Alegerea izolației pentru acoperișuri: vată de sticlă, fibre de lemn?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
LNA216
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 28/12/14, 13:46

Alegerea izolației pentru acoperișuri: vată de sticlă, fibre de lemn?




de LNA216 » 28/12/14, 14:22

bonjour,
Locuiesc intr-o casa din 1958 cu proprietate falsa decomandata (perete dublu) pe fronton, este situata la sud de Landes si la 1,5km de Ocean, deci intr-o zona umeda in intersezon si calda vara. Mansarda este locuita si trebuie refacut acoperisul, doua ferestre mari Velux vor fi schimbate cu aceasta ocazie. Aș dori să câștig atât confortul de vară, cât și de iarnă. Locuiesc acolo singur cu fiica mea și am adus mai mulți profesioniști; trebuie să îndreptăm cadrul care este deformat și prea multă izolație ar necesita ridicarea acoperișului, în timp ce din cauza coamei comune, acest lucru nu este posibil. În plus, va fi instalat un VMC HYGRO B.
În lot, doi meșteri mi se par că oferă ceva interesant, dar mi-e frică să nu mă încurcă:
Primul oferă fibră de lemn în plăci de 1 mm (R 10) + pe de altă parte șipci de izolație termoreflectorizantă subțire (certificare BIPS-2,78??) cu R0115 ajungem în continuare la 5,25 € pentru 14.000 m² de acoperiș. De aici și temerile mele.
Al doilea oferă vată de sticlă cu aceeași izolație subțire, dar nu am încă cotația din cauza sărbătorilor de sărbători.
ce crezi te rog? Au existat și alte opțiuni care au îndeplinit nevoile mele?
mulțumesc

Editat de Remundo: modificarea titlului mai explicit / cuvinte cheie
0 x
djo59
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 08/09/11, 01:03
x 5




de djo59 » 29/12/14, 01:54

bonjour,
Care este înălțimea maximă de izolație pe care o poți pune?
Am înțeles că mansarda este transformată, dar nu poți să o împingi până în jur de douăzeci de cm?

Personal, in starea actuala a ceea ce ne spuneti, as prefera vata de lemn de 10cm vata de sticla (daca pretul este echivalent). Lâna de lemn vă va oferi puțin mai multă inerție pentru vară, apoi variază în funcție de densitatea lânii (cu cât este mai grea, cu atât există mai multă inerție)
Cât despre izolația subțire în R=5.25 : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0.5 poate....

Pe 10 cm de grosime vom ramane pe aceeasi ordine de rezistenta termica si anume 2.5-3 cu exceptia poliuretanului unde vom reveni la aproximativ 4.5 dar fara inertie.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 29/12/14, 04:02

Este adevărat, dar la ce ar folosi asta?

Lâna de lemn (și, de altfel, lemnul) este mult prea ușoară pentru a constitui un balon termic suficient ca materiale inerțiale și, dacă intervin în ceea ce privește confortul, este în intervale de timp atât de restrânse și neregulate încât „Cu greu ne putem baza pe asta, dreapta? Acest lucru crește timpul de încălzire (deoarece scopul lor este de a izola...)

Pe de altă parte, un zid de beton de aproximativ 50 cm grosime (armat dacă este portant) și care oferă soare toată ziua în spatele unui bovindou mare orientat spre sud...

Calcul mic, cu un volum de aer de 500 m3 în încăpere (x1005 J/kg/k) și un perete în plin soare de 5 m lungime și 45 cm grosime pe 2,5 m înălțime (5,6 m3 = 12'375 kg x 880 J/kg/k etc). Dacă acesta din urmă este încălzit de raze la 24"C, teoretic ar dura mai mult de 3 ore pentru a se răci și a scădea sub T° de confort. Cu excepția faptului că, dacă clădirea este foarte bine izolată, acest lucru poate continua până târziu în noapte, ceea ce devine foarte interesant din moment ce inertia iti permite apoi sa treci de ciclul diurn).Nu garantez formulele de mai sus, este doar cu scop ilustrativ...

