Târgul de ecomobilitate @ Belgia: expozanții să propună?

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
ggdorm
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 122
Înregistrare: 23/02/09, 17:25
Locul de amplasare: Belgique

Târgul de ecomobilitate @ Belgia: expozanții să propună?




de ggdorm » 06/12/14, 15:39

Bonjour à tous,

Lucrez la organizarea unui mic „târg de eco-mobilitate” în Belgia. Aceasta ar trebui să găzduiască:

- O serie de expozanți
- O provocare Ecomarathon: deschisă persoanelor și școlilor.
- O cursă de 24 de ore de vehicule cu motor uman, accesibilă tuturor.
- Conferințe.

Nu am trimis încă nicio invitație deoarece data provizorie este stabilită pentru un weekend din aprilie 2016 și locul este negociat cu orașul Bruxelles, dar ar trebui să ofere mult trafic!

Mă gândesc să invit jucători de eco-mobilitate precum:

- Producători de vehicule (Twike, MDI, Renault, Tesla, ...), motociclete și biciclete electrice.
- Velomobile: principalii revânzători.
- Închiriere electrică sau comună: Zen Car, Cambio, Carpool, Schoolpool, VAP, autopartage.be.
- Închiriere de biciclete: Villo!
- Producător de anvelope pentru cercetările lor privind reducerea consumului de combustibil.
- Transport public (SNCB, STIB, TEC)
- Furnizori de colete pentru biciclete, cum ar fi EcoPostale, Dioxyde de Gambettes, PedalBXL, Hush Rush
- Un producător de carport solar.
- Producătorii de stații de încărcare.
- Organizații non-profit precum La Cordiante (colectarea gunoiului cu cai de pescuit), promovarea bicicletelor etc.
- ONG-uri de tip Greenpeace
- Actori ai diferitelor proiecte de tip Sun Trip.
- Furnizori de energie electrică ecologică
- Inventatori nebuni și handymen care hack soluții acasă!

Dacă sunteți interesat să veniți să expuneți un produs, dacă vă gândiți la un expozant care să îl invite, dacă sunteți în fruntea unui proiect care promovează eco-mobilitatea, ... sunt deschis tuturor sugestiilor, propunerilor și comentariilor dvs.

Idem pentru teme și oameni care să invite la conferințe.

Îți doresc o zi minunată.

Jérôme
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 06/12/14, 20:17

Felicitări pentru acest mare proiect. 8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 06/12/14, 21:24

Dacă unii oameni au dorința, timpul și mijloacele, aș împrumuta cu plăcere prototipul căruciorului asistat electric pentru această expoziție! (mai ales că se ghemui rușinos sub o prelată)
Imagine
Imagine
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
ggdorm
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 122
Înregistrare: 23/02/09, 17:25
Locul de amplasare: Belgique




de ggdorm » 07/12/14, 01:18

Grozav! Cu plăcere! Pe de altă parte, nu locuiți alături!

Dacă locurile pe care aș dori să le am pentru organizație îmi sunt acordate, vor fi la aproximativ 1 km distanță (Bois de la Cambre și ULB).

În acest context, mă gândesc să plătesc unei persoane (care urmează să fie determinată) să facă navete între aceste două locuri într-o trăsură trasă de cai! Cu toate acestea, va necesita cu siguranță un transport cu dimensiuni mai mari!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 07/12/14, 09:58

Mult noroc....

În special pentru a interesa presa.

Pentru că am putut vedea: fără buget publicitar, fără editorial care să-l aducă, fără jurnalist la conferințele dvs. de presă, fără articole despre vizită (sau după aceea când este prea târziu)

Știți: trebuie să mituiți practic jurnaliștii pentru a vorbi despre dvs. (chiar și pentru un eveniment de nivel tehnic și artistic al Concursului de muzică Queen Elisabeth)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
ggdorm
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 122
Înregistrare: 23/02/09, 17:25
Locul de amplasare: Belgique




de ggdorm » 07/12/14, 10:34

Vom vedea! Mă angajez în proiect și dacă în termen de 2 luni observ că nu este fezabil, îl voi pune în așteptare.

Pe de altă parte, mass-media belgiană mi se pare poate mai interesată. Am mai avut pagini în acestea pentru proiecte simple. Mizez și pe cele două provocări (ecomaraton + 24 ore HPV) pentru a atrage publicul.

Pe de altă parte, pentru sponsori, sunt surprins. Am participat la ecomaraton și am strâns 15 de euro în sponsorizare într-un timp foarte scurt.

