Cumpărare AX electrică ... Bună idee?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
AXEAU
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 197
Înregistrare: 06/10/09, 09:04
Locul de amplasare: DROME
x 7

Cumpărare AX electrică ... Bună idee?




de AXEAU » 09/12/14, 22:04

bonjour,

Am văzut reclama unui AX electric de vânzare fără baterii. Este o idee bună să investiți într-un vehicul mai vechi?
Mă întreb despre disponibilitatea unor piese electrice specifice. , prețul acumulatorului. , reguli. Starea mecanică nu mă îngrijorează.
Vă mulțumim pentru sfatul dvs. informat.
jlg
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 10/12/14, 00:09

Buna AXEAU!

Întrebări conexe ar putea fi:
- acest vehicul de ce o faci?
- pentru ce autonomie dorea?
- care va fi frecvența medie de utilizare (zilnic, săptămânal etc.)
- pentru ce investiție? (Set nou de baterii și ce tip?)
- atâta timp cât bateriile trebuie schimbate, de ce nu cu un tip mai eficient?
- ce zici de necesitatea unei posibile reîncărcări în timpul călătoriilor?
- care sunt diferențele de înălțime pe care vehiculul le va acoperi în timpul călătoriei sale?
- va transporta încărcături grele?
- vor exista mai mulți dirijori succesivi?
- starea de coroziune a pragurilor și starea generală?

Cordialement.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16086
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5231




de Remundo » 10/12/14, 08:04

pentru a cunoaște subiectul personal, trebuie să vă confruntați cu mari îngrijorări ...

ai lua o termică veche cu CT OK pentru mai puțin de 1000 €, ai fi mult mai liniștit.

Generatoarele 1 PSA EV fără baterii ar trebui clasificate ca epavă. Într-adevăr, starea lor mecanică este foarte bună, deoarece nu au condus niciodată foarte mult și foarte des în condiții destul de moi.

Fie că îl echipați din nou în Nicad, fie că încercați litiuizarea, o să vă cacați în câmp și vă va costa câteva mii de euro.

Care este obiectivul tău specific? Dacă este vorba despre dorința de a străluci din punct de vedere tehnic la re-tastarea acestui AX după zile de muncă fără niciun sprijin de la PSA, atunci da, cumpărați-l. :P
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
AXEAU
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 197
Înregistrare: 06/10/09, 09:04
Locul de amplasare: DROME
x 7




de AXEAU » 10/12/14, 08:12

bonjour,
Acest vehicul urmează să înlocuiască motorul diesel AX epuizat pentru călătoria la locul de muncă (8 kms4) / zi. 50m altitudine, puține vehicule întâlnite, într-adevăr o călătorie lină pentru un EV.
Nu am găsit încă prețul bateriilor, dar cred că Citro îmi poate oferi informații.

jlg
0 x
Avatar de l'Utilisateur
AXEAU
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 197
Înregistrare: 06/10/09, 09:04
Locul de amplasare: DROME
x 7




de AXEAU » 10/12/14, 08:26

Bună Remundo, de fapt nu am nici o idee despre problema pe care o reprezintă asta, încerc să merg la cea mai economică de utilizat și dacă vorbești despre câteva mii de euro atunci pot cumpăra mai multe mașini.

jlg
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 10/12/14, 08:45

8 X 4 km, 200 d / an, adică 576 de euro motorină. 7 sau 800 de benzină pentru a lua vehiculele actuale.

Va dura timp să vă plătiți bateriile ....

În locul tău, mi-aș lua sandvișurile și conserva. ȘI poate fi bicicleta mea când nu este prea rău. (și bineînțeles dacă traficul nu este prea periculos). Asta ar face olandezii.

Ei bine, desigur, spun că neștiind condițiile muncii tale (tipul muncii, locul, etc ...)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 10/12/14, 09:14

fără baterii, îți spun, uită-l acum.
pe de altă parte, găsim același tip de generație 1 EV cu baterii ieftine. (Am una)
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 10/12/14, 09:17

Oricum, chiar dacă înseamnă să cumpărați un aparat electric de generație veche, ar fi mult mai economic să cumpărați unul în stare de funcționare (puteți găsi unul cu ușurință la 4 sau 5000 € sau chiar mai puțin) decât fără o baterie de remontat.

În cazul PSA-urilor, trebuie să știți, de asemenea, că „fără baterie” înseamnă, în general, „fără cutii pentru baterii”, deci nici suporturile, nici cablurile, nici conductele (numeroase).
Aceste piese sunt cel puțin la fel de rare ca bateriile în sine :|
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 10/12/14, 10:06

dacă este vorba despre aubenas-urile de 600 EUR despre care vorbești, într-adevăr, poți uita, cu excepția cazului în care ai mulți bani de băgat pentru al face să ruleze. pe de altă parte, puteți găsi vehicule electrice de prima generație în jur de 1 €. Cunosc pe cineva din zona ta (în jurul valorii de Valencia) care îți poate încerca dacă vrei să vezi cum e să mergi cu un EV din anii 3000.
0 x
Imagine

faceți clic pe semnătura mea
Avatar de l'Utilisateur
AXEAU
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 197
Înregistrare: 06/10/09, 09:04
Locul de amplasare: DROME
x 7




de AXEAU » 10/12/14, 20:13

există doar prețul bateriilor care este o frână. Mi-am păstrat bancul de testare Lexia care comunică cu saxelecul.
Bicicleta nu este întotdeauna potrivită, dar am întâlnit una recent. are 3 roți, raționalizate, culcate și mă gândesc la asistență, o urmăream cu peste 75 km / h.

jlg
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 156