Avionul electric E-Fan

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: avion electric E-Fan




de Christophe » 10/03/20, 01:24

Știu ... dar nu am vorbit despre asta în altă parte decât despre acest subiect (ultima postare mai sus în 2016 ...)

A fost remediat de când îmi asum?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: avion electric E-Fan




de thibr » 13/06/20, 15:30


Producătorul sloven Pipistrel tocmai și-a certificat aeronava Velis Electro pe două locuri. Aceasta este o primă lume pentru un avion 100% electric. Acesta deschide calea către aviația mai curată, care a devenit acum una dintre prioritățile multor producători aeronautici.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: avion electric E-Fan




de GuyGadebois » 13/06/20, 19:05

E bine să îți iei certificatul, nu să călătorești.
Durata de viață modestă a bateriei de 90 de minute (inclusiv marjele de siguranță) este perfect compatibilă cu pregătirea de bază a pilotului. Ședințele de instrucție depășesc cu greu 45 de minute cu numeroase ture ale piesei prin înlănțuirea atingerii și a mersului. Manevre repetitive zgomotoase pentru rezidenții care sunt încântați să vadă sosirea avioanelor electrice.

https://www.lepoint.fr/economie/l-avion ... 523_28.php
1 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: avion electric E-Fan




de Christophe » 13/06/20, 19:08

Alungire frumoasă! Nu departe de o motocicletă planor! Nimic de a face cu prostiile aeronautice care a fost eFanul! : Mrgreen:

Acest lucru demonstrează încă o dată că IMM-urile pot avea mai multe competențe și rezultate mai bune decât multinaționalele, în ciuda zecilor de milioane de cercetare și dezvoltare!

ps: uh ... e-Fan nu a fost certificat ?? :şoc:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 144