Caut o pompă de căldură care să se instaleze în casa mea

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
micka971
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 16/06/14, 11:29

Caut o pompă de căldură care să se instaleze în casa mea




de micka971 » 16/06/14, 11:38

Bonjour à tous,

Am venit pe asta forum ca sa ma poata sfatui cu privire la achizitionarea unei pompe de caldura pentru locuinta mea.
Pe de altă parte, chiar nu știu nimic despre asta.

Prietenii mi-au recomandat două site-uri dar nu știu pe care să-l iau și care îmi va permite să economisesc energie

am fost recomandat această pompă de căldurăet acesta

Imi puteti da un sfat multumesc :strigăt:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 16/06/14, 11:43

bonjour,

Dacă vrei un sfat, trebuie să spui (multe) mai multe despre cazarea ta.

Casa sau apartamentul, suprafata, izolatia, amplasarea, tipul actual de incalzire,...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 16/06/14, 11:55

Cam așa, rapid apropo:

- una dintre oferte este a Unitate interioară ; Presupun că se folosește pe lângă o unitate externă, în cazul unei așa-zise instalații „split”; a priori, este o unitate „goldă”, destinată integrării în conducte etc...

- a doua este o pompă Aer/apă: caloriile pompate în aerul exterior sunt returnate într-un circuit de apă; util dacă doriți să încălziți printr-un circuit de radiator sau, după cum este indicat, să încălziți apă caldă menajeră...

Văd doar că sunt două lucruri complet diferite. Și aș fi la fel de precaut ca ciuma acestor „noi” care vă sfătuim asta!

Practic, ca să pleci în vacanță, unul îți oferă o remorcă fără mașină, celălalt o barcă pentru a traversa o trecătoare în Vosgi...!
0 x
perigordnoir24
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 16/06/14, 12:14




de perigordnoir24 » 16/06/14, 12:16

bonjour,
Primul lucru este să știi care este sistemul tău actual de încălzire.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 338