduc consumul la jumătate (ceea ce este ușor), mai degrabă decât să urmărești o conversie radicală care va limita impactul la 1 la o mie sau 1 pentru 10 000!

Să luăm un conso mediu de 50 kg / persoană.

Pe de o parte, 50%, care scade la jumătate, este în medie 12 kg mai puțin.

Pe de altă parte, este cu 0,050 kg mai puțin, în medie întotdeauna.

Este o dezbatere pe care o am adesea cu ceea ce eu numesc „kmerhii verzi” sau „ayatollahii ecologici”, care prin poziții prea extremiste obțin un efect neglijabil în comparație cu ceea ce ar putea obține printr-o poziție „rezonabil”, acceptabil de mulți.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 11/01/14, 17:14

Janic a scris:
cine și ce să cred?



Nivelul cultural mediu al jurnaliștilor este în scădere.

Aceștia recuperează date pe internet fără distanță, fără a se confrunta cu surse>.

Dar unele site-uri ale activiștilor se grăbesc să „caricatureze” realitatea.

Așadar, căutați întotdeauna o sursă cu statistici fiabile. Cu Google, este ușor!

În acest studiu, bazat pe datele eurostatului și studiile privind consumul, există un grafic pe pagina 3 care arată că consoația totală de carne este de aproximativ 100 kg

http://agriculture.wallonie.be/apps/spi ... ntaire.pdf

[Cred că pentru a doua sursă, este carnea ca atare (fripturi, coaste de vită, etc ...). În timp ce prima cifră este carnea totală (vândută în carne proaspătă, sau cârnați și pateuri, lasagna, etc ...).
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 11/01/14, 17:57

Pentru carne / VG, există un continuu ... între extreme.

Când acest lucru este cazul, este mai bine, prin poziții nu prea extreme, să îmbunătățim situația cu 50% de persoane, de exemplu, care își reduc consumul la jumătate (ceea ce este ușor), decât să vizăm o conversie radicală care să limiteze impact pentru 1 la mie sau 1 pentru 10 000!

Este o viziune distorsionată a realității! Ia din nou comparația cu sportul: se poate presupune o conversie radicală a joggerilor de duminică în sport de nivel înalt? Ar fi ridicol și imposibil de atins. Pe de altă parte, există sportivi la nivel înalt care arată posibilitățile corpului uman și pot încuraja practicarea unui sport la nivelul său de posibilități.
Să luăm un conso mediu de 50 kg / persoană.
Pe de o parte, 50%, care scade la jumătate, este în medie 12 kg mai puțin.
Pe de altă parte, este cu 0,050 kg mai puțin, în medie întotdeauna.

Este un calcul care ia în considerare doar aspectul cantității, dar este deja, desigur, și ar satisface în mare măsură susținătorii animalelor, dar neglijează și alte aspecte, dacă nu chiar mai importante.

Apoi, există o confuzie între consumul mai mic și schimbarea filozofiei. Astfel, consumatorii de droguri (tutun, alcool și altele) pot justifica în ceea ce privește scăderea consumului (funcționează rar) sau abstinența. Este extremismul acesta, a „kmerhilor verzi” sau a „ayatolelor ecologice”. Vg-ul este o filozofie de viață care poate fi doar individuală și, mai ales, nu impusă. Citiți-le forums Vg și veți vedea că este rezultatul conștientizării personale, adesea generat de circumstanțe particulare.
Dar adesea vedem doar ceea ce mass-media (care în general nu este conștientă de subiect) spune negativ sau pozitiv în funcție de deschiderea lor și care adesea raportează doar „șocurile” demonstrațiilor stradale (pașnice) destinate să facă reflecția trecătorului. (cu mai mult sau mai puțin fericire), deoarece este singurul mijloc vizibil de care dispun.
Deci, obiectivul nu este de a reduce consumul global în termeni de număr, ci de a-și regândi modul de viață și, în acest caz, produsele alimentare (latura evidentă), dar mai ales poluarea, economia, etica și sănătatea.
Este o dezbatere pe care o am adesea cu ceea ce eu numesc „kmerhii verzi” sau „ayatollahii ecologici”, care prin poziții prea extremiste obțin un efect neglijabil în comparație cu ceea ce ar putea obține printr-o poziție „rezonabil”, acceptabil de mulți
.
Iluzie profundă! Consumul de carne este cultural și corespunde întotdeauna expresiei unei deficiențe conștiente sau nu - unui anumit nivel de viață, ceea ce este important în țările emergente. Scăderea consumului (nu a fost aleasă) este, de asemenea, expresia acestei pierderi a nivelului social, care pentru marii bogați are o importanță mică (nu este cea mai numeroasă), dar importantă pentru venitul mic.
Cu toate acestea, și acest lucru l-am exprimat în altă parte, scăderea consumului este și va fi legată de scăderea veniturilor și de deficitul anumitor produse, precum cele ale mării, dar nu este o alegere gratuită, restituirea mijloacelor financiare suficiente stimulând consumul.
PS: Am redeschis subiectul mai specific vegetarianismului pe această temă! Dacă doriți să schimbați mai bine, faceți-o pe acesta!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 11/01/14, 18:14

