MHD {Magneto-Hydro-Dynamique} și cercetarea lui Jean-Pierre Petit

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072

Re: MHD {Magneto-Hydro-Dynamique}




de Christophe » 26/11/18, 15:07

Maieuuh am explicat, am spus „motor ionic”! : Mrgreen: : Mrgreen:

Am crezut că este suficient de clar!

Care sunt diferențele cu MHD?
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: MHD {Magneto-Hydro-Dynamique}




de izentrop » 26/11/18, 15:30

Între mecanica fluidelor „clasice” și magnetohidrodinamică, se află electrohidrodinamica sau mecanica fluidelor ionizate în prezența câmpurilor electrice (electrostatice), dar fără câmp magnetic. https://fr.wikipedia.org/wiki/Magn%C3%A ... odynamique
Nu știu ce să cred despre asta, deoarece electricitatea fără magnetism nu este posibilă.
Ai dreptate, diferența nu este evidentă https://fr.wikipedia.org/wiki/Acc%C3%A9 ... n_spatiale

Energia care a propulsat avionul din videoclip nu a fost uimitoare, în ordinea a 80 de jouli, nu suntem încă la puteri nebunești. : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072

Re: MHD {Magneto-Hydro-Dynamique}




de Christophe » 26/11/18, 15:57

Da, îmi amintesc că a existat o componentă magnetică în MHD, doar că aici, după cum spui, orice electron în mișcare creează un câmp magnetic ... deci nu este evident, într-adevăr ...

Când am cerut diferență, a fost, mai ales, în ceea ce privește performanța.

izentrop a scris:Energia care a propulsat avionul din videoclip nu a fost uimitoare, în ordinea a 80 de jouli, nu suntem încă la puteri nebunești. : Mrgreen:


Cu ce ​​revenire? Pentru că asta contează ... mai mult decât puterea (după aceea este doar o chestiune de scară ...)

Acum 2 ani am făcut un calcul MHD pentru a propulsa un paramotor electric: a fost nevoie de o putere gigantică pentru a obține 500 N de forță ... Cred că a fost, din memorie, mai mult de 50 kW ... ( a verifica)

50 kW cu o elice convențională, aceasta oferă aproximativ 2500 N cu o eficiență propulsivă de 70-80% (calculul colțului tabelului)

Unul dintre articole vorbește despre 50% eficiență propulsivă pentru motorul ionic, ceea ce ar reprezenta un avans extraordinar față de MHD (15% eficiență conform acestor cifre)!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: MHD {Magneto-Hydro-Dynamique}




de Exnihiloest » 26/11/18, 21:41

Christophe a scris:Da, îmi amintesc că a existat o componentă magnetică în MHD, doar că aici, după cum spui, orice electron în mișcare creează un câmp magnetic ...

Numai în depozitul observatorului. Precizez, altfel oamenii vor crede că un al doilea electron care se mișcă împreună cu primul ar suferi câmpul magnetic al celuilalt, ceea ce ar fi la fel de fals ca să credem că mâine, litrul fără plumb se va întoarce sub bară a euro.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: MHD {Magneto-Hydro-Dynamique}




de izentrop » 26/11/18, 23:07

Christophe a scris:după cum spui, orice electron în mișcare creează un câmp magnetic ... deci nu este evident, într-adevăr ...
De fapt, acest lucru este normal, deoarece nu există curent electric, ci un flux ionic în principal de azot din aer. O diferență de potențial de 40 kV între un fir conductor foarte fin și o aripă determină vântul ionic care face ca avionul să avanseze.
Explicație aici: https://www.nature.com/articles/d41586-018-07477-9



randamentul de 50% este supus:
dacă viteza atinge 300 ms –1, eficiența 2, 6 poate atinge 50%. În al doilea rând, numeroase studii au arătat că vântul ionic poate îmbunătăți aerodinamica aripilor de avion. În al treilea rând, această tehnică ar putea facilita ceea ce se numește propulsie distribuită 7, considerată o axă majoră pentru îmbunătățirea aviației. https://www.nature.com/articles/d41586-018-07411-z
1 x
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272

Re: MHD {Magneto-Hydro-Dynamics}




de SixK » 16/12/21, 01:19

Am dezgropat acest subiect pentru a doua oară.
Un interviu cu Jean-Pierre Petit la Tinkerview.



este datat, dar destul de interesant.
1 x
Optimistii inventeaza avioanele, pesimistii, parașutele. George Bernard Shaw.
Gândurile mele personale, înțeleg mai bine de ce marii șefi au inventat parașutul auriu.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072

Re: MHD {Magneto-Hydro-Dynamics}




de Christophe » 16/12/21, 09:16

Nu-i rău micul truc de a imprima fantele lui Young https://fr.wikipedia.org/wiki/Fentes_de_Young pentru telefonul mobil!

Voi imprima unul... daca gasesc modelul!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072

Re: MHD {Magneto-Hydro-Dynamics}




de Christophe » 16/12/21, 09:31

Nu a fost găsit pe https://www.thingiverse.com/search?q=Young+mobile :strigăt: :strigăt: :strigăt:

Daca cineva imi ofera dimensiunile as dori sa modelez unul :)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072

Re: MHD {Magneto-Hydro-Dynamics}




de Christophe » 16/12/21, 09:41

Avem în acest pasaj dovada că toate geniile sunt autiste... cel puțin parțial: : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:



Ce ? Ce ? Ce ? : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072

Re: MHD {Magneto-Hydro-Dynamics}




de Christophe » 16/12/21, 11:42

Am ascultat tot ce JP Petit... am inteles lucruri si nu le-am inteles... mi se pare normal! : Mrgreen:

Dar mi-a plăcut concluzia lui ca „eruditor” :)
0 x

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 152