Schema circuitului de încălzire cu lemn

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
francis02
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 50
Înregistrare: 28/11/14, 15:53




de francis02 » 25/12/14, 12:50

Postez circuitul corectat (controlul supapei de siguranta termica si scoaterea aquastatului nr. 2) si imi repet intrebarea referitoare la controlul circulatorului ACM: nu prea inteleg cum functioneaza (daca schema este corecta!) de prioritate la ECS... (Din anumite remarci am ajuns la acest desen...)
Daca vrei sa ma luminezi... (inainte de vremea rece....)
Craciun Fericit

Imagine
0 x
francis02
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 50
Înregistrare: 28/11/14, 15:53




de francis02 » 26/12/14, 11:24

Re ...
La întrebările anterioare adaug (scuze)

Din câte am putut vedea, supapa de amestec din bucla de reîncălzire a cazanului ar trebui să fie ÎNAINTE de circulator, nu?

Vasul de expansiune poate fi amplasat pe cealaltă intrare-ieșire (cel de jos) al cazanului (ele comunică), nu? asa cum se vede aici: http://www.cstc.be/homepage/index.cfm?c ... 26&art=391
ceea ce ar împiedica să fie în aval de circulator...

Robinetul de reținere de la intrarea în cazan este mai mult sau mai puțin duplicat cu cel al buclei de reîncălzire și ar fi mai bine la retur (linie mare albastru deschis), nu?

Vă mulțumesc pentru răspunsurile dumneavoastră
0 x
francis02
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 50
Înregistrare: 28/11/14, 15:53




de francis02 » 31/12/14, 16:29

După muncă iată ultima (?) diagramă... părerile voastre vă rog

Imagine
0 x
francis02
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 50
Înregistrare: 28/11/14, 15:53




de francis02 » 14/01/15, 11:19

Salutare si cele mai bune urari... (Avem mare nevoie de ele...)
Postez cea mai recentă versiune a diagramei mele - acum aproape gata de băgat în apă - dar am și o întrebare practică „simpluă”:
Am achizitionat un Orkli V3V care are conexiuni 26x34 dar prin urmare diametrul interior este mai mic de 17 mm cu aproximativ 1 cm... deci diametrul este jumatate iar sectiunea este un sfert din restul retelei... Vor efectele asupra fluxul să fie foarte semnificativ și, prin urmare, ar trebui să instalez altul? MULȚUMIRI

Imagine
0 x
francis02
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 50
Înregistrare: 28/11/14, 15:53




de francis02 » 24/01/15, 12:38

bonjour

Astăzi se încălzește, dar mai am o întrebare:

Am impresia clara ca V3V-ul motorizat care gestioneaza apa calda la rezervorul tampon si la rezervorul ACM este reasamblat gresit... Il operez manual si cu termometrul cu infrarosu nu vad nicio schimbare clara a temperaturii fata de ACM. .. am de gand sa o demontez din nou (trebuia sa schimb garniturile pe axa) si sa fac o greseala... stiind ca face doar un sfert de tura (ca toate V3V-urile cred)

vad doar 2 posibilitati (nu?); pozitiile extreme fiind:
-1°) închideți intrarea apei calde în cazan apoi închideți ieșirea la rezervorul ACM?
ou
-2°) închideți plecarea la rezervorul ACM apoi închideți ridicarea la rezervorul tampon?

care este cel potrivit?

Vă mulțumesc pentru răspunsurile dumneavoastră
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 24/01/15, 14:47

ansamblul dvs. de V3V al rezervorului ECS nu poate funcționa.
piciorul T-ului merge spre intrarea balonului. dar piciorul lui T într-un V3V este întotdeauna o întoarcere.

Imagine
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
francis02
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 50
Înregistrare: 28/11/14, 15:53




de francis02 » 24/01/15, 15:10

Mulțumesc Dirk Pitt
Cu alte cuvinte, este o eroare în diagramă... Ai o idee de modificare?... Îl caut pe al meu...

mulțumesc
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 24/01/15, 18:31

diagrama ta este foarte greu de citit.
Ca să o analizez în întregime, trebuie să o refac manual pe hârtie pentru că acolo chiar amestecă totul, așa cum spun Quebecois.
0 x
Imagine

faceți clic pe semnătura mea
francis02
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 50
Înregistrare: 28/11/14, 15:53




de francis02 » 25/01/15, 11:42

bonjour
Mulțumesc Dirk Pitt pentru comentariile tale...
și îmi pare rău să spun că pe site-ul ESBE (supapele) de la pagina 27, printre altele, prezintă o intrare și o ieșire V3V:
http://www.esbe.eu/be/fr-fr/~/media/ESB ... _A_LR.ashx

Ceea ce este posibil este că depinde de circuit (presupun că răspunsul tău pe „tee” unui V3V mereu în feedback” ar fi incomplet...) sau am înțeles greșit...

Din partea mea ma duc deja (dar nu inainte de maine pentru ca oprirea incalzirii azi, duminica pare imposibil...) sa demontez din nou V3V

Cât despre diagramă, nu sunt deloc un profesionist și am făcut-o astfel încât să corespundă cu aspectul pieselor mele... și dacă apare vreo eroare, vă rog să mi-o corectați.
Bună duminică
Cordialement
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 25/01/15, 17:09

De fapt, vorbeam despre ansamblul supapei de amestec, care este aproape toate ansamblurile V3V.
puteți monta și un V3V în modul de distribuție, dar în acest caz trebuie să inversați intrarea și ieșirea pentru ca acesta să funcționeze.

avand in vedere ca in diagrama ta se pare ca asta ai vrut sa faci: distributie intre rezervorul tampon si ECS, te-ai gandit sa inversezi intrarea si iesirea din V3V?
0 x
Imagine

faceți clic pe semnătura mea

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 244