Dar pentru asta chiar trebuie să te izolezi, „pasivizi...!”
Deci nimic de genul asta cu vata de lemn si amha...

Iată un site care oferă ordine de mărime, tabele și metode de calcul, pentru a vă face o idee:
http://www.ideesmaison.com/Construction ... lculs.html

Atunci trebuie să vezi, de la caz la caz...

LNA216: aceasta suma mi se pare excesiva.
Cu toate acestea, cu greu oferiți suficiente informații pentru a vă da o părere clară... În orice caz, dacă optați pentru vată de sticlă, este imperativ să solicitați o soluție cu compartimentare etanșă (altfel vată de sticlă praf de sticlă în plămâni, și acolo.. .nu ​​bine, deloc bine... Deci când spun "ermetic"...)

De fapt cred ca in cazul tau ar fi fie panouri din polistiren extrudat (de exemplu la lambda 0.034 si 10€ pe m2 pentru 8cm grosime, fara montaj, desi nu este suficient) panouri stricate/ fortate intre grinzi si fara goluri intre grinzi. acestea pentru a evita absolut orice circulatie a aerului (necesita munca atenta si meticuloasa, dar se monteaza usor si fara pericol), si de cea mai mare grosime posibila/permisa. + spumă poliuretanică în orice cavități, dacă este necesar. Întrucât, de fapt, întregul acoperiș trebuie izolat dintr-o singură bucată pentru a asigura o etanșeitate perfectă de la margine la margine. Altfel, nici nu merită să începi treaba...

Sau instalează-l singur (sau angajează un muncitor) care ar fi 1.— € + 250.— pentru instalare (bine plătită...). Este ușor de instalat și se poate „lipi” de spuma poliuretanică... (care poate fi folosită pentru a umple golurile dacă este necesar...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 29/12/14, 05:10

In plus, atata timp cat siguranta muncii nu este in pericol, nu vad de ce ar trebui sa refaci totul.

Este normal ca un acoperiș să se deformeze în timp. Ideea ar fi mai degrabă să se determine cauzele. Pentru că dacă nu știi de ce, îți vei reface întreg acoperișul și sigur se va întâmpla din nou....

Mai mult, dacă aceste cauze există și problema poate fi remediată (instalarea armăturilor, suporturilor, etrieri metalici sau orice altceva) poate nu va mai fi nevoie să o luăm de la capăt... nu zic nimic, nu am vazut casa, poate ai putea posta niste poze!)
0 x
LNA216
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 28/12/14, 13:46

multumesc pentru aceste raspunsuri chiar daca nu am inteles totul...




de LNA216 » 29/12/14, 09:43

Bjr tuturor,

Vă mulțumim pentru timpul petrecut gândindu-vă la situație, târziu în nopți, judecând după timpii de răspuns.
Pentru Djo59, grosimea posibila nu pare sa ajunga la 20 cm din moment ce fibra imi este oferita in grosimea 10 dar se vorbeste de 55 FX in denumirea produsului, presupun ca este densitatea R este 2,78, 6). Pentru termoreflector pare să se „grimase”, acest lucru nu este liniştitor pentru afacerea mea. Îmi amintesc însă că meșterul mi-a spus că pentru un acoperiș ai nevoie în total de 7 sau 5,25 în funcție de tipul de mansardă și că de fiecare dată când a pus acest produs nu a fost nicio problemă cu R și creditul fiscal pentru el. clientii. Am cautat cateva informatii, acest produs chiar exista cu certificare RXNUMX si pare sa dezlantuie pasiuni. Mi l-a furnizat pe lângă izolație, totuși, așa cum a recomandat.
Pentru acoperișul deformat, am presupus că era din cauza vechimii casei. Fiecare comerciant din trecut mi-a spus că este normal, dar fără a intra în detalii. Ne aflăm într-o zonă nisipoasă și umedă toamna și primăverii recente și vara caldă, poate de aceea și ramele vechi sunt cu siguranță din pin.
Pentru fotografii nu sunt sigur că voi reuși: ca să le iau trebuie să trec pe bulevard ca să fie vizibil, poate mărind. O sa incerc dar nu pot garanta rezultatul.

pentru Obamat, nu am inteles totul despre inceputul mesajului care probabil i-a fost adresat lui Djo59 si pasajul legat de zid, dar pe de alta parte va multumesc pentru site-ul de informatii pe care il voi explora imediat dupa.
Cotația la 14000 include cele 2 geamuri Velux, reparația tocului, acoperișul (scoaterea celui vechi și înlocuirea) am uitat să spun, scuze și deci montarea termoreflectorului și a panourilor din fibră. Nu mai știu nimic din citat.
Daca optez pentru vata de sticla GR32 (densitate mai mare si R poate?) ce sa cer? ce este compartimentarea etanșă?
Nimeni nu mi-a oferit polistiren extrudat, singurul lucru care arăta așa a fost produsul Icynéne de care nu auzisem până acum, este canadian.
Nu mi-aș asum riscul să implic pe cineva neoficial, acoperișul este prea sus, și mi-ar fi prea frică de o accidentare, în plus, trebuie să refacem creasta care este împărțită cu vecinul și deci, trebuie să fie facut bine.
Dacă vezi alte lucruri de gândit, nu ezita și îți mulțumesc din nou.
O zi buna amandoi
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 29/12/14, 13:35

Ai dreptate, trebuie să-ți faci timp, să nu mergi prea repede...

Din descriere au lipsit elemente, dar nu pentru că există anumite constrângeri tehnice ca nu ar merita efortul de a determina cauzele deformarii acoperisului tau!

Cynene este într-adevăr genul pe care îl propuneam, deoarece ar fi o spumă de uretan-poliizocianurat și vă vorbeam despre poliurtan (care are compuși cu cianuri).
— deci dacă originea produsului este „Canada”, este o marcă pentru care vei plăti mai mult decât orice altă spumă poliuretanică (plătiți pentru marca și eticheta pompoasă „Canada” care nu este una. Doar că iti demonstreaza ca te-am indreptat catre un produs bun...)
— dar nu văd cum putem aplica acest lucru între grinzi, deoarece se umflă până ajunge la maximul coeficientului său de dilatare, este deci necesar să-l împărțim, iar acest lucru trebuie plătit;
— este imposibil ca acesta să fie „izolator fonic” (cum ar pretinde reclama), niciun izolator termic nu poate acționa ca izolator fonic (aceasta este o eroare clasică, uh vreau să spun înșelăciune, voluntară sau nu);
— este adevărat că nu poate arde, dacă originea produsului vine din Europa, dar în caz de temperatură foarte ridicată (când trebuie să fii deja destul de mort) eliberează gaze toxice;
— acordați atenție faptului că în timpul instalării și până când orice spumă poliuretanică nu s-a „stabilizat”, nu trebuie să stați în incintă (mai există cianură acolo... după aceea este volatilă, așa că merge).

Dacă ar fi acoperișul meu, aș prefera să pun panouri din polistiren extrudat, din următoarele motive:

— Se lipește ușor de spumă poliuretanică (în cazul grinzilor neregulate);
— Acesta acționează ca o partiție, așa că atunci când este bine instalat, este etanș.
— Prin urmare, nu este nevoie să plătiți pentru instalarea unor partiții grele și costisitoare;
— Este ușor și, prin urmare, nu adaugă, prin greutatea sa, constrângeri unui acoperiș deja obosit de timp;
— Nu putrezește;
— Nu arde;
- Este ieftin;
— Se pot scoate pentru a interveni și a face o reparație a acoperișului (și chiar foarte local cu o gaură făcută cu tăietor), apoi se pot pune la loc, se reumple/(se lipește) și/sau se înlocuiesc foarte ușor;
— Energia întruchipată pentru a le produce este foarte scăzută;
— Coeficientul de izolare este unul dintre cele mai mari (...dintre cele mai mari) pe care le puteți găsi (aveți doar o grosime mică, deci aveți nevoie de cel mai eficient produs posibil);

Si de retinut ca avand la dispozitie doar 10cm de grosime (ceea ce poate nu ai inteles in raspunsul meu de mai sus) este iluzoriu sa folosesti vata de lemn pentru a spera sa beneficiezi de o anumita inertie. În plus, dacă instalați un VMC, nu veți avea nevoie de el.

