Circulație alternativă: împotriva poluării sau a unei pompe de bani?

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967




de Ahmed » 23/03/14, 09:17

Soluția cu două mașini a fost adoptată de atenienii care sunt supuși traficului alternativ, rezultând că cunoaștem nivelul de poluare atmosferică ... :strigăt:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 23/03/14, 12:59

@Flytox : din păcate pentru noi, Batman nu face parte din guvern *!

... * PS: Sunt mai aproape de Pacman! : Mrgreen:

Imagine
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 23/03/14, 16:17

Ahmed a scris:Dacă acest tip de reacție ar urma proporționalitate strictă, Japonia ar fi experimentat o revoluție după Fukushima!
Aceste comportamente formale nu sunt exclusive japonezilor.


Din curiozitate, am dat peste această masă:

http://www.statistiques-mondiales.com/r ... eaires.htm

Putem vedea că Japonia a trecut de la 54 de reactoare la zero reactoare, în timp ce Ucraina are încă 15.

Pe această pictură, comportamentul pare într-adevăr formal și exclusiv ... :?
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 23/03/14, 18:29

Singura soluție este Euro VI pentru toate vehicule acum.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 23/03/14, 20:00

1) Nu va trece mult înainte: recepția modelelor din septembrie 2014; înregistrare din septembrie 2015.

https://www.econologie.com/forums/posting.ph ... 971328f023

2) „Euro VI” înseamnă un set de standarde. Euro VI pentru mașinile pe benzină nu va fi exact același cu Euro VI pentru mașinile diesel!

3) Dar acest lucru nu se va schimba prea mult, deoarece se referă la înmatriculările mașinilor goale. Cei vechi continuă să călărească atâta timp cât trec controlul tehnic.

În Franța există 38 de milioane de mașini în circulație.

http://www.ccfa.fr/Le-parc-automobile-F ... 1er,123609

Aproximativ 1,75 milioane de autoturisme noi au fost înmatriculate în 2013, ceea ce reprezintă 4,5% din flota ale cărei emisii au scăzut - acestea nu sunt zero. Deci, probabil, nu cu mult mai mult de 4% reducerea emisiilor ...

Îmi imaginez ce ar scrie inițiatorii acestui fir dacă am face brusc reînnoirea tuturor vehiculelor obligatorie.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 23/03/14, 20:15

Did67 a scris:

Îmi imaginez ce ar scrie inițiatorii acestui fir dacă am face brusc reînnoirea tuturor vehiculelor obligatorie.


Chiar dacă toate vehiculele ar fi înlocuite, ar avea un impact ecologic real?
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 23/03/14, 20:28

Did67 a scris:1) Nu va trece mult înainte: recepția modelelor din septembrie 2014; înregistrare din septembrie 2015.

https://www.econologie.com/forums/posting.ph ... 971328f023

2) „Euro VI” înseamnă un set de standarde. Euro VI pentru mașinile pe benzină nu va fi exact același cu Euro VI pentru mașinile diesel!

3) Dar acest lucru nu se va schimba prea mult, deoarece se referă la înmatriculările mașinilor goale. Cei vechi continuă să călărească atâta timp cât trec controlul tehnic.

În Franța există 38 de milioane de mașini în circulație.

http://www.ccfa.fr/Le-parc-automobile-F ... 1er,123609

Aproximativ 1,75 milioane de autoturisme noi au fost înmatriculate în 2013, ceea ce reprezintă 4,5% din flota ale cărei emisii au scăzut - acestea nu sunt zero. Deci, probabil, nu cu mult mai mult de 4% reducerea emisiilor ...

Îmi imaginez ce ar scrie inițiatorii acestui fir dacă am face brusc reînnoirea tuturor vehiculelor obligatorie.

Am spus Euro VI pt toate vehicule, inclusiv milioane de TD / TDI care au peste 20 de ani. Convertorul catalitic, DPF, AD Blue poate fi instalat perfect pe vehicule vechi. Benzina Euro VI oferă, de asemenea, o limită a emisiilor de particule.

http://fr.wikipedia.org/wiki/Normes_eur ... %A9mission

Arătăm cu degetul spre antrenori de turism și 4 x 4, dar majoritatea sunt Euro VI. Exemplu cu antrenori TER SNCF. Dacia Duster, care este (pseudo) 4 x 4 cel mai vândut în Franța, este cel puțin Euro V.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967




de Ahmed » 23/03/14, 21:47

Dede2002, ai scris:
Putem vedea că Japonia a trecut de la 54 de reactoare la zero reactoare, în timp ce Ucraina are încă 15.

mea culpa, Știam că un anumit număr de reactoare fuseseră adormite, nu știam și nu mai țin minte, că acesta era cazul întregii flote.

Cu toate acestea, dacă nuclearul a devenit un subiect sensibil acolo, acest lucru nu schimbă fundamental obiectivele japoneze, modelate pe modelul dominant ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 24/03/14, 12:24

[citat = "Maximus Leo"]

Vă reamintesc de valurile ridicate de inițiatorul postării [uitați-vă din nou la titlu!], Prin doar o zi de trafic alternativ sau ...

Exact despre asta vorbeam!

Sau dezbaterea aprinsă de acum ceva timp despre introducerea unei taxe pe carbon modeste (modestă, comparativ cu costul adaptării vehiculelor mai vechi).

Ca să nu mai vorbim de cele care nu pot fi adaptate și aduse la standard (generația chiar înainte - TD-urile - dintre care mai multe sunt încă în circulație).

Și aș dori, de asemenea, să vă liniștesc: Nu am nimic împotrivă (deoarece sunt deja dincolo de Euro VI cu mașinile mele GPL); pur și simplu, cred că ar declanșa o revoluție!
Dernière édition alin Did67 24 / 03 / 14, 12: 30, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 24/03/14, 12:28

sen-no-sen a scris:
Chiar dacă toate vehiculele ar fi înlocuite, ar avea un impact ecologic real?


Ben oricum!

Aceasta nu ar rezolva problema, dar ar reduce-o semnificativ!

Pentru particule, trecem de la 140 la 4,5.

Acestea sunt cele mai periculoase.

Dar dacă această sursă este, în medie, doar o parte a problemei, s-ar simți în mod clar. Mai ales în orașe și de-a lungul autostrăzilor și suburbiilor urbane unde aceasta este cea mai mare parte a problemei!
0 x

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Ahmed și oaspeții 165