Brevetul, de ce, cum, cât și de soliditatea lui?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 18/03/14, 09:35

Bună Grelinette

ar fi trebuit să ne întrebi înainte de a semna...

nu știm ce ați semnat : Mrgreen:
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 19/03/14, 17:00

Da, scuze, aici este contractul: ICI


Știind că „finanțatorul” vrea să facă avansuri (desene sau modele industriale, cercetarea artei anterioare etc.), conform opiniilor pe care le aveam, fiind minoritar (23%) anumite clauze ale contractului i-ar permite să schimbe situația dacă brevetul se dovedește a genera venituri (vânzarea licențelor etc.).

Pe scurt, se pare că acest contract are aspectul unei capcane care să mă motiveze să continui să asigur partea tehnică pentru finalizarea brevetului (îmbunătățiri, prototipuri, fișier tehnic etc.), lucru pe care îl fac și, de îndată ce totul este finalizat, eu va fi depus cu amabilitate pe marginea drumului! ... : Evil:

Am simțit că personajul este destul de oportunist și, pe măsură ce îl ocoleam în timpul unei întâlniri, mi-am dat seama că are anumite metode discutabile ... De asemenea, sunt surprins că nu a luat mai multe măsuri de precauție. cand explica angajatilor sai anumite "manipulari" comerciale dubioase in timp ce eu sunt alaturi de el !!!! :şoc:

Ce pot face pentru a mă proteja?
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 19/03/14, 21:28

ar trebui să vă asumați 24% din cheltuielile de dezvoltare și în viitor, în numerar, 24% din profituri. Munca de studiu și creație nu este cuantificată, ci doar cheltuielile cuantificate.
Doar dacă nu îți facturezi timpul?

Așadar, dacă nu cheltuiți altceva decât să vă petreceți timpul îmbunătățind sistemul, nu aveți dreptul la nimic.

În orice caz, așa am citit-o.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 22/03/14, 16:20

Philippe Schutt a scris:... Munca de studiu și creație nu este cuantificată, ci doar cheltuielile cuantificate.
Doar dacă nu îți facturezi timpul?
Deci, dacă nu cheltuiți altceva decât să vă petreceți timpul îmbunătățind sistemul, nu aveți dreptul la nimic ...

Nu înțeleg ce vrei să zici !

Pentru lucrările de studiu și creație, înțeleg că acesta reprezintă un cost care ar trebui luat în considerare. Așadar, am un interes să renegociez astfel încât să fie, dar nu va fi ușor.

Nu împotriva Nu înțeleg: "dacă nu cheltuiți nimic, dar vă petreceți timpul îmbunătățind sistemul, nu aveți dreptul la nimic ..."
Sunt într-adevăr singurul care îmbunătățesc sistemul, fac variante și prototipuri, ...

Ceea ce mă îngrijorează cel mai mult sunt propozițiile:

1) "În cazul unei încălcări, distribuția procentelor poate fi revizuită în jos în funcție de sumele investite ..."

et

2) „În cazul unei decizii de acțiune asupra proiectului, majoritatea va prevala”

Pentru 1), finanțatorul s-a oferit să facă avansuri în toate, ceea ce mă pune în contradicție cu această clauză,

iar pentru cei 2) va fi simplu pentru el, împreună cu colegul său fierar, să decidă să scadă%, știind mai mult că finanțatorul și fierarul sunt deja asociați cu alte afaceri ...

Cu cât mă uit mai mult cu finanțatorul, cu atât descopăr că are metode de afaceri surprinzătoare sau chiar dubioase ...
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 22/03/14, 16:58

Cu cât mă uit mai mult cu finanțatorul, cu atât descopăr că are metode de afaceri surprinzătoare sau chiar dubioase ...

Mângâierile câinilor emană purici, spune înțelepciunea populară...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 22/03/14, 17:20

grelinette a scris:Pentru lucrările de studiu și creație, înțeleg că acesta reprezintă un cost care ar trebui luat în considerare. Așadar, am un interes să renegociez astfel încât să fie, dar nu va fi ușor.

Nu împotriva Nu înțeleg: "dacă nu cheltuiți nimic, dar vă petreceți timpul îmbunătățind sistemul, nu aveți dreptul la nimic ..."
Sunt într-adevăr singurul care îmbunătățesc sistemul, fac variante și prototipuri, ...

Ei bine, timpul dvs. de îmbunătățire va fi adăugat la timpul de creație, care nu vă aduce nimic ...

grelinette a scris:Ceea ce mă îngrijorează cel mai mult sunt propozițiile:

1) "În cazul unei încălcări, distribuția procentelor poate fi revizuită în jos în funcție de sumele investite ..."

Putem anticipa că asociații dvs. vă vor cere să plătiți 24% din facturi. Dacă nu plătiți, vă pierdeți drepturile de brevet.

grelinette a scris:2) „În cazul unei decizii de acțiune asupra proiectului, majoritatea va prevala”
iar pentru cei 2) va fi simplu pentru el, împreună cu colegul său fierar, să decidă să scadă%, știind mai mult că finanțatorul și fierarul sunt deja asociați cu alte afaceri ...
...
ei pot decide să suporte costuri, nu poți ține pasul, așa că ești înlăturat.
În opinia mea, trebuie să încetăm să ne dezvoltăm împreună cu ei și, eventual, să-i luăm pe o cale greșită.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 23/03/14, 18:23

Philippe Schutt a scris:Putem anticipa că asociații dvs. vă vor cere să plătiți 24% din facturi. Dacă nu plătiți, vă pierdeți drepturile de brevet.

De asta mă tem! Totuși, contractul prevede:
Imagine
Aceste 2 propoziții se contrazic, dar efectiv, deoarece au majoritatea, pot decide să opteze pentru scăderea%.

Philippe Schutt a scris: ... ei pot decide să suporte costuri, nu poți urma, așa că ești dat afară.
În opinia mea, trebuie să încetăm să ne dezvoltăm împreună cu ei și, eventual, să-i luăm pe o cale greșită.

Acesta este ceea ce am văzut ca un rezultat, neștiind prea bine cum să fac acest lucru știind că acum au brevetul de invenție pe care l-am scris. Posibil să încerc să mă apropii de inginerul consultant cu care vorbesc, dar s-ar putea să fie jenat.
Știe cineva dacă greșelile de ortografie și de gramatică pot anula un contract. În cazul meu ar fi practic, există o mulțime de greșeli în contract! : Cheesy:

În ultimă instanță, mă gândeam să fac invenția publică rapid, astfel încât să nu poată fi depus un brevet, dar având grijă să nu mă pun în culpă cu clauza care spunea:

Imagine

Acestea fiind spuse, această clauză nu vorbește despre penalități, dar pur și simplu despăgubiri !

În cel mai rău caz, îmi plătesc partea mea din cheltuieli (24%), deci o emisiune publică limitează cheltuielile și apoi îmi continui calea bună de a-mi dezvolta sistemele de hamuri ecvestre evitând să întâlnesc rechinii financiari!

Sper ca accidentul meu să fie de folos altora!

(Nb: pentru cei care se pot preocupa, iată o practică comercială îndoielnică pe care tocmai am descoperit-o (practicată de finanțator): trimiteți o scrisoare RAR urgentă cu o adresă falsă scrisă în creion pentru a avea o întoarcere de la La Poste, apoi ștergeți adresa greșită pentru a scrie pe cea corectă și a face să creadă că poșta a fost trimisă la timp, dar La Poste nu a livrat-o !!!


În afară de faptul că este foarte neplăcut să realizezi că ești înșelat de asociați care te-au pus în încredere pentru a-ți crea o capcană, lumea proprietății și a protecției intelectuale și strategiile implementate sunt captivante!
Iată câteva strategii ale grupurilor mari (desigur, nu joc în aceeași curte ca aceste armate organizate):
http://www.usinenouvelle.com/article/l- ... ts.N159301

Cu toate acestea, par să existe câteva sfaturi în acest articol pe care să le pot folosi pentru a mă apăra. Îl voi citi în detaliu diseară.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 23/03/14, 18:40

Articolul pe care l-am menționat în comentariul meu anterior fiind perfect pe subiect și interesant, îl public aici:

Factorynew.com

ARTA RĂZBOIULUI ... Brevetele
De BY AURÉLIE BARBAUX, CU EDITORUL - Postat pe 22 septembrie 2011 | L'Usine Nouvelle nr. 3254

Pe piețele mondiale, proprietatea industrială s-a transformat într-un domeniu imens de operare: manevră fulgerătoare, contraatacuri, pământ ars, câmpuri de mine ... Orice merge.

În ceea ce privește proprietatea industrială, va exista o perioadă înainte și după vara anului 2011. Strategiile ofensatoare desfășurate de giganții mondiali de înaltă tehnologie, puterea alianțelor și sumele enorme angajate pentru achiziționarea de portofolii de brevete nu trebuie să nu doar să te amețească. Aceste manevre majore sunt atât de multe alerte pentru restul industriei. Ele evidențiază trei schimbări majore.

Primul ? Proprietatea industrială nu mai este în primul rând o armă de apărare. „Nu mai există o echivalență între clusterele de brevete și inovație”, observă Yann Ménière, economist la Cerna Mine Paris Tech. În special în noile tehnologii, portofoliile de brevete servesc ca o armă de descurajare la fel de mult ca o cucerire a pieței. "

Al doilea ? Aceste bătălii juridice și financiare extrem de mediatizate au reamintit acționarilor și investitorilor importanța proprietății industriale. Trebuie doar să vedem evoluția pieței bursiere a Kodak odată cu anunțarea programului său de licențiere a brevetelor. „De acum înainte, performanța șefilor va fi evaluată și în ceea ce privește portofoliile de brevete ale companiei lor”, avertizează Patrick Pierre, președintele consiliului de administrație al companiei Avenium. S-ar putea la fel de bine să vă pregătiți pentru asta. „Noile reguli ale jocului vor afecta organizarea R și D”, avertizează Jean-Luc Beylat, directorul Bell Labs din Alcatel-Lucent.

În cele din urmă, acești uriași care se confruntă cu mii de brevete și miliarde de dolari intră pe alte piețe, cum ar fi energia și casa inteligentă. „Actorii istorici din aceste sectoare, precum Siemens, ABB sau Schneider Electric nu știu încă cum să implementeze strategii de brevetare pentru a-și proteja piața”, observă Patrick Pierre. Un lucru este sigur. Studiind cele mai reușite zece strategii de brevetare ale momentului, ele vor ajunge inevitabil la o concluzie. Ei vor trebui să pună resurse la îndemâna provocărilor pentru a-și menține cota de piață.

BLITZKRIEG

Apple a înțeles asta bine. Un rezumat bun al încălcării este mult mai rapid decât un proces privind încălcarea dreptului de autor. Pentru a-și bloca principalul concurent pe rafturi, coreeanul Samsung, californianul a purtat un adevărat război legal de trăsnet prin depunerea unei plângeri la mai multe jurisdicții din Europa. Instanța din Düsseldorf (Germania) a fost confiscată sumar pentru copiere. La 9 august 2011, judecătorul german a decis că proiectarea Galaxy Tab Samsung a încălcat efectiv proprietatea intelectuală a Apple și a blocat temporar vânzările în întreaga Uniune Europeană. Cu excepția Olandei, unde se desfășoară o procedură separată. Dar victoria fulgerului Apple va fi doar parțială. Pe 10 august, în urma unei acțiuni a Samsung, interdicția se aplică doar Germaniei. Decizia confirmată pe 9 septembrie. „Pentru a fi valabilă, decizia instanței germane trebuie să fie validată de fiecare dintre țări”, explică Pierre-Louis Desormière, consilier de proprietate industrială la firma de avocatură Beau de Loménie. Indiferent de. „Există, de asemenea, proceduri sumare pentru încălcarea brevetelor, dar sunt mult mai dificil de realizat, deoarece un dosar trebuie prezentat judecătorului rapid pentru a fi evaluat”, precizează Philippe Verriest, consilier în domeniul proprietății industriale la Germain et Moreau. O dificultate depășită de Apple în Olanda. Curtea de la Haga a decis pe 24 august că Samsung încalcă într-adevăr un brevet Apple cu privire la modul de parcurgere a fotografiilor de pe ecran pe smartphone-urile Galaxy S, SII și Ace. Instanța a interzis vânzarea sa în țările europene unde a fost depus brevetul, începând cu 13 octombrie. Între timp, Samsung, care a contraatacat cu proceduri de încălcare a brevetelor în zece țări, își așteaptă audierile.

FORTĂREAȚA

Nespresso este un adevărat „bancomat” de 2,7 miliarde de euro în 2010, cu o rentabilitate demnă de lux. Pentru a proteja acest sistem închis de aparate de cafea și păstăi fabricate și vândute exclusiv de acesta, Nestlé a adoptat o strategie neobișnuită în industria alimentară. El a înființat un bastion de 70 de familii de brevete, acoperind atât mașina, cât și capacul. Sunt înregistrate în toate țările în care este prezentă marca. „Nestlé nu și-a menținut realizările și a depus noi brevete privind sigilarea capsulelor, a filtrelor de cartuș ...”, notează Pierre Breesé, avocat european pentru brevete. Îmbunătățiri minime care au dus la clustere de brevete - 1 în total! - făcând din Nespresso o cetate aproape inatacabilă. Strategia a funcționat într-adevăr minunat până în ... 700. Jean-Paul Gaillard, fost șef al Nespresso, a creat apoi Ethical Coffee Company (ECC). Știe ce brevete vor intra în domeniul public și când. Lansează poduri compatibile cu aparatul Nespresso, urmat în curând de gigantul american Sara Lee. „În ceea ce privește medicamentele generice, concurenții se lansează întotdeauna înainte ca brevetul să intre în domeniul public pentru a fi primul solicitant”, analizează Patrick Pierre, președintele consiliului de administrație al Avenium Consulting. Pentru a-și pregăti lovitura de stat și pentru a evalua riscul lansării unui produs concurent, aceste companii au recurs la echipe de „libertate de operare”, care studiază brevetele existente. Confruntată cu această competiție, Nestlé și-a apărat afacerea în instanță. Obiectiv: cedați cât mai puțin posibil și cât mai târziu posibil ... în timp ce încercați să vă „selectați” concurenții. Deoarece, pentru gigantul elvețian, este important, de asemenea, să nu lăsați primul mic operator să vină să dezvolte păstăi de calitate slabă. Pe de altă parte, concurenții serioși îl pot ajuta să dezvolte piața. Cota sa va scădea, desigur, dar dacă piața va crește puternic, Nestlé va fi în continuare un câștigător.

PATRICK DENIEL

SUBMARINUL

Pentru a vă avansa pionii fără a fi văzuți, există două soluții. Primul este cel adoptat de Technicolor. De îndată ce un algoritm este gata, producătorul îl licențiază companiilor mici care îl integrează în sistemul lor inovator, de care marii producători de electronice sunt pasionați. Acestea din urmă folosesc, fără să știe, brevete Technicolor. În cazul unei dispute, franceza are astfel pârghie. „Această strategie ne permite mai ales să reducem timpul de introducere pe piață a unei tehnologii”, explică Gary Donnan, director de tehnologie și cercetare. Dacă este una dintre unitățile noastre de afaceri care comercializează aplicația, durează șapte sau opt ani. Prin acest mijloc, ajunge în echipament în trei până la patru ani ”. A doua soluție este de a achiziționa brevete sau licențe discret, de a ataca atunci când este momentul potrivit. HTC taiwanez pare să încerce. Tocmai a cumpărat portofoliul ADC (75 milioane dolari), cel al Dashwire (18,5 milioane) și cel al S3 Graphics (300 milioane), precum și unele brevete de la Google. Scopul său? Torpedo Apple.

PĂMÂNTUL ARZĂTOR

S-ar putea să credeți că depunând peste 8 de brevete pe an, IBM are grijă să protejeze toate inovațiile care apar din laboratoarele sale. Nu este asa. „Chiar și IBM nu are mijloacele necesare pentru a depune totul”, explică Philippe Verriest, avocat în domeniul proprietății industriale la Germain et Moreau. Dar ceea ce nu transmite, el dezvăluie, de exemplu, prin publicații științifice. Astfel, împiedică concurenții să depună brevete pe aceste subiecte. Pentru că, în sistemul american, publicarea dovedește anterioritatea invențiilor. În această strategie de pământ ars, IBM merge și mai departe. În ianuarie 500, americanul a lansat, împreună cu Sony, Nokia și alți producători TIC, inițiativa „eco-patent commons”. Fiecare dintre partenerii industriali publică o listă a brevetelor lor referitoare la mediu, ale căror drepturi sunt eliberate. Prin urmare, toată lumea este liberă să le folosească, fără riscul încălcării brevetului și fără plata unei redevențe. O altă modalitate de a scoate covorul de sub picioarele concurenților care ar dori să profite de această piață emergentă.

YALTA

„Când vine vorba de pătrunderea pe o nouă piață, producătorii au înțeles că este mai bine să fie de acord în jurul unui standard, mai degrabă decât să aibă pe fiecare al său”, explică Yann Ménière, economist, cercetător la Cerna, centrul de economie industrială al minelor ParisTech. Prin urmare, sunt create consorții care dezvoltă soluții complet ambalate, pe care le vor oferi organismelor de standardizare. »Astfel, brevetele sunt incluse direct în standard. Industriașii consorțiului trebuie doar să încaseze redevențele. Pentru tehnologia 3G, taxele de licență cumulate ar fi echivalente cu 20% din prețul unui smartphone! Și americanul Qualcomm face cel mai bine, dar chinezii, care au încercat să lanseze propriul standard 3G și au eșuat, au învățat lecția. Pentru 4G, atât Huawei, cât și ZTE s-au stabilit cu succes în noul standard. Aceștia anunță că dețin 10-20% din brevetele LTE (evoluție pe termen lung). Restul se îndreaptă în principal către Alcatel Lucent și Ericsson. „Au fost deja încheiate acorduri de licențiere între cei șase sau șapte mari jucători, care nu vor mai avea nimic de plătit. Pe de altă parte, cei mici vor trebui să plătească pentru a utiliza tehnologia ”, precizează Lin Cheng, directorul general EMEA al ZTE.

ARMADA

De neconceput, și totuși ... Pentru a împiedica Google să pună mâna pe cele 6 de brevete Nortel, un adevărat cufăr de război, am asistat la o alianță pe cât de neașteptată, pe atât de circumstanțială. Când, la sfârșitul lunii iunie 000, începe licitația, Google este un mare favorit. Opus lui se află Apple, Intel, consorțiul Rockstar Bidco al Microsoft, RIM, Sony, Ericsson și un alt condus de RPX, un fond de brevete. Dar foarte repede Rockstar Bidco s-a retras. Apple le împiedică alăturându-le. După trei zile de luptă, nava Google s-a predat acestei armate improbabile. Rockstar Bidco a câștigat, dar luptătorii au obținut 2011 miliarde de dolari. La partajarea prăzii, RIM și Ericsson acordă toate brevetele pentru 4,5 miliarde de dolari. Și Apple pune mâna, printre altele, pe brevete 1,1G, pentru 4 miliarde.

JAFUL

Aproprierea descoperirilor altora ... Aceasta este strategia de reținere condusă de compania americană de biotehnologie Myriad. În 1995, ea a revendicat paternitatea a două gene în ajunul publicării în revista „Nature” a secvenței ADN a uneia dintre ele, gena BRCA2, de către British Institute for Research on Cancer. Datorită acestor brevete asupra genelor ale căror mutații indică o predispoziție la cancerul de sân și ovarian, Myriad impune licențe exclusive la prețuri ridicate laboratoarelor și instituțiilor care doresc să efectueze screening-ul. În ciuda opoziției mai multor organizații, inclusiv a Institutului Curie, aceste brevete au fost parțial confirmate de Oficiul European de Brevete în 2008. În Statele Unite, după mai multe revocări, instanțele au acordat și lui Myriad dreptul în această vară. să-i păstreze. Permițându-i să-și păstreze monopolul.

GAELLE FLEITOUR

DIPLOMAŢIE

Microsoft nu a jucat niciodată cartea agresivității în domeniul brevetelor. Atacurile sale de primă linie sunt rare, editorul luptând de obicei. Aceeași strategie față de Google, al cărui sistem de operare Android își încalcă brevetele. În loc să atace, el negociază cu utilizatorii de Android. Diplomație care dă roade. În aprilie 2010, HTC a fost primul care a semnat un acord cu Microsoft și ar plăti cinci dolari pentru fiecare smartphone Android vândut. Cu acest producător unic, editorul câștigă deja mai mult cu Android decât cu Windows Phone! Vor urma Onkyo, Velocity Micro, General Dynamics Itronix. În septembrie 2011, Acer și Viewsonic au acceptat, la rândul lor, să crească afacerea Microsoft cu Android, iar negocierile sunt în curs cu Samsung. Alții, în minoritate, rezistă și își asumă riscul procesului. Acesta este cazul librarului și producătorului de lumini de lectură Barnes et Noble. În cele din urmă, alegerea unei abordări mai reduse își aduce roadele în două moduri. Microsoft câștigă bani din vânzările unuia dintre principalii săi concurenți și anihilează argumentul disponibilității gratuite a sistemului său de operare open source (fără licență) prezentat de Google.

PATRICE DESSMEDT

SCUTUL

Google nu mai avea de ales. Pentru a-și proteja sistemul de operare Android (SO), distribuit în modul open source, avea nevoie de ... brevete. Nu pentru a-și proteja invenția, ci ca armă de descurajare, chiar de negociere. Într-adevăr, Android ar încălca o serie de brevete deținute de concurenți, inclusiv Gemalto și Microsoft [vezi p. 43]. „Obiectivul Google este de a realiza un fel de„ pace a curajoșilor ”. Cu argumentul: „Dacă ataci Android, pot contracara”, analizează Patrick Pierre, președintele consiliului de administrație al Avenium, o firmă de consultanță în domeniul brevetelor. Dar are nevoie de arme. Prin urmare, Google încearcă să pună mâna pe brevetele canadiene Nortel, în lichidare. „În afara problemei”, și-au proclamat împreună principalii concurenți [vezi p. 42]. Indiferent de. Google a negociat cumpărarea a 1 de brevete de la IBM. Și câteva zile mai târziu, Google a cumpărat Motorola Mobility și cele 000 de brevete pentru 17 miliarde de dolari. „O investiție proporțională cu problema comercială”, observă Patrick Pierre. Mai presus de toate, brevetele Motorola sunt comori. Google a vândut deja 000 către HTC, pentru a ajuta la contracararea Apple, unul dintre membrii armatei. Pentru a-și îmbogăți și mai mult arsenalul, Google tocmai a negociat 12,5 de noi brevete IBM. Cine o freacă ...

CÂMPUL MINEI

Pentru a preveni accesul unei tehnologii la concurență, ce este mai bine decât să acoperim terenul pieței asociat cu brevetele de bombă. Desigur, strategia nu este afișată niciodată. Dar cursa pentru brevete, în special „verde”, în care au intrat cei doi mari producători francezi de automobile, Renault și PSA Peugeot Citroën, sugerează că au adoptat-o. „În domeniul mașinilor electrice, tehnologiile probabil că nu sunt încă suficient de avansate pentru ca standardele să apară și pentru ca producătorii să ajungă la un acord în consorții [vezi p. 42] ”, explică Laurence Joly, directorul observatorului proprietății industriale Inpi. Prin urmare, status quo-ul, observat de câțiva ani în sector, ar putea fi subminat.

PATRU STRATEGII PENTRU A-ȚI ÎNȘELĂ LUMEA

Brevetul rămâne mai presus de toate o armă defensivă, pentru a garanta un monopol și, în consecință, piața care se referă la acesta. Dacă este dominantă sau pionieră și este bine protejată de așa-numitele brevete de îmbunătățire, aceasta permite în mod eficient controlul unui sector economic. Dar ferește-te de blocarea brevetelor, care nu sunt destinate exploatării. Ele pot ajuta la înghețarea tehnologiei. Un tur rapid al capcanelor pe care și le-au pus companiile.

Momeala

Brevetele de înșelăciune îi pot face pe concurenți să creadă că terenul a fost prins în mod corespunzător. De multe ori nu acoperă nicio invenție reală. Dar întrucât procedurile de eliberare - în special în Franța - nu prevăd o examinare de fond ... titlurile sunt emise și pot fi înșelătoare, timpul necesar pentru cacealma. Chiar dacă, pe termen lung, concurenții pot înlătura aceste brevete de înșelăciune, ei nu o știu de la bun început, cu atât mai mult cu cât autorul brevetului ar fi putut ascunde descrierea. De asemenea, este posibil să eliberați brevete doar pentru a vă face concurenții să creadă că sunteți pe punctul de a exploata o tehnologie. Scopul este ca competiția să se lanseze într-o cursă frenetică pentru a-l ajunge din urmă. Și, de asemenea, slăbește. O manevră costisitoare, totuși.

Ambuscada

Descrierea unui brevet poate, de asemenea, să încerce în mod intenționat să inducă în eroare echipele de supraveghere. Este posibil ca descrierea să nu reflecte în mod intenționat cea mai bună soluție tehnică. Unii scriitori pot merge chiar până acolo încât să plaseze o figură falsă lângă rezumatul invenției, astfel încât să fie respinsă sau păstrată în mod greșit! Dar acestea sunt capcane cu o singură lovitură. Concurentul păcălit va fi mai atent data viitoare.

Baricada

Mai tradițional, dar rezervat celor bogați, barajul își propune să prevină accesul competitiv la o tehnologie prin acoperirea terenului asociat cu bombe brevetate. Unele pot fi de fapt exploatate de titularul brevetului, în timp ce altele protejează variante, care ar fi putut fi imaginate de terți pentru a ocoli cele câteva brevete exploatate.

Înconjurarea

O variantă a saltului, încercuirea constă în definirea certificatului de bază al concurentului prin certificate de îmbunătățire. Deținătorul brevetului de bază își pierde astfel orice libertate de acțiune, deoarece nu îl mai poate folosi fără licența unuia sau altei brevete de îmbunătățire. Prin urmare, el decide adesea să nu-și mai folosească brevetul. Cu toate acestea, dezinformarea sau blocarea pot fi recunoscute ca abuz de drepturi de către o instanță. Dar, înainte ca judecata să fie făcută, prejudiciul este făcut.
ALEGEREA ARMELOR

Titlurile de proprietate industrială sunt valabile și apărabile numai în țările în care sunt înregistrate. Brevetele protejează invențiile la douăzeci de ani de la depunerea lor (în cazul plății anuităților). Sunt prelungibile cu șapte ani pentru droguri. Modelele protejează aspectul unui produs sau al pieselor sale timp de cinci ani, reînnoibil până la douăzeci și cinci de ani. „Desenul comunitar” este valabil pentru toată Europa. Drepturile de autor sunt valabile până la șaptezeci de ani de la moartea autorului. Acoperă și software-ul, dar americanii acordă brevete de software încă din 1981. Din 2001, Oficiul European de Brevete a făcut acest lucru, dar există încă incertitudini cu privire la valoarea acestor titluri. Mărcile comerciale sunt protejate timp de zece ani, pot fi reînnoite pe termen nelimitat, dar expiră dacă nu sunt utilizate. Numele companiilor, denumirile comerciale și semnele apar din prima utilizare.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 23/03/14, 21:32

Metoda sinceră ar fi ca munca ta să fie apreciată. Ar trebui să vedeți împreună cu contabilul dvs. cum să faceți acest lucru.

Din ceea ce am citit, puteți opri dezvoltarea cu ele și depune brevete de dezvoltare, care îi vor obliga să compună sau să dezvăluie îmbunătățirile care vor face ca brevetul inițial să își piardă valoarea.

Contractul dvs. nu vorbește nici despre investițiile în fabricare și comercializare, nici despre profiturile generate, care vor fi oricum în buzunarul omului de afaceri.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 23/03/14, 21:39

dacă doriți să dezvăluiți totul pentru a da cu piciorul în targă, nu este dificil: faceți-l doar sub o altă poreclă! divulgarea face imposibilă orice brevet, indiferent cine dezvăluie

desigur, evitați să folosiți exact același text: este mai bine să scrieți diferit cu diferite erori de ortografie

desigur, este păcat să dezvăluie anonim, nici măcar să nu-ți dai onoarea de a fi inventatorul ... ei bine, poate fi dezvăluit cu o poreclă și indică numele său adevărat puțin mai târziu
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 225