Pentru a vedea!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 07/12/14, 13:01

Vorbeam despre mass-media belgiene de prim rang: RTBF, RTL, le soir, sud-presse, viitorul, live-ul etc.

Nu uitați nici: 60% din populație și 70% din puterea de cumpărare „spreekt vlaams”.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
ggdorm
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 122
Înregistrare: 23/02/09, 17:25
Locul de amplasare: Belgique




de ggdorm » 07/12/14, 14:09

Stiu. Dacă organizația decolează, mă voi înconjura de oameni care se simt confortabil cu olandezele, ceea ce nu este cazul meu pentru moment ...

În cele din urmă, aș avea nevoie de un manager pentru fiecare sucursală:
- Ecomaraton
- 24 ore HPV
- Expozanți și conferințe (o persoană)

Dacă unii sunt interesați :)

Securitatea circuitului va fi asigurată de doi membri ai fiecărei echipe la dispoziția organizației (2 membri / 2h / echipă).

Locurile de muncă studențești vor ajuta la menținerea punctelor de vânzare (bilete de băuturi, bar, gustări), parcare, gestionarea deșeurilor.

Totul va depinde de numărul de participanți la activități, de numărul estimat de vizitatori și de bugetul eliberat pentru sponsorizare.

Aștept o întâlnire cu un consilier de la Bruxelles care ar dori să discute evenimentul pentru a valida temporar autorizația de ocupare a Bois de la Cambre. Temporar pentru că orașul ar putea acorda un acord de principiu, dar nu un acord definitiv cu mai mult de un an înainte. Odată ce acest acord este în buzunarul meu, aș putea lansa înregistrările pentru provocări, să contactez sponsorii, expozanții și să cer ULB posibilitatea de a utiliza culoarul central al campusului ca loc de expoziție + închirierea unui public pentru conferințe .

Cred că un an și jumătate este un moment potrivit pentru a oferi o organizație de calitate, pentru a convinge școlile și pentru a le permite să construiască un protomaraton sau HPV.

Am ales luna aprilie pentru că statistic, este cea mai puțin ploioasă lună din Belgia și 75% din activități vor fi în afara. În caz de ploaie, ar putea fi posibil să se construiască o curte acoperită cu arboret lângă standurile pentru vizitatori.

Intrarea vizitatorilor va fi desigur gratuită. Expozanții vor acoperi costurile de închiriere ale arborilor dacă nu sunt echipați. Participanții la provocări vor plăti, de asemenea, costurile pentru arborele și cipul de sincronizare în funcție de bugetul de sponsorizare disponibil (=> poate 0 euro).

Aș dori să fac expoziția „vie” oferind mai multe demonstrații și teste vizitatorilor. Aș dori ca expozanții să ofere, conform anumitor criterii, o serie de bilete de testare pentru unul dintre vehiculele lor în timpul expoziției. Unele vor fi disponibile pe site. Un circuit de testare ar fi, de asemenea, disponibil.

Acest proiect este creat în jurul unei dorințe personale: de a conștientiza toate alternativele cele mai ecologice posibile la mijloacele de transport convenționale și la modul lor de implementare.

Iată câteva informații suplimentare!
0 x
ggdorm
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 122
Înregistrare: 23/02/09, 17:25
Locul de amplasare: Belgique




de ggdorm » 01/03/15, 00:53

Bună ziua tuturor!

Lucrurile se mișcă treptat! Orașul Bruxelles îmi susține evenimentul și îmi oferă acces la Bois de la Cambre pentru un weekend întreg pentru a organiza cele două provocări:

* provocarea HPV de 24 de ore: o cursă de 24 de ore cu vehicule umane (velomobile). Obiectiv: creșterea gradului de conștientizare prin distracție a performanței acestui mod de călătorie. Deja mai mulți participanți gata să se înscrie!

* Provocarea ecologică: rulați un prototip care trebuie să consume cât mai puțină energie. Obiectiv: provocarea prin rezultate și generarea dezbaterii. Înregistrați la 10 km / litru de benzină!

Pentru partea de expoziție și conferințe, am contactat diferite persoane pentru a obține acces la Universitatea Libre de Bruxelles. Răspundeți în zilele următoare ... Am și câțiva producători care spun că sunt gata să vină și să expună!

Atât pentru știrile momentului!

Ne vedem în curând!

Jérôme
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 01/03/15, 19:16

Felicitări pentru .... energia desfășurată!

Vă mulțumim că ne-ați informat.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 176