Ei bine, cred că înșeli.

Întâlnesc o mulțime de oameni care își reduc consumul de carne pentru un motiv diferit, de la boli cardiovasculare la viziunea brutalității abatoarelor și criticile asupra metodelor de reproducere industrială. Și, bineînțeles, cum spuneți, motivele economice.

Fără a se opri complet.

Cunosc mult mai puțin conversia la dieta vegetariană, deși cunosc foarte bine cel puțin una - fiica mea.

Exemplul meu cifrat a fost abuziv, cu siguranță, a fost să arate impactul numerelor.

Există, în cercul meu mare, probabil mai mult de 1 VG la 1000! Dar acest lucru nu depășește câțiva% (cu un „unele” foarte scăzut!).

Pe de altă parte, în procesul de reducere semnificativă a consumului de carne, știu multe din ea!

Dar, în absența statisticilor, acestea sunt doar condamnări. De aceea, spun, „cred ...” (că te înșeli!).
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 12/01/14, 10:01

Bună ziua Did67
Ei bine, cred că înșeli.

Întâlnesc o mulțime de oameni care își reduc consumul de carne pentru un motiv diferit, de la boli cardiovasculare la viziunea brutalității abatoarelor și criticile asupra metodelor de reproducere industrială. Și, bineînțeles, cum spuneți, motivele economice.
Fără a se opri complet.

Oricare ar fi motivele (dar numai cele mai profunde motive au valoare), rezultatul contează! : Cheesy:
Altfel este foarte corect. Timp de secole, vegetarianismul a fost considerat o abordare pur filosofică (mulți filosofi și încă astăzi au fost și sunt VG). Pe vremea noastră, odată cu dezvoltarea așa-numitelor științe exacte, inclusiv dietetică, recunoașterea dezavantajelor consumului de produse animale depășește filozofia de a deveni o declarație medicală și în special în ceea ce privește bolile cardiovasculare și cancerul (și o multitudine de alte patologii) ).
Apoi, există o schimbare de concepție despre ceea ce este animalul și cum se raportează la oameni. Într-adevăr, animalul a fost, și este încă, considerat un obiect (o piesă de mobilier conform legii franceze), nu o ființă vie în sine. Aici, din nou, lucrările științifice demonstrează din ce în ce mai mult asemănarea dintre animal în general și animalul uman. Multă vreme și din nou pentru unii, animalul trebuia să nu sufere (chiar și bebelușii umani trebuiau să nu sufere) și puteau fi supuși la orice tortură fără anestezie în scopul „științei”. ... și mâncare.
Din ce în ce mai multe documentare arată violența reprezentată de sacrificarea animalelor, în special a locuitorilor din orașul care nu au fost obișnuiți cu sacrificarea ritualurilor în ferme. Cu toate acestea, acești oameni nu ar putea tolera sacrificarea fără reproducere industrială și cei mai mulți preferă să își ascundă fața și se prefac că ignoră ceea ce se întâmplă în abatoare pentru a vedea în continuare o friptură complet deconectată de animalul însuși. chiar. Aceasta se numește tăcerea sensibilității sale sau acordarea unei conștiințe bune, este potrivit!

Cunosc mult mai puțin conversia la dieta vegetariană, deși cunosc foarte bine cel puțin una - fiica mea.

Mult noroc pentru ea!

Exemplul meu cifrat a fost abuziv, cu siguranță, a fost să arate impactul numerelor.

Există, în cercul meu mare, probabil mai mult de 1 VG la 1000! Dar acest lucru nu depășește câțiva% (cu un „unele” foarte scăzut!).

Unii VG vor să creadă că numărul de Vg este semnificativ pentru a sublinia că un anumit număr de oameni care au făcut o alegere, merită să fie auziți (întrucât în ​​sistemul nostru este numărul care se aude, nu un adevăr inconvenient). cifra de 2% din populația franceză este avansată, dar este supraestimată total, cu excepția cazului în care în această cifră sunt incluse semi Vg, adică consumând carne din când în când sau nu consumând numai în anumite ocazii sociale sau festive sau devenind progresivi pentru a fi Vg și numiți flexitari. Dar chiar și aici 2% mi se pare excesiv, deoarece noii „convertiți” în VG caută să-i găsească în orașul sau satul lor din Vg cu care să facă schimb și să se întâlnească și sunt adesea dezamăgiți să nu găsească pe nimeni. Deci, 1 pentru 1.000 sau 10.000 ar putea fi realist (Vg nu strigă pe acoperiș alegerea lor de viață, în general)
Pe de altă parte, în procesul de reducere semnificativă a consumului de carne, știu multe din ea!

Bine pentru ei! Ceea ce este interesant este să știi motivele: calitatea slabă a produselor, lipsa gustului, prețul ridicat, problemele de sănătate, sensibilitatea emoțională etc.
Propria mea „investigație” cu cunoștințe arată că dacă oamenii ar trebui să-și ucidă un animal pentru a se hrăni singuri (cu alimente vegetale disponibile din abundență) acești oameni nu ar face-o și, prin urmare, ar deveni VG de facto (Are sens că omul nu este prădător!)
Și aici vin fiziologia anatomo, afectivul, conștientizarea etc.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 12/01/14, 11:46

Mă bucur că opiniile noastre converg puțin.

Pentru cei care își reduc consumul fără a trece la etapa VG, fără ca acest lucru să fie reprezentativ, „sentimentul” meu la nivelul cercului meu mărit este următorul:

a) motivație principală = „dietă” / boli cardiovasculare, etc ... Ideea că carnea roșie are un efect negativ câștigă teren ...

b) în al doilea rând, cu excepția VG „militant” sau „filosofic” [vreau să spun prin „reflecție asupra vieții”], este abordarea ecologică: după conștientizarea problemelor energetice (încălzitor solar de apă!), mașina electrică, schimbările climatice, tot mai multe familii își dau seama că unul dintre punctele negre din bilanțul lor nu este apă caldă sau încălzire sau chiar mașina, ci energie gri sau emisiile de CO2 fosile legate de alimentele lor. Și în primul rând, cel al cărnii roșii.

Pe scurt, există o reflecție în rândul unei părți în creștere a populației, în jurul „ecologiei”, agriculturii ecologice, etc ... cu efecte induse asupra consumului de carne ... Cineva care merge într-un magazinul „organic” va fi forțat să se ocupe de soia, tofu, leguminoase în vrac și va „aluneca” spre o schimbare a dietei sale ...

c) într-adevăr, imaginile șocante ale anumitor programe referitoare la agricultura în fabrică și la abatoare, scandalul nebun vahceh, apoi Lasagna călare etc. Aceste diferite scandaluri au determinat oamenii să reflecteze și, fără „treceți” la o dietă strictă VG, pentru a le schimba dieta într-un sens „mai puțină carne” ...

Pentru mine, o anumită stabilizare - sau o ușoară decrescență - în consumul de carne este legată în principal de convergența acestor două sau trei fenomene ... care, în opinia mea, în diferite grade, afectează o parte apreciabilă a populației.

Cu factorul economic, care poate fi sinergic!

Respect abordarea „filosofică”, care duce la a deveni strict VG de dragul coerenței (pentru a evita, de fapt, a fi fals!). Cred că cântărește foarte puțin în statistici.

Pragmatic, încerc să am o influență largă, prin punctele a și b, asupra unui număr mare, care îi inflexionează atitudinea „puțin” ...
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554




de moinsdewatt » 12/01/14, 20:18

citro a scris:

2 / Apoi ni se spune despre un sistem de concentrație 23m² (4,30m x 5,30m) sub care să parchezi mașina (convenabil să o iei când pleci în vacanță ...)
.....



este treaba asta

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 879
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173




de Gildas » 12/01/14, 22:37

Trucul este în continuare 2 beneficii nu sunt neglijabile pentru zonele însorite:

-Electricitate gratuită

-Plus cordon la mufa
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 13/01/14, 13:29

did67 salut
Ți-am răspuns despre subiectul veggie.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 218