Reciclarea mașinilor electrice fără baterie

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 03/04/14, 19:18

nu se poate face cu o diodă simplă

aveți nevoie de un contactor inversor care să controleze un detector de tensiune precis ... un contact care se deschide pentru a izola bateria descărcată și un contact care se închide pentru a lăsa curentul să curgă către celălalt grup

acest lucru este destul de rău cu un contactor simplu care consumă curent continuu atunci când este activat ... aveți nevoie de un contactor bistabil controlat prin impuls doar pentru a schimba starea: următoarea problemă Nu știu un contactor bistabil de mare putere: trebuie să reușești!

aceasta este marea problemă cu mașinile electrice: echipamentul electric disponibil nu este niciodată adecvat: totul trebuie făcut pe măsură
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 03/04/14, 23:48

elefantul a scris:Aproximativ, care este diferența dintre LiFePo și alte baterii?
Voltaj? Controlul încărcării / descărcării?
În general totul este diferit.
Înlocuiesc 260 kg de NiCd care reprezintă 12kWh de capacitate energetică
cu 180 kg de baterii LiFePo, care reprezintă o capacitate de 18 kWh, iar acest lucru ocupă cu 25% mai puțin volum decât pot folosi pentru alte proiecte.

Întregul acumulator va fi monitorizat articol cu ​​articol, ceea ce nu era cazul până acum.
costul bateriilor LiFePo este acum mai mic decât cel al NiCd
Se întâmplă ca unul să înlocuiască un bloc NiCd deoarece doar una dintre cele 5 celule care îl compun a eșuat, în plus, blocurile există în diferite modele (modelul stâng și modelul drept în funcție de poziția terminalelor + și -). În cazul unei defecțiuni, o eliminăm și este o surpriză (câte elemente au scăzut și ce modele.
În LiFepo, folosesc celule unice de 3,4V. Dacă o celulă se pierde, o înlocuiesc și înainte de a demonta pachetul, știu unde se află datorită circuitului de monitorizare, costul său unitar este de aproximativ 60 € ...
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13724
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:




de izentrop » 04/04/14, 01:38

bonjour,
Viitorul este la super condensator
Cu un cost mult mai mic de materii prime, acestea vor fi rapid mai ieftine decât bateriile actuale.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 04/04/14, 08:39

da, dar este deja gata? tensiunea este destul de scăzută, nu?

Medicul meu dentist mi-a arătat o lumină de vindecare supercon. Este o aplicație excelentă (trebuie să alimentați un led și se reîncarcă rapid), dar suntem departe de tensiunile și curenții necesari pentru automobil.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643




de Macro » 04/04/14, 09:21

Personal, voi ataca în viitorul apropiat conversia saxului meu cu elemente din polimer de litiu, utilizarea va fi chiar mai delicată decât cea a Citroen LIfepo (dar am cumpărat o mulțime de celule la un preț foarte interesant)
Îmi va oferi o capacitate de aproximativ 22Kwh pentru 140 kg de baterie ...

Mașina va slăbi 120 kg (mai mult de 10% din greutatea sa actuală) ... Sper să pot conta cu ușurință pe o rază de acțiune de 75 km fără a încărca prea mult și a descărca prea jos Și mai presus de toate o performanță mai bună decât vechiul meu Nicad curent care mă mănâncă multă energie pentru a-mi restabili jumătate din ceea ce ar trebui (saxul meu folosește atât de mulți kwh / km cât Tesla are Nlc de tras la 35 în medie pe traseele mele) ... Pe de altă parte, eu ar avea doar 1400 până la 2000 de cicluri de durată de viață estimată (150 000 km la maximum) ... Și ar trebui să monitorizez (sau mai degrabă un bms perfect va trebui să o facă) foarte aproape de T ° celulelor în momentul încărcați, pentru că dacă le încarc la mai mult de 3.5A când vor fi sub 0 ° C Tchouff mai mult sax, și un cernobil în centrul Franței ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13724
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:




de izentrop » 04/04/14, 10:19

elefantul a scris:da, dar este deja gata? tensiunea este destul de scăzută, nu?

bonjour,
Va fi foarte curând;)
http://www.supercondensateur.com/premie ... e-en-chine

În plus, este verde. Deșeurile pot merge direct la compost.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 04/04/14, 10:49

Supercondensatorii disponibili pe piață au încă (de ceva timp?) O capacitate de masă mult prea mică de ordinul a 15 Wh / kg, în timp ce o baterie cu plumb stochează 40 Wh / kg și o baterie cu litiu poate depăși 200Wh / kg. kg.

Un sistem de condensatori capabil să stocheze 10 kWh (jumătate dintr-o baterie Zoe) ar cântări în prezent peste 600 kg.

Pe de altă parte, pentru stocarea non-mobilă a energiei, prețul acestora începe să fie competitiv, având în vedere durata lor de viață mult mai lungă.

Pentru viitor, putem fi optimiști, deoarece unele prototipuri de laborator ajung la 100 Wh / kg, dar vor dura câțiva ani înainte ca acestea să fie industrializate.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 04/04/14, 12:11

Nu uitați să țineți cont și de densitatea volumului.

LiFePo pe care îl folosesc are mai mult de 90Wh / kg (45Wh / kg pentru NiCd SAFT)
Acest lucru îmi permite să ușurez vehiculul în timp ce măresc semnificativ autonomia, dar mai ales ocupând mai puțin spațiu.

Densitatea volumică a energiei NiCd a fost de aproximativ 85Wh / dm3

Celulele mele LiFePo s-au încheiat 170Wh / dm3 sau de 2 ori mai puțin voluminoase la o capacitate echivalentă.

Unii prieteni au instalat 25kwh de LiFepo în 106 în loc de 12kWh de NiCd, cu 250km de autonomie ...
În clubul nostru, ne spunem că amatorii care suntem fac mai bine decât marii producători ...

Cunosc și pe cineva care a pus un Saxo, cartușe de înaltă performanță, identice cu cele ale Macro pentru o capacitate totală de 60kWh, câștigând în continuare 15% din volumul disponibil comparativ cu bateriile originale ... cu mai mult de 500 km de autonomie.
:şoc:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 04/04/14, 12:35

supercondensatorul este pentru timpi de încărcare și descărcare foarte scurți: ar putea fi utilizat pentru autobuze electrice cu catenară doar în linie dreaptă și funcționarea pe condensator în carefour sau anumite drumuri sau catenare nu este posibilă: condensatorii vor rezista bine la ciclurile de încărcare multiople


bateriile lipo sunt eficiente în modelare, deoarece sunt utilizate în dimensiuni mici: în pachetele mari văd o problemă de disipare a căldurii: lipo sunt foarte sensibili la căldură: vor trebui montate ușor distanțate cu circulația aerului între elemente

circulația aerului între elemente trebuie să permită atât răcirea lor, cât și încălzirea lor atunci când este prea rece

Am recuperat un stoc de baterie lipo destul de slab asamblat de origine: pachet prea mare din care elementele centrului sunt răcite rău: am demontat unul pentru a vedea cum se poate face mai bine: elementele sunt pungi de plastic flexibile: trebuie montat puțin strâns pentru a nu se destrăma cu vibrațiile

soluția va fi stivuirea lor cu o foaie de polipropilenă ondulată în fiecare element (cum ar fi cartonul ondulat, dar în plastic): elasticitatea acestor foi ondulate va permite ca elementele să fie încastrate corespunzător și să fie susținută ușoara lor expansiune.

lipos sunt foarte sensibili la umiditate: circuitul de aer de răcire va fi într-un circuit închis, cu un schimbător de căldură cu aerul exterior: aerul din circuitul închis va fi păstrat perfect uscat de un absorbant chimic: cred că această atmosferă deshidratată ar trebui să prelungească viața liposului

suprafața de schimb de căldură între circuitul de aer și exterior poate fi pur și simplu suprafața cutiei de tablă care conține bateriile: un ventilator electric în interior pentru a circula aerul între elemente și suprafața cutiei

această cutie de tablă trebuie să fie suficient de puternică pentru a rezista unui accident și să evite ruperea ambalajului flexibil din plastic al elementelor lipo: nu îndrăzniți să vă imaginați un pachet mare de lipo deteriorat într-un accident odată cu declanșarea unui incendiu și pompierii care au pus apă în ea

o cutie de oțel foarte solidă și rezistentă la apă va fi, prin urmare, utilă atât pentru siguranță, cât și pentru a crește durata de viață

cutia de oțel nu este neapărat o greutate moartă: poate participa la rigiditatea vehiculului
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643




de Macro » 04/04/14, 13:47

Portbagajul pe care sunt obligat să îl refac pentru vehiculul meu va fi așezat în față, așa că da, probabil va fi din metal, cel din spate va rămâne cel original în rășină.

Pentru T ° în timpul funcționării, aceste celule vor fi subutilizate comparativ cu caracteristicile producătorului și, în orice caz, controlate în T ° cu limitarea puterii vehiculului atunci când T °-ul lor atinge limitele recomandate de producător.

Vor fi în paralel de două, doar una dintre aceste celule poate produce continuu 300A și 700A de vârf ....
Motorul sax este (din memorie) capabil doar să suporte 200A pentru câteva minute.
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 181