Turbina eoliană, dimensiunea și autorizația de construire

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13

Turbina eoliană, dimensiunea și autorizația de construire




de nonoLeRobot » 27/12/05, 18:46

bonjour,

Aș dori să știu (pentru tatăl meu) dimensiunea maximă a unei turbine eoliene fără autorizație de construire.

Costul aproximativ al unei turbine eoliene pentru conectarea la EDF (eventual revânzare) puterea pe care o poate produce turbina eoliană de dimensiuni maxime fără autorizație de construcție cu orice (sistemul care generează 220 / 400V 50Hz ....)

mulțumesc
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 27/12/05, 21:35

În vrac:
1) fără licență cred că sunt 15 m (sau 5 m am o îndoială acum ...)
2) costul instalării turbinei eoliene (toate incluse, dar fără conexiune MT la EDF): 1000-4000 € per kw instalat

Vă rugăm să rețineți că acest lucru este valabil pentru turbinele eoliene „clasice kw în mână” și nu pentru bricolaj! Bineînțeles, costul poate scădea știind cum să jucăm puțin (vezi site-ul mini eoles în director), dar mă îndoiesc că EdF va cumpăra înapoi curentul de instalare „neconform” ... atunci, în general, EdF nu răscumpără dacă cu ușurință curentul persoanelor fizice ... preferă să îl cumpere de la filialele lor!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6993
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2915




de gegyx » 28/12/05, 18:13

Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 29/12/05, 14:37

gegyx t'es completement Hors Subject la!

Turbinele eoliene din desen sunt turbine eoliene de mare putere (cred :) )

Atunci, dacă Moș Crăciun ar exista, ar ști : Lol:

Pentru a reveni la subiect, iată un articol interesant din libé: http://www.liberation.fr/page.php?Article=343675

Citez: „Laurent a trebuit să se agațe: primul pas, autorizația de construire este obligatorie dacă catargul depășește 12 metri”. Deci nu am fost atât de departe ... 12 m nu este deja rău ... cu lame cu diametrul de 5 m depășim 15 m

Totul se rezumă bine: „Prețurile crescânde ale titei dau aripi micii turbine eoliene, mulți visând să-și dobândească autonomia energetică: electricitate gratuită sau apă caldă. Dar această piață bâlbâială necesită multă energie și încăpățânare ponderea indivizilor care au de depășit doar o idee vagă despre cursa de obstacole. "
0 x
Koen
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 20/10/05, 15:11




de Koen » 05/01/06, 12:33

Autorizația este obligatorie dacă axa turbinei eoliene este la mai mult de 12m de sol.

Costul unei mici turbine eoliene este de aproximativ 4 EUR pe watt (sau 4000 EUR pe kW).

Nu există (încă) invertoare aprobate pentru turbine eoliene mici, astfel încât revânzarea la EDF este aproape imposibilă.

Deoarece vântul suflă în principal iarna, o turbină eoliană ar fi o sursă excelentă de energie pentru alimentarea sistemului său geotermic, cu stocarea energiei într-un rezervor mare de apă caldă.

Koen
0 x
Forumecolo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 15/12/05, 14:20
Locul de amplasare: Nord-Est




de Forumecolo » 05/01/06, 21:11

Buna dimineata tuturor ...
Acesta este un subiect care mă interesează foarte mult, aș dori să știu totul de la A la Z pentru o turbină eoliană personală ...
Cine ne poate oferi material? cât ar costa instalațiile pentru locație? Ce trebuie instalat pentru a stoca energia câștigată? o putem construi oriunde?
De fapt, încă nu am o casă mică, dar mi-ar plăcea să văd o turbină eoliană în grădina mea întoarsă și să-mi spună că electricitatea mea provine de la această mașină ...

Mulțumesc ...

@ în curând
: Wink:
0 x
gândac
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 05/02/07, 18:57




de gândac » 05/02/07, 19:05

Tocmai am primit o ofertă pentru o turbină eoliană de 3kw nominală (catarg de 9 m)

prin dublarea stocului de bază pentru o producție anuală de aproximativ 8000Kw.h pe an (aproximativ jumătate din consumul meu). Ajung la un cost de 18000 de euro.
cu creditul fiscal estimez profitabilitatea acestei instalații în jur de douăzeci de ani.

Nu știu dacă stocarea este o soluție bună (poluare, volum, durata de viață a bateriei)

Mi s-a spus despre revânzarea către EDF pentru o cumpărare de la ei.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 06/02/07, 00:00

fiara a scris:[...] cu creditul fiscal estimez la aproximativ douăzeci de ani profitabilitatea acestei instalații. [...]
Țineți cont de o creștere a costului energiei în simularea dvs.?
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
pluesy
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 291
Înregistrare: 26/11/04, 22:39
Locul de amplasare: saint mor 88 vosges
x 1




de pluesy » 09/02/07, 13:05

Koen a scris:Autorizația este obligatorie dacă axa turbinei eoliene este la mai mult de 12m de sol.


Koen


esti sigur ca este axa? :D

Am crezut că a fost înălțimea totală în acest ca voi putea ridica catargul meu de trei metri (proiectează eoliene pal 6m în diametru și și catargul de 9m) și merg de la 9 la 12 metri pentru catarg și 15m total
0 x

"Sunt doar două lucruri infinite, universul și prostia umană ... dar pentru univers, nu am absolută certitudine".
[Albert Einstein]
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 09/02/07, 14:07

12 m este all inclusive: lungimea lamei inclusă.
prin urmare catarg de 9 m pentru lame de 3 m.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 167