Compartimentarea constă în izolarea ermetică, cu o peliculă sau perete care împiedică orice circulație a aerului între exterior și interior - și în izolația propriu-zisă - ceea ce este imperativ dacă instalați un VMC. Și acest lucru este foarte greu de garantat pe termen lung cu vata de sticlă (se așează și se dezintegrează în timp, economii inițial, dar înlocuirea în 15 sau 20 de ani de așteptat);

Înțeleg că îți lipsesc abilitățile tehnice pentru a angaja un muncitor și a-i da instrucțiuni, dar bineînțeles că trebuie să angajezi oameni care știu să urce pe scări și să se lege atunci când este necesar și trebuie să te asiguri că au asigurare de accidente. (care ar trebui să fie obligatoriu.)

Atentie la ferestrele Velux, daca sunt prost montate, si exista circulatie a aerului, veti pierde toate beneficiile izolatiei acoperisului.

Angajați o firmă separată care să verifice presurizarea incintei odată ce lucrarea este finalizată sau, în orice caz, informați firma comandată că veți face acest lucru, astfel încât să urmărească lucrările de instalare a crampoanelor (o presiune asupra vă permite să știți dacă munca a fost bine făcută și dacă corespunde obiectivelor așteptate...)
0 x
djo59
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 08/09/11, 01:03
x 5




de djo59 » 29/12/14, 15:35

Îmi pare rău că începusem să obosesc (uitați-vă la ora postării mele : Cheesy: )
Lâna de lemn va oferi un mic SHIFT DE FAZ și nicio inerție. Schimbarea de fază este timpul necesar pentru ca căldura să intre în casă
http://www.btci-traitement-charpente-isolation.com/isolation-naturelle-gard-herault-montpellier-nimes.html
Criteriu de luat în considerare pentru confortul de vară, chiar mai mult pentru tine decât pentru mine (Nord)


Lână de lemn: lambda 0.038 R=2.6 (cel mai bun pentru defazare (confort de vară)
Polistiren extrudat: lambda 0.035 R=2.9
Poliuretan: lambda 0.025 R=4
Vată de sticlă: Lambda 0.038 R=2.6 sau lambda 0.032 R=3.1 (ieftin, dar mai bine de împărțit pentru a nu respira particulele. Durabilitate foarte slabă; se depune în timp)


În ceea ce privește izolatoarele subțiri, CSTB le clasifică drept izolație suplimentară dar le conferă un R între 0.36 și 1.5, folosind 2 spații de aer neventilate de 3cm. Se pare că nu este cazul aici. Toate acestea pentru o înălțime totală de 65 mm. Sau același lucru la final cu aproximativ (în funcție de izolație) 5cm de izolație „clasică”. În cel mai bun caz vată de lemn + izolație subțire, obținem R=4.1
http://www.cstb.fr/actualites/webzine/editions/juin-2005/premiers-avis-techniques-pour-procedes-a-base-de-produits-minces-reflechissants.html
0 x
LNA216
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 28/12/14, 13:46




de LNA216 » 29/12/14, 16:28

Este foarte drăguț din partea dvs. să vă gândiți la inimă să răspundeți ignoranților. Așa că trebuie să mă întorc la lectura mea și să diger puțin totul. După aceea voi fi poate mereu la timp să-l iau pe cel care mi s-a părut cel mai serios și mai profesionist și să impun produsul care mi se potrivește. Se pare că spuneți că montarea poliuretanului pare ușoară și produsul funcționează bine, așa că trebuie să-l recitesc cu capul limpede și să văd dacă se potrivește și cu condițiile impuse pentru Creditele Fiscale.
Vă mulțumim pentru ajutor, este, de asemenea, interesant să vedeți diferitele opinii și experiențele diverse.
Pa,
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 29/12/14, 19:50

djo59 a scris:Îmi pare rău că începusem să obosesc (uitați-vă la ora postării mele : Cheesy: )
Lâna de lemn va oferi un mic SHIFT DE FAZ și nicio inerție. Schimbarea de fază este timpul necesar pentru ca căldura să intre în casă
http://www.btci-traitement-charpente-isolation.com/isolation-naturelle-gard-herault-montpellier-nimes.html
Criteriu de luat în considerare pentru confortul de vară, chiar mai mult pentru tine decât pentru mine (Nord)

Lână de lemn: lambda 0.038 R=2.6 (cel mai bun pentru defazare (confort de vară)
Polistiren extrudat: lambda 0.035 R=2.9
Poliuretan: lambda 0.025 R=4
Vată de sticlă: Lambda 0.038 R=2.6 sau lambda 0.032 R=3.1 (ieftin, dar mai bine de împărțit pentru a nu respira particulele. Durabilitate foarte slabă; se depune în timp)

În ceea ce privește izolatoarele subțiri, CSTB le clasifică drept izolație suplimentară dar le conferă un R între 0.36 și 1.5, folosind 2 spații de aer neventilate de 3cm. Se pare că nu este cazul aici. Toate acestea pentru o înălțime totală de 65 mm. Sau același lucru la final cu aproximativ (în funcție de izolație) 5cm de izolație „clasică”. În cel mai bun caz vată de lemn + izolație subțire, obținem R=4.1
http://www.cstb.fr/actualites/webzine/editions/juin-2005/premiers-avis-techniques-pour-procedes-a-base-de-produits-minces-reflechissants.html

Nu, chiar este inerția materialelor despre care vorbeam! Pentru că în amonte, ar fi bine să afli despre acest punct (precum și diferitele coefuri și relațiile lor între ei...) ÎNAINTE de a te gândi la schimbarea de fază pe care o pot aduce.

Și nu, anotimpul critic este iarna și nu vara! Cu panouri din polistiren extrudat, nicio problemă când este cald, dar care ar fi problema? Nu văd. Pe de altă parte iarna cu vată de lemn dacă nu este „uscat”... Nu uitați că acoperișul s-a deformat, deci prezumții puternice de proprietăți ale lemnului/expansiune a apei care au dus la acest lucru.

În ceea ce privește schimbarea de fază (ajung la asta), totul e bine să dai lambda (și iarăși, depinde de densitatea lânii de lemn planificată... deci), dar mai trebuie să calculăm totul în locația planificată și în conformitate cu criteriile sale specifice [Deplasare de fază (h) = 0,023 X grosime (10 cm) X rădăcină pătrată a (Densitate în Kg/m3) /m²K)], pentru a determina dacă la prima vedere acest lucru va fi semnificativ. Dar dupa parerea mea...

Cred că vata de lemn, de numai 10 cm grosime și în acest caz, există un risc semnificativ să devină plin de plutire, deoarece se află într-o zonă umedă (cum o descrie postarea originală) deci nu este improbabil ca în funcție de circumstanțe - și în funcție de punctul de rouă fluctuant - se va îmbiba rapid (să se vadă din nou prin asigurarea scut de ploaie + barieră de vapori, ceea ce aș recomanda cu căldură (dar există mare îndoială că acest lucru este suficient)! Mai mult decât atât, recomandarea de Utilizarea unui VMC este un indicator valoros care merge în această direcție, deoarece „lâna de lemn” - este bună când totul este uscat - nu are punte rece, etc. (dar 10 cm chiar nu miroase bine. ..) Aici vorbim despre umiditatea ambientală a unei încăperi care s-ar condensa la contactul cu izolația (lână de lemn) cum rămâne cu cele mai reci zile ale iernii?

..dupa fiecare face ce vrea...! : Lol:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot], Google Adsense [Bot] și oaspeții 319