Belgia: efectele valurilor mobile GSM pe furnici!

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Belgia: efectele valurilor mobile GSM pe furnici!




de Christophