Îmbunătățiți performanța unei instalații de aer condiționat reversibile

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9

Îmbunătățiți performanța unei instalații de aer condiționat reversibile




de Raymon » 17/02/14, 12:31

Sunt mulțumit de aerul condiționat reversibil, dar aș dori să-i îmbunătățesc eficiența. Mă gândesc să exploatez variația de poliție în timpul zilei pentru asta mă gândeam să stochez căldura într-un „rezervor” când poliția este la maxim de exemplu între orele 12 și 15 pentru a restabili această căldură când temperatura este mai scăzută în seara și dimineața în jurul orei 7 a.m.
Ma gandesc sa fac un rezervor plin cu pietris sau sticle de apa incalzite de un mic ventilator care consuma maxim 15w care preia caldura de sub aer conditionat. Pentru a evita irosirea energiei, mă gândeam să pun acest rezervor în aceeași cameră.

Am clar ce crezi?
Merita jocul?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: îmbunătățirea performanței aerului condiționat reversibil




de Gaston » 17/02/14, 16:19

Problema stocării căldurii a fost studiată de mult timp.

Apa este materialul cu cea mai mare capacitate termică (excluzând materialele cu schimbare de fază): aproximativ 4185 J/(Kg.K).
Solidele comune sunt în jur de 1000 J/(Kg.K).

Cu 100 de litri de apă încălzită de la 20 la 30° C, stocăm așadar: 4185 * 100 * 10 = 4185 kJ sau 1,2 kWh.

Mai mult poate fi stocat prin creșterea cantității de material sau a temperaturii de depozitare.
În cazul dumneavoastră, nu putem depăși temperatura de ieșire a aerului condiționat (în jur de 40°?).
Va fi deci necesar să se ia în considerare o cantitate mare de material (apă sau pietriș) cel puțin de ordinul unei tone.

Încercați să estimați cantitatea de energie pe care trebuie să o stocați și să calculați masa necesară de stocare...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 17/02/14, 16:40

Raymon se uită la acest subiect https://www.econologie.com/forums/clim-rever ... 12393.html am vorbit despre subiectul despre un aer conditionat pe care l-am pus in casa mea...

Am măsurat un polițist > 5...
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 17/02/14, 20:10

Cu 100 de litri de apă încălzită de la 20 la 30° C, stocăm așadar: 4185 * 100 * 10 = 4185 kJ sau 1,2 kWh.

Nu mi-am imaginat ca va fi nevoie de atata apa sau pietris.Am crezut ca ma descurc cu 300-400l de pietris, dar pentru a avea ceva substantial iti trebuie o cantitate mare. pentru un câștig economic relativ scăzut. Mai ales că sunt la 4,5 kWh pe zi din noiembrie de când e cald. Dar rămâne o idee care merită explorată.
Mulțumesc de informație;
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 18/02/14, 08:24

Îmi spun că această idee de recuperare a energiei atunci când este cald ar fi mult mai simplă și interesantă pentru cineva care are aer condiționat aer/apă, caz în care o stocare semnificativă a energiei ar fi mult mai simplu de configurat. .
Ar fi suficient să avem un rezervor izolat de 1500 l și o supapă cu 4 căi, am putea avea o eficiență foarte apropiată de o pompă de căldură apă/apă la un cost semnificativ mai mic.
Pentru Christophe nu pot instala o seră, aerul condiționat are 6m înălțime [/quote]
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Yahoo [Bot] și oaspeții 342