Milioane de wați generați din apă?

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
jean.caissepas
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 01/12/09, 00:20
Locul de amplasare: R.alpes
x 423

Milioane de wați generați din apă?




de jean.caissepas » 16/01/14, 10:08

Compania BlackLight Power a anunțat miercuri că a produs câteva milioane de wați de energie electrică în laboratoarele sale datorită unei tehnologii revoluționare, în așteptare a brevetului, numită „Solid Fuel-Catalyst-Induced-Hydrino-Transition (SF-CIHT)”.

Utilizarea unui combustibil solid specific, pe bază de apă, limitat de cei doi electrozi ai unei baterii SF-CIHT și la care se aplică o intensitate de 12.000 amperi, aprinde apa prin producerea unui bliț electric extraordinar. Astfel, combustibilul poate fi alimentat continuu electrozilor pentru a genera electricitate continuă.

BlackLight a produs milioane de wați de energie electrică într-un volum de o zecime de litru, ceea ce reprezintă o densitate de putere uimitoare care depășește 10 miliarde de wați pe litru. Pentru comparație, un litru de sursă de energie „BlackLight” ar putea produce la fel de multă electricitate ca o centrală cu mai multă putere decât cele 4 reactoare vechi ale centralei nucleare Fukushima Daiichi, scena unei dintre cele mai mari dezastre nucleare din istorie.

Milioane de wați generați din combustibil pe bază de apă!


Pentru a fi verificat de specialiști ...

link-ul: http://www.enerzine.com/603/16801+des-millions-de-watts-generes-a-partir-dun-carburant-a-base-deau+.html
0 x
Obiceiurile trecutului trebuie să se schimbe,
pentru că viitorul nu trebuie să moară.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 16/01/14, 10:55

Ideea că apa este un „deșeu” din oxidarea materiei organice este greu de impus ... Și dintr-o dată, un „ingredient” al fotosintezei, cu CO² ...

Deci, aici, totul este să știți câtă energie electrică (sau energie) pun [pentru a menține funcționarea dispozitivului sau pentru a produce această „apă miraculoasă”] pentru a produce cât ???

Exemplu simplu: I electroliza apei; aceasta consumă 1 kWh; Obțin oxigen și hidrogen, le pun într-un motor cu ardere internă care produce 000 kWh.

Pot face un anunț zdrobitor că am obținut 500 kWh din apă [ca să fiu credibil, am pus laolaltă o mizerie întreagă, adaug un produs miracol secret ... pe scurt, am pus pe scenă ]

Pentru articol, anunțarea „milioane de wați generați” este deja estompată între putere și energie. Acest lucru nu augurează pentru fiabilitatea informațiilor !!!

În general, un dispozitiv:

- „a” sau „dezvoltă” o putere de atât de mulți wați (sau multiplu: kW, MW, GW ...)

- „produce” o energie de atât de mulți watt.ore (sau mai mulți kW.h, MW.h pe scurt, o putere pe timp).

Deci, când văd o salată unitară, o înțeleg dintr-o forumeur lambda care mă încurcă în legătură cu cazanul său.

Când anunțăm o mare „revoluție” energetică, cel mai mic dintre schoți este să înțelegem ceva (vorbesc despre editorul articolului; nu jean.caissepas, care îl cită).

Miantenant, dacă există un sistem revoluționar, va fi necesar să fim mai preciși, astfel încât să putem spune ceva. Pentru mine, vagitatea beneficiază de îndoială ...
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 16/01/14, 11:08

Am pus deja link-ul dimineața devreme, îl clasificasem ca fuziune rece. Va exista o verificare independentă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16172
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 16/01/14, 11:26

îmi amintește de pantalonii scurți ai lui Jean Louis Naudin ...
0 x
Imagine
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 16/01/14, 14:22

cata energie este nevoie pentru a aprinde un buzunar de gaz?
Sau un exploziv? Dificultatea nu este produsul în sine, ci modul în care această eliberare de energie poate fi stăpânită!
Acestea fiind spuse, este mai bine ca fenomenul să fie complex deoarece, având în vedere cantitatea de apă pe pământ, ar putea provoca un boom! 8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 16/01/14, 16:46

Link-ul nu funcționează, dar este promovat pe site-ul companiei:

http://www.blacklightpower.com/
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Surfeurseb
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 79
Înregistrare: 01/12/05, 11:51
Locul de amplasare: Bretania
x 1




de Surfeurseb » 16/01/14, 18:08

Aleluia fraților mei, suntem mântuiți!

De fapt, a fost nevoie de 12000 de amperi și atât. Acum apa a devenit un combustibil, asta e bine, avem mult din ea.
(și atunci când vor fi mai multe, va trebui doar să capturăm comete pline de apă).

„o intensitate de 12.000 amperi, aprinde apa producând un fulger electric extraordinar”

Uh ... presupunând că aprindem principalele componente ale apei, dar separate: H2 și O2, obținem H2O, apă
deci, printre altele, și o explozie frumoasă. Dar fără electricitate.

"Astfel, combustibilul poate fi alimentat continuu electrozilor pentru a genera continuu electricitate"
Mare! :şoc:

Pe scurt: apa în flăcări produce apă și electricitate. Fără pierdere?

Serios

O profesie a viitorului: mythoduweb
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16172
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 16/01/14, 18:32

da, este complet ... „fum”.

@+
0 x
Imagine
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 17/01/14, 08:28

pentru a fi completat cu acest alt articol
http://www.enerzine.com/603/10894+la-re ... ntox+.html
Hidrino nu este nimic nou, dar măiestria sa nu a fost dobândită. Deci, se pare că în acest caz este aici.
În ceea ce privește fosele septice (la naiba, am uitat un C, deci această formulare este groapă! : Cheesy: ) aceasta amintește scepticismele referitoare la mulți predecesori, inclusiv sistemul Pantone pe care acest site l-a transmis și a cărui existență o subliniază site-ul Quanthomme.
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 17/01/14, 08:59

acest lucru amintește de scepticismul cu privire la mulți predecesori, inclusiv sistemul Pantone pe care l-a transmis și acest site și a cărui existență subliniază site-ul Quanthomme.

Absolut.
Vă reamintesc că nu este vorba de combustie, ci de fuziune la rece și că există un număr mare de experimente reușite. Blacklightpower exagerează sau poate nu a inventat nimic, dar reacția „fuziune la rece” există!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : 44 d.Hr., Remundo și oaspeții 241