Noua Marsiliază: mai puțin violentă, mai veselă!

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Noua Marsiliază: mai puțin violentă, mai veselă!




de Christophe » 12/01/15, 13:17

Hubert Reeves este indignat: atunci când Marsiliaza nu mai este potrivită ...

O continuare a atacurilor de la Paris ( Paris-atacuri-consecințe-sociale-politice-t13691.html )

Hubert Reeves vrea să rescrie anumite pasaje din Marsiliază. Evenimentele recente nu pledează pentru cuvinte fierbinți ...

(...)


http://www.lepoint.fr/invites-du-point/ ... 9_1914.php

Și totuși există deja o alternativă foarte drăguță, foarte puțin cunoscută și chiar mai puțin recunoscută:

1 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188

Re: Nouvelle Marseillaise: mai puțin violentă, mai veselă!




de Remundo » 21/08/16, 14:41

acest subiect îmi scăpase!

interesant!
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Nouvelle Marseillaise: mai puțin violentă, mai veselă!




de Christophe » 21/08/16, 14:48

Ah da, nu putem vedea totul ... :)

Da interesant, de aceea l-am creat ...

Dar schimbarea imnului unei țări nu este ușoară ... doar Putin (din nou el lol) a făcut-o recent adoptând imnul URSS ... interzis la câțiva ani după căderea blocului. ..

Cunoscând caracterul morocănos (și destul de conservator) al francezilor, în Franța este o pierdere de timp ... în 30 sau 40 de ani poate ??? :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188

Re: Nouvelle Marseillaise: mai puțin violentă, mai veselă!




de Remundo » 21/08/16, 15:10

Nu sunt sigur că francezii, în majoritatea lor, subscriu la „că un sânge impur ne udă brazdele” ... are încă o parte războinică sângeroasă ... pentru o țară care se mândrește cu umanismul și universalismul. ..

și acesta este doar un exemplu.

Da, Putin a schimbat versurile imnului rus și, în general, consider că are succes.
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Nouvelle Marseillaise: mai puțin violentă, mai veselă!




de chatelot16 » 21/08/16, 22:25

Ei bine, da că „un sânge impur ne udă brazdele este greu de înțeles ... și îndoielnic dacă îl luăm într-un mod primar

în prezent se putea înțelege sângele impur într-un mod rasist sau xenofob ... la vremea aceea era complet diferit, sângele impur era sângele luptătorilor poporului, nu nobil, deci nu pur ... ... inversarea completă a sansului acestei propoziții

așa că, din moment ce această propoziție a devenit de neînțeles în acest moment, nu ar fi rău să o scriem diferit, astfel încât să o putem cânta fără să răsucim nasul
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Nouvelle Marseillaise: mai puțin violentă, mai veselă!




de Christophe » 22/08/16, 01:17

Era sângele impur al prusacilor și al austriecilor ... un anume austriac a preluat conceptul 130 de ani mai târziu ...

Da, trebuie schimbat, iar alternativa de mai sus este interesantă!

Nimeni nu ar fi găsit o versiune cu adevărat completă cântată pe web?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Nouvelle Marseillaise: mai puțin violentă, mai veselă!




de Ahmed » 22/08/16, 15:53

Chatelot, dacă am urmări interpretarea ta, cântecul ar deveni contraproductiv: un imn de război insistă mai mult asupra pierderilor care vor fi provocate inamicului decât asupra sângelui pe care cineva îl poate vărsa ... : Roll:
Deși ușor anacronic, nu este totuși lipsit de subtilitate, deoarece impuritatea sângelui se referă la cea a soldaților inamici care sunt simpli mercenari, în timp ce din cauza Revoluției, vechii supuși s-au emancipat de vechea ierarhie și prin aceasta au accesat noua demnitate a cetățenilor. Acest lucru rămâne în mod evident simbolic în multe feluri, dar totuși joacă un rol important.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Nouvelle Marseillaise: mai puțin violentă, mai veselă!




de Christophe » 22/08/16, 16:35

Cu toate acestea, „sângele necurat” corespundea destul de bine cu „doctrina eșafodului” vremii: nu cred că mulți soldați au fost executați acolo ... și cu atât mai puțini soldați străini. ..
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Nouvelle Marseillaise: mai puțin violentă, mai veselă!




de Ahmed » 22/08/16, 17:25

Acest cântec nu face aluzie la lupte intra-revoluționare, ci la pericolele externe care amenință tânăra națiune ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Nouvelle Marseillaise: mai puțin violentă, mai veselă!




de Obamot » 22/08/16, 18:27

My 2cent d '€ uro (er de francul francez ...) : Mrgreen: Cred că ideea de a schimba versurile este bună. Însă nu suntem încă într-o lume a ursilor de îngrijire compatibili cu conținut de asemenea ... naivitate, vai (sunt eu unde nu am auzit nimic despre cea mai gravă problemă: resurse și ecologie?)

În plus, această versiune mi se pare foarte slab scrisă, sintaxa este șubredă, rimele sunt îndoielnice, ritmul cântecului este pe stradă, pe o pânză mentală de "melodie pentru menajere fan al horoscopului anilor cincizeci"* (ascultă din nou bine .. ^^), atât de mult încât găsește o modalitate de a-l face mai datat decât originalul. Rouget de Lisle trebuie să se întoarcă în mormânt ...

În starea actuală, cred în continuare că ar fi bine să păstrăm versiunea originală cu posibilul rușine care vine cu ea. Pentru că oamenii trebuie să-și asume ceea ce sunt, adică greu compatibil cu cel al maturității înțelepciunii care ar fi potrivit pentru un nou text de înaltă valoare umanistă (și bineînțeles mai bine scris).

Dacă vrei să ieși dintr-un text al lui Luke Lucky, trebuia să-l întrebi pe Luchini. : Mrgreen: : Cheesy: : Mrgreen:

8bbc1ca2-3664-11df-88a2-f31f7774e71b.jpg
8bbc1ca2-3664-11df-88a2-f31f7774e71b.jpg (44.22 Kio) Consulté 3250 fois


Este ca Marea Britanie, ideea este bună, dar compania este pregătită?


* nimic împotriva menajerelor, eh, apropo, există vreo cutie care te-ar putea face să decolezi cu accentul lor ... acest text? Bine. : Hopa:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 259