Configurația invertorului pentru windmaster cu o turbină eoliană HYE 48V

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Delerue
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 19/04/14, 10:57

Configurația invertorului pentru windmaster cu o turbină eoliană HYE 48V




de Delerue » 19/04/14, 11:04

bonjour
Aici am primit o turbină eoliană HYE 1000W 48V instalată de o companie
dar din păcate pentru mine am avut de-a face cu un șarlatant
Am pierdut 9600 de euro, în timpul ultimei furtuni, turbina eoliană mi-a smuls casa de la mine.
Am reinvestit 1000 € într-un catarg pentru a-l repara în altă parte decât pe casă.
Acum funcționează, dar am observat că nu produce nimic.
După unele cercetări, am văzut că invertoarele nu sunt programate pentru turbina eoliană.
Așa că întotdeauna după unele cercetări știu că trebuie să mă întorc la configurația vântului și să introduc mai multe date diferite.
Dar nu știu ce să pun și nu găsesc nimic pe internet.
Așa că mă adresez vouă pentru câteva informații
multumesc tuturor dinainte
0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 21/04/14, 09:39

bonjour,

Din păcate, cazul dvs. nu este izolat.
Numai prețul echipamentelor depășește cu greu 2500 - 3000 de euro (uitați-vă la vânzătorii online).
Cum să explicăm că acest tip de escroci reușesc să vândă echipamentul la acest preț, fără a da vreodată nicio garanție privind rentabilitatea investiției?

Începeți prin a citi acest subiect:

https://www.econologie.com/forums/comment-parametrer-un-windmaster-pour-une-black-600-t11982.html

A+
0 x
Delerue
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 19/04/14, 10:57




de Delerue » 21/04/14, 12:34

buna din nou

Și da, din păcate, nu sunt singurul
De ce am trecut printr-un "escroc" doar din mai multe motive:
Din păcate am avut încredere în el
Am beneficiat de TVA redusă
Aș putea face o deducere fiscală (credit fiscal)
Am putut beneficia de un credit foarte accesibil
și nu a trebuit să-l instalez singur
Dar, cu tot ce nu s-a întâmplat, ar fi trebuit să fac asta singur, aș fi fost un câștigător
M-am dus să văd link-ul pe care mi l-ați dat, dar acesta este pentru o turbină eoliană neagră de 600, care nu are același lucru cu cel pe care îl am (hye 1000w 48V)
Al meu funcționează cu 2 invertoare și nu știu dacă configurațiile date vor putea funcționa cu ale mele
de aceea am postat pe asta forum sperând să găsească pe cineva care are același tip de turbină eoliană și care vrea să împărtășească parametrii săi.
Am abordat profesioniști și este nevoie de 100 € pentru programare + trimiterea invertoarelor și, așa cum am spus în prima mea postare, am dat deja destule pentru turbina eoliană.
Va multumesc din nou
bonne Journée
0 x
Delerue
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 19/04/14, 10:57




de Delerue » 24/04/14, 07:54

Bonjour à tous
Nimeni nu are o turbină eoliană de 48V pentru a putea împărtăși parametrii invertoarelor ??
avance merci
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Erwan
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 09/09/14, 12:01
Locul de amplasare: Breizh pentru totdeauna




de Erwan » 10/09/14, 06:00

bonjour,

Am, de asemenea, această configurație, turbină eoliană HYE 1000 + 2 invertoare mastervolt și nu cred că aceste două invertoare au fost configurate.
Am cumpărat echipamentul uzat din colțul din dreapta. Mai trebuie să adun toate acestea și să găsesc configurația potrivită!
Pentru informații, compania MADEP de la care am comandat regulatorul de frânare este capabilă să facă configurația de bază (să fie reglată individual în funcție de locul instalației turbinei eoliene), dar este un serviciu cu plată.
Nu am găsit nimic pe net decât aici vorbind despre configurația acestor invertoare cu această turbină eoliană.
Instalarea mea:
- amplasament de câmpie, cu vântul predominant în sud-vest, fără copaci sau alte construcții (cu excepția magaziei mele).
- viteza medie anuală a vântului pe parcela mea (statistici dintr-o stație meteo amatorică la 200 m de casa mea): 7,2 m / s
- montarea pe un catarg de oțel, pe un fronton sud-vestic al magaziei mele (h = 3m) la aproximativ 50 m de orice locuință sau alt obstacol natural
- autorul catargului = 6 m la început, și l-aș ridica în funcție de producție, dar cu cât este mai mare cu atât este mai bine!

Am deja 1 kWp de panouri solare cu Mo involar, dau satisfacție completă și producția este în conformitate cu previziunile mele.
Pentru moment, mă uit doar la punctul de rentabilitate, pentru mine, ies din orice instalație cu un ROI de peste 7 ani (în teorie), experimentez mai presus de toate și încerc să găsesc echipamentul pentru calitate bună la un preț DREPT (ceea ce este rar cazul în Franța).
Panourile mele sunt garantate timp de 15 ani de către producător (german), iar acest producător le asamblează de ceva timp, micro-invertoarele involare sunt o alegere strategică, îmi vor permite să îmi actualizez mica instalație în viitorul apropiat și sunt foarte ușoare. a stabili.
Turbina eoliană (în teorie) va consolida producția iarna și noaptea, pentru a fi cât mai puțin dependentă de EDF. Injectez producția direct în instalația mea (după ce am luat măsuri de precauție pentru utilizarea echipamentelor și a persoanelor).

Aici, pregătesc un subiect dedicat prezentării instalării mele complete, cu detalii tehnice, comentariile dvs. pentru ÎMBUNĂTĂȚIRE vor fi binevenite.

Cordialement,
Erwan
0 x
balandar
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 14/10/12, 23:26
x 1

Re: configurația invertorului Windmaster cu o turbină eoliană HYE 48V




de balandar » 26/11/17, 23:25

salut nu stiu daca ati gasit o solutie pentru echipamentul dvs. dar atata timp cat turbina eoliana functioneaza produce curent daca nu iese nimic din invertoarele master volts este o defectare la nivelul controlerului cele doua invertoare trebuie sa clipeasca portocaliu pt. producție dacă nu clipește nu primește curent, deoarece pentru programare se face pe computer cu un cablu de rețea, dar este să știi cât produc invertorul curent, dar dacă nu schimbă nimic pentru sau producția, deci un alt punct de verificat, acest tip de material funcționează foarte bine, cu condiția să fie instalat corect, cu respect :D
0 x
gprovoos
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 03/06/18, 17:33

Re: configurația invertorului Windmaster cu o turbină eoliană HYE 48V




de gprovoos » 03/06/18, 17:43

bonjour,
Configurația invertoarelor mele este corectă. Mai degrabă caut lame, deoarece turbina mea eoliană a căzut și una dintre lame este ruptă. Nu găsesc aceeași dimensiune de cumpărat pe net. Acestea sunt lame de 95 cm. Sunt gata să cumpăr câteva second-hand. Dacă aveți o soluție, mulțumesc.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 160