Suprimarea interferenței unui contact și a unei bobine

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
OLEK
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 21/06/14, 21:57

Suprimarea interferenței unui contact și a unei bobine




de OLEK » 22/06/14, 16:22

bonjour,

Am venit la experții în electronică / electricitate, pentru o problemă de zgomot parazitar (radio FM) și crăpături.
Aceasta provine dintr-un „vas de lipici fierbinte” (lipici de oase de la fabricanții de dulapuri)
adică un recipient de 13 cm diametru, 25 cm înălțime, perete dublu în interiorul căruia este (probabil) înfășurată o rezistență la încălzire.

Pentru reglarea temperaturii se folosește o bandă bimetalică.

Banda bimetalică generează contacte false la fiecare deschidere / închidere, deoarece mișcarea este, fără îndoială, lentă, iar contactele nu sunt foarte bine reglate.
Dar potul generează, de asemenea, un crackling în sensul larg, pe care îl auzim și care trece în curent sau în undă radio (nu știu)

În orice caz, se înțelege.
Asta este pentru un prieten, am aceeași oală și îmi amintesc că l-am dezasamblat, am reglat banda bimetalică și am ajustat-o ​​și cred că a mea nu mai face atât de mult zgomot, nu mai gâdilă din cauza benzii bimetalice oricum.

Mi se pare că putem „deparazita” aceste dispozitive destul de simplu, dar nu sunt sigur cum.

Mă gândeam să recuperez, de exemplu, un circuit de deparazitare a mașinii de spălat. dar este conectat acest lucru în serie sau în paralel, este potrivit?
Un condensator simplu și un rezistor) ar face trucul (în paralel în acest caz?)

Vă mulțumim anticipat pentru perspectivele, linkurile și altele asemenea.

AU a făcut o bobină de încălzire de tipul pe care o vorbesc, generați altele radio?

Nu există teren pe acest echipament. pune unul îi permite să rezolve problema?

etc etc

mulțumesc

I.OLEG
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 22/06/14, 19:55

Puteți împământa în mod eficient carcasa metalică exterioară a oalei, dar asta nu va rezolva prea mult, deoarece pulsul difuzează prin zonă.

în // cu contactul: 0,1 µF și 100.000 1 ohmi XNUMX watt ar trebui să îmbunătățească situația (condensatorul și rezistorul sunt în serie)

dacă nu se îmbunătățește:

curățați contactul cu CRC sau kontakt 60 și puneți un sufocator format dintr-un toroid și 4 sau 5 spire în serie pe cablu (eventual marcați neutru și fază și puneți bobina în fază
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:




de izentrop » 23/06/14, 01:29

bonjour,
elefantul a scris:în // cu contactul: 0,1 µF și 100.000 XNUMX ohmi
Nu există o greșeală în legătură cu rezistența? http://www.produktinfo.conrad.com/daten ... nsator.pdf
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 23/06/14, 10:23

Puteți încerca cu mai puțin, dar aveți grijă să nu se încălzească.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
OLEK
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 21/06/14, 21:57




de OLEK » 23/06/14, 13:41

izentrop a scris:bonjour,
elefantul a scris:în // cu contactul: 0,1 µF și 100.000 XNUMX ohmi
Nu există o greșeală în legătură cu rezistența? http://www.produktinfo.conrad.com/daten ... nsator.pdf


Mulțumesc bcp, am bănuit acest gen de lucruri.
Doar ca să fiu sigur :

în // pe contact (nu pe cablul de alimentare?)

Deci bobina mea nu face unde radio? trece prin priză. puneți un alt circuit devriat atenuați puțin lucrurile deja în acest caz.

Există deja un pământ, de fapt m-am înșelat.

Sinele despre care vorbești este vândut sub ce formă? există referințe precum „sufocare de deparazitare”?

Mulțumesc din nou pentru intervenție.

Care este rostul utilizării unei componente mai slabe? Presupun că este în interesul meu să nu "supradimensionez" sau altfel voi avea o pierdere mai mare de putere?
Funcționează cu un condensator cuplat + rezistență (puterea unei puteri a celeilalte?)

Este departe toate astea !!!

mulțumesc mult

Eu O.
0 x
OLEK
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 21/06/14, 21:57




de OLEK » 23/06/14, 13:44

Îmi pare rău, am răspuns la amândouă!

Componenta încorporată arată bine. Trebuie să vedeți puterea de încălzire a oalei pe care o sugerez (trebuie să fie ca 70 °, deci nu foarte puternic)

De fapt, dacă trebuie să pun componenta în oală, este de fapt direct expusă la căldură și nu răcită, cred că ar trebui să joace un rol în dimensionare.

de aici întrebarea mea, dacă în afara potului funcționează?

Cu siguranță nu vom depăși 60-80W pe care o voi arăta.

Multumesc din nou.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 23/06/14, 17:09

Greu de găsit, este destul de rezervat pentru piața OEM. Deci, puteți găsi un miez de ferită, de exemplu la Conrad și să-l faceți singur.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
OLEK
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 21/06/14, 21:57




de OLEK » 24/06/14, 10:48

Aș putea găsi acest lucru pe echipamentele existente, cred.
Înfășurarea nu trece prin toate firele?

Condensatorul anti-interferență funcționează mai puțin la ieșirea / intrarea dispozitivului? (exterior, mai bine ventilat)

mulțumesc
0 x
OLEK
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 21/06/14, 21:57




de OLEK » 24/06/14, 11:29

OLEK a scris:Aș putea găsi acest lucru pe echipamentele existente, cred.
Înfășurarea nu trece prin toate firele?

Condensatorul anti-interferență funcționează mai puțin la ieșirea / intrarea dispozitivului? (exterior, mai bine ventilat)

mulțumesc


îmi pare rău întrebarea „prostească” de mai sus, dar aș dori să se înmulțească un lucru extern (auto) al cutiilor, există unele cu un supresor care ar funcționa în cazul meu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Superform
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 294
Înregistrare: 09/11/04, 14:00




de Superform » 24/06/14, 15:48

Îmi amintește de o problemă pe care am avut-o recent cu amplificatorul meu home cinema.

De îndată ce am conectat un cablu la ieșirea SUB (subwoofer), am auzit radioul (informații Franța) pe difuzoarele mele, stânga și centrală.

SAV l-a avut de mai multe ori în mâini, RAS.
Am rezolvat problema punând o ferită mare pe cablu la ieșirea SUB a amplificatorului. Am făcut chiar câteva răsuciri ale cablului în ferită.

Nu am crezut, dar de atunci totul este în regulă ...
0 x

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 130