Putere Makani: turbina eoliană zburătoare

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Putere Makani: turbina eoliană zburătoare




de Christophe » 24/04/14, 18:06

Acest OZN arată mai mult ca un drone decât ca o unitate de producție electrică. Cu toate acestea, este o turbină eoliană dezvoltată de compania californiană Makani Power. Acest model aerian este suspendat în aer, atașat de o lănțișoare, pentru a capta vânturi puternice și regulate. Descrie traiectorii circulare care îi consolidează aspectul de planor. Proiectanții au efectuat deja teste pe un prototip de 30 kW anul trecut și își propun să comercializeze în viitor modele de 5 MW plutind de la 250 la 600 m deasupra nivelului mării. Ele evidențiază câștigurile economice și energetice ale acestor structuri în comparație cu turbinele eoliene tradiționale. Acestea ar putea avea un factor de încărcare de 60%, de două ori mai mare decât media generală adoptată pentru turbinele eoliene din larg. După turbinele eoliene plutitoare, măriți turbinele eoliene zburătoare.

Imagine

Imagine

Sursa: http://www.connaissancedesenergies.org/ ... iee-130117

Vezi și:

https://www.econologie.com/forums/magenn-pow ... t1843.html

https://www.econologie.com/forums/cerf-volan ... t7394.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 24/04/14, 18:25

Oops a uitat de site-ul oficial: http://www.google.com/makani

Da, proiectul este susținut de Google
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16175
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 25/04/14, 12:51

dar de ce transformă aeronava atât de complexă?

Ne-am putea imagina mai mult o aripă staționară care se confruntă cu ridicarea vântului... și să plasăm pe această aripă „elice” care funcționează ca turbine eoliene... ca un zmeu echipat cu o mică turbină eoliană...

Altfel, acesta nu este primul concept de turbină eoliană zburătoare atașată la sol printr-un cablu... este complicat...

@+
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 25/04/14, 12:56

De fapt se întoarce în cerc, poate doar pentru a se orienta spre vânt?
În caz contrar, este o pierdere de energie, mai ales în jos!

Cred că textul italic este greșit...iar a 2-a imagine este puțin înșelătoare...

Nu am privit în detaliu site-ul oficial, cu siguranță este explicat!
0 x
stefano
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 68
Înregistrare: 15/04/13, 10:34
x 1




de stefano » 25/04/14, 14:36

Ipoteză probabilă, inspirată de faptul că o barcă cu pânze de curse curente este capabilă să navigheze mult mai repede decât vântul cu trepte optime (dintr-o parte în alta): de ce să nu-ți imaginezi că merge în cercuri de-a lungul unei traiectorii neapărat întotdeauna cruce cu vântul real (pentru că este captiv) i-ar da o viteză liniară mult mai mare decât cea a acestui vânt? În acest caz, rotoarele nu ar mai fi puse în mișcare prin acțiunea vântului real (ca și cum ar fi static cu fața vântului), ci doar prin vântul relativ creat prin mișcarea mașinii. Știind că energia eoliană crește odată cu pătratul vitezei sale, câștigul ar putea fi semnificativ ...

Dar toate acestea sunt doar o presupunere din partea mea ;-)
0 x
Surfeurseb
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 79
Înregistrare: 01/12/05, 11:51
Locul de amplasare: Bretania
x 1




de Surfeurseb » 25/04/14, 20:57

Din memorie, unul dintre creatorii proiectului este un kitesurfer.
Ca orice kitesurfer, el a observat că un zmeu dezvoltă mult mai multă tracțiune atunci când se mișcă în „fereastra de zbor” decât atunci când este staționar.
Apoi poate zbura mult mai repede decât vântul și, prin urmare, poate genera mult mai multă portanță.
Aici sistemul pare să fie mulțumit de viteza de zbor mai mare pentru a crește eficiența turbinelor eoliene de la bord.

Alte proiecte încearcă să profite de această tracțiune crescută a zmeului, prin alternarea fazelor de „desfășurare”, producând energie și faze de înfășurare în timpul cărora tracțiunea este redusă la minimum, consumând puțină energie.
Rămâne puțin complex, chiar mai dependent de vânt decât turbinele eoliene normale, greu de operat independent, dar potențialul este promițător.
0 x
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2




de netshaman » 26/04/14, 13:13

:şoc:
Deci spun că este o idee grozavă!
Acolo cumpărăm acțiunile?
: Mrgreen:

PS: Pe video, când începe să producă?
Este asta la începutul rotației, pentru că presupun că lansarea se face folosind elicele în regim de propulsie?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 26/04/14, 17:49

da, elicele pot fi propulsoare!

O altă turbină eoliană: http://www.levif.be/info/actualite/envi ... 376338.htm
Dernière édition alin Christophe 28 / 04 / 14, 20: 33, editate 1 ori.
0 x
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2




de netshaman » 26/04/14, 18:55

Acesta este de fapt principiul zmeului, dacă înțeleg corect.
Când stă nemișcat trage foarte puțin, dar de îndată ce pierzi controlul și începe să se rotească, simți că trage!
Trebuia să te gândești la asta!
Cum ar fi ce să-și păstreze sufletul de copil, care poate fi util!
Nu ar trebui să te iei prea în serios în viață, asta mută societatea către o adevărată civilizație.
Este bine cunoscut, învățăm mai repede în timp ce ne distrăm!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 28/04/14, 20:34

Haops ... am corectat ...
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 275