Noua tehnologie a bateriei

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 28/05/14, 17:36

Am adăugat bateriile în utilizarea zincului pe Wikipedia

pentru reflecția asupra ecologiei, ar fi necesar, în special, să calculeze puțin mai bine ... putem face o mulțime de elucubrații privind recuperarea energiei în coborâre ... dar când ne luăm timp pentru a găsi date reale și pentru a face calcule reale, vedem că nu există prea multe de câștigat în viața de zi cu zi

Acest lucru este mai important pentru trenurile care au mai puține fricțiuni, care sunt mai grele și care sunt obișnuite să circule cu viteză constantă, iar întrebarea a fost rezolvată mult timp cu referire la catenară

dar o remarcă care dă de reflectat: înainte de electronica grea se știa doar cum să se întoarcă în rețea în curent continuu de 1500V și catenarele de 1500V au mai multe pierderi decât tensiunea alternativă ridicată: concluzia că doar regiunile muntoase aveau în 1500V direct recuperare ... în restul Franței am preferat tensiunea alternativă ridicată pentru a reduce pierderile și a renunța la recuperare: dovadă că chiar și pentru trenuri recuperarea este utilă doar în anumite locuri

acum nu mai apare întrebarea, știm cum să facem și recuperare alternativă
0 x
jean.caissepas
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 01/12/09, 00:20
Locul de amplasare: R.alpes
x 423




de jean.caissepas » 20/08/14, 10:06

„LG Chem - Baterii cu 300 km de autonomie în 2016”

Vești bune pentru curând.

link-ul:
http://www.avem.fr/actualite-lg-chem-des-batteries-avec-300-km-d-autonomie-en-2016-5239.html
0 x
Obiceiurile trecutului trebuie să se schimbe,
pentru că viitorul nu trebuie să moară.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 140