Plan tri-reactor pantone Gillier cu vandă mare pentru polo pe benzină

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Avatar de l'Utilisateur
Pascalou
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 89
Înregistrare: 23/01/14, 10:08
Locul de amplasare: Magdeburg, Germania




de Pascalou » 30/01/14, 06:56

Ok, voi citi aceste documente cu atenție, vă mulțumesc!
0 x
Energia este nelimitată, nu este o problemă, omul este problema!
https://www.econologie.com/fichiers/partag ... xfBlcC.doc
Avatar de l'Utilisateur
Pascalou
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 89
Înregistrare: 23/01/14, 10:08
Locul de amplasare: Magdeburg, Germania




de Pascalou » 15/02/14, 10:11

Aici am citit acest document foarte interesant, dar în cazul nostru, arderea are loc la presiune ridicată, ceea ce, în opinia mea, este o valoare adăugată definitivă, pe care nu o avem în arderea cazanelor.
M-am gândit bine la asta și în curând voi construi reactorul meu de sortare
Va fi din oțel inoxidabil 310 pentru rezistență, plasat foarte aproape de orificiul de ieșire al motorului pentru temperatură ridicată. Reglarea lambda va fi distorsionată astfel încât bogăția să rămână la 1 tot timpul și să aibă o anumită constantă, vasul cathalytitic va fi îndepărtat pentru a putea verifica poluarea numai cu sistemul.
Factorul care va trebui reglat este cantitatea de vapori de apă și temperaturile acestora cu testele mai multor ușor de îndepărtat.
Consumul meu original de combustibil este acum fix, poluarea mea și cu convertorul catalitic.
Întrebarea mea este cea mai bună locație pentru admisia aburului, este cu adevărat mai bine după supapa de accelerație? Cea mai bună depresie este sigură acolo. Problema este că nu este foarte accesibilă.
0 x
Energia este nelimitată, nu este o problemă, omul este problema!

https://www.econologie.com/fichiers/partag ... xfBlcC.doc
Avatar de l'Utilisateur
Pascalou
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 89
Înregistrare: 23/01/14, 10:08
Locul de amplasare: Magdeburg, Germania




de Pascalou » 15/02/14, 10:15

Corecție, încercați mai multe tije pentru a varia temperatura aburului
0 x
Energia este nelimitată, nu este o problemă, omul este problema!

https://www.econologie.com/fichiers/partag ... xfBlcC.doc
Avatar de l'Utilisateur
Pascalou
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 89
Înregistrare: 23/01/14, 10:08
Locul de amplasare: Magdeburg, Germania




de Pascalou » 15/02/14, 10:22

Cred că spun ceva prost, putem conecta aburul după clapeta de accelerație doar pe motorină, pe benzină, urmează să dereglăm averea, nu poate funcționa.
0 x
Energia este nelimitată, nu este o problemă, omul este problema!

https://www.econologie.com/fichiers/partag ... xfBlcC.doc
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 15/02/14, 21:50

Pascalou a scris:M-am gândit bine la asta și în curând voi construi reactorul meu de sortare
Va fi din oțel inoxidabil 310 pentru rezistență, plasat foarte aproape de orificiul de ieșire al motorului pentru temperatură ridicată. Reglarea lambda va fi distorsionată astfel încât bogăția să rămână la 1 tot timpul și să aibă o anumită constantă,


Este foarte puțin documentat asupra economiei cu privire la modul de a înșela această sondă lambda. Dacă aveți rețeta care funcționează .....:P

Factorul care va trebui reglat este cantitatea de vapori de apă și temperaturile acestora cu testele mai multor ușor de îndepărtat.

Problema este că mulți parametri sunt legați, în special de turația motorului, de depresiunea de admisie, de temperatura înainte și după motor, de temperatura de evacuare, de debitele de aer și apă etc. .Când un parametru se mișcă (intenționat sau din cauza funcționării motorului), acest lucru determină și ceilalți parametri să se miște ... și nu întotdeauna în aceeași direcție. În mod clar, atunci când schimbați o setare, dimensiunea unui organ, lungimea sau diametrul unei țevi, este dificil să știți ce se va întâmpla.:strigăt: : Mrgreen: Adesea vedem o schimbare fără să știm cu adevărat originea ei exactă.

În exemplul dvs., modificați diametrul tijei, schimbați debitul „aburului”, calitatea „aburului”, temperatura acestuia, eventual consumul de apă, intervalul de turație al motorului la care se află aburul „bun” creați etc ...... dar dacă nu vă instruiți sistemul ... nu știți cu adevărat ce s-a întâmplat și care sunt parametrii care s-au mutat de fapt și în ce direcție. La final, după ce am citit consumul, vedem că este mai bine, fără efect evident, sau mai rău decât înainte ...: Mrgreen:

AMHA instrumentația minimă este temperatura de ieșire a aburului, apoi temperatura de intrare a reactorului.

Consumul meu original de combustibil este acum fix, poluarea mea și cu convertorul catalitic.


Excelent !! Dacă toți pantomiștii ar fi luat această precauție înțeleaptă înainte de a începe să-și modifice vehiculul, ar exista mai puține judecăți greșite și declarații fanteziste de consum.

Întrebarea mea este cea mai bună locație pentru admisia aburului, este cu adevărat mai bine după supapa de accelerație? Cea mai bună depresie este sigură acolo. Problema este că nu este foarte accesibilă.


După supapa de accelerație, aveți o depresiune foarte puternică atunci când clapeta de accelerație este foarte puțin deschisă (încetinită și viteze foarte mici), reactorul furnizează puțin abur în funcție de temperatura evacuării relativ reci la ralanti. Când accelerația se deschide mai sincer, vidul scade foarte mult, reactorul este aspirat mult mai puțin, dar cantitatea de abur care ajunge depinde mai mult de temperatura evacuării, care poate „sufla” aburul mult mai fierbinte.

De la o operație la alta (schimbări mari în depresiune și temperatură), unii utilizatori au „rezolvat” problema punând o duză (cu diametrul de 3 sau 4 mm?) Pentru a „stabiliza” operația.

Înainte de supapa de accelerație (pe motorul cu carburator de tuns), aceasta deranjează carburarea. Locul luat de abur nu este ocupat de aer și oxigenul acestuia. Amestecul de gaze rezultat în aval va fi prea bogat deoarece fluxul de combustibil urmează vidul și nu procentul de oxigen disponibil.

Dacă este un motor cu injecție, este mai bine să vă conectați înainte de accelerație pe un venturi pentru a urmări mai ușor nevoile motorului. În orice caz, epuizarea oxigenului nu va fi compensată în amonte .... rămâne de văzut ce vor face lambda și buclele de control ale companiei cu ea .... :strigăt:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 16/02/14, 17:40

bonjour :D ,

Senzorul lambda va încerca întotdeauna să stabilizeze raportul la 1.
Este o baterie de oxigen, de îndată ce are oxigen pe ambele părți scade tensiunea (lambda> 1, amestec slab).
De îndată ce nu mai există oxigen, tensiunea crește la 0.7V. (lambda <1, amestec bogat).

Ar trebui să vedem că oscilează în jurul valorii de 0.5V. cu un voltmetru cu ac, dacă se blochează în partea de sus, este prea bogat și, prin urmare, în afara intervalului de corecție (dacă totul este funcțional), putem reduce presiunea combustibilului pentru a sărăci.

Ar trebui să se adapteze la adăugarea de abur și să corecteze cantitatea de benzină?

Nu am înțeles încă de ce ar fi necesar să-i denaturăm semnalul?

Odată cu adăugarea de abur, poate funcționa motorul pe un amestec slab?

Cu benzina, amestecul slab funcționează foarte prost, o mare parte a combustibilului nu îndeplinește flacăra, există oxigen, dar, de asemenea, o mulțime de arse în gazele de evacuare.

Vaporii de apă nu trebuie să influențeze sonda, gazele de eșapament oricum pline de vapori de apă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 16/02/14, 19:07

dede2002 a scris:Este o baterie de oxigen, de îndată ce are oxigen pe ambele părți scade tensiunea (lambda> 1, amestec slab).
De îndată ce nu mai există oxigen, tensiunea crește la 0.7V. (lambda <1, amestec bogat).

Ar trebui să vedem că oscilează în jurul valorii de 0.5V. cu un voltmetru cu ac, dacă se blochează în partea de sus, este prea bogat și, prin urmare, în afara intervalului de corecție (dacă totul este funcțional), putem reduce presiunea combustibilului pentru a sărăci.

Ar trebui să se adapteze la adăugarea de abur și să corecteze cantitatea de benzină?

Nu am înțeles încă de ce ar fi necesar să-i denaturăm semnalul?


Odată cu adăugarea de abur, poate funcționa motorul pe un amestec slab?

Cu benzina, amestecul slab funcționează foarte prost, o mare parte a combustibilului nu îndeplinește flacăra, există oxigen, dar, de asemenea, o mulțime de arse în gazele de evacuare.

Vaporii de apă nu trebuie să influențeze sonda, gazele de eșapament oricum pline de vapori de apă.


Presupun că regulamentul cu sonda lambda impune limite care nu trebuie depășite pentru corecțiile în + sau în mai puțin din bogăție. Pentru a crește limitele, este necesar să se manipuleze informațiile trimise la computer, temperatura sau tipul de presiune puțin diferite etc. Aici există o lipsă gravă de informații fiabile cu privire la metodologia de ajustare. :strigăt:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 16/02/14, 19:55

Pentru a începe, ar fi necesar să puneți un voltmetru pe sonda lambda, pe tabloul de bord și să respectați funcționarea în timp ce conduceți și la ralanti.

Apoi, dacă operația se schimbă odată cu aburul, vă vom sfătui.

Acest lucru va depinde, printre altele, de tipul de injecție, debitmetru, senzor de presiune al galeriei sau potențiometru accelerator.

În opinia mea, gama de corecție a calculatorului este suficient de largă pentru a funcționa corect în jurul (cât mai aproape posibil) lambda 1 cu sau fără abur ..?

Pascalou, cât sunt valorile tale actuale,% CO, ppm HC și% CO2?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Pascalou
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 89
Înregistrare: 23/01/14, 10:08
Locul de amplasare: Magdeburg, Germania




de Pascalou » 17/02/14, 18:30

Bună, pentru sonda lamda, prietenul meu mecanic spune că îmi va da o cutie electronică care stabilește bogăția la 1, lucrează la Volkswagen, înțeleg că este folosit la mașinile care trec la GPL, reglementarea bogăției ar trebui revizuită la trecerea la GPL. După aceea nu mai știu mai multe. Îi voi cere mai multe detalii și vă voi da câteva noutăți.
Pentru rezultatele mele de poluare vi le voi da, trebuie să găsesc hârtia ...

O altă idee, am trei reactoare, aș putea avea două reactoare cu tije lungi pentru supraîncălzirea totală a aburului și una cu o tijă scurtă care lasă o mare parte a vaporilor umezi atât de teoretic electrificată. Așa că am un amestec dintre cele două. Cel puțin această idee va face parte dintr-un test de poluare și consum.
0 x
Energia este nelimitată, nu este o problemă, omul este problema!

https://www.econologie.com/fichiers/partag ... xfBlcC.doc
Avatar de l'Utilisateur
Pascalou
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 89
Înregistrare: 23/01/14, 10:08
Locul de amplasare: Magdeburg, Germania




de Pascalou » 17/02/14, 20:06

Să fim de acord cu un lucru, sonda Lamda detectează% de O2 din evacuare, dacă acest% crește, cantitatea de benzină va crește (tocmai pentru a apropia bogăția de 1, adică stoekiometric) dacă acest% atrage prea mult, cantitatea de benzină scade, deoarece există prea multă benzină și nu este suficient oxigen, deci bogăția rămâne aceeași aproape de 1.
Cert este că atunci când reactorul funcționează bine, nivelul de oxigen din evacuare crește (nu știu de ce, dar este așa, aproape toate mărturiile analizelor de gaze îl arată pe cea mai bună instalație! eu însumi verific micul meu motor și dau experiența mea în acest sens)

Deci, raționamentul meu este simplu, când spun că bogăția restaras are 1, (îmi scriu greșit) vreau să spun că va fi ca „Fix” și o funcție mai mare a ratei de oxigen din evacuare. Dar va fi ca într-o mașină veche fără reglementări. Iată ce mi-a oferit prietenul meu mecanic.

Avantajul dorit este să nu aveți o „variantă” care ar putea denatura consumul și poluarea. Revenim la o bogăție fără reglare, care rămâne întotdeauna „fixă”, varianta va fi doar cantitatea de abur și temperatura acestuia.
Deoarece consider că reglarea bogăției nu mai este bună cu sistemul, nu sunt de acord cu dede, am pence că sistemul revoluționează motorul și arderea acestuia mult mai mult în timpul setărilor bune.
Dailleur, cele mai bune rezultate cu Pantone gillier sunt motoare fără reglare și mai multe reactoare. De asemenea, observăm că, în motoarele recente, avem foarte rar rezultate foarte bune și nu cred că este doar pentru că motoarele consumă deja mai puțin prin consumul lor mai bun. Cred că putem îmbunătăți consumul de combustibil mult mai mult pe vehiculele recente. Dar iată-mi credința! :)
0 x
Energia este nelimitată, nu este o problemă, omul este problema!

https://www.econologie.com/fichiers/partag ... xfBlcC.doc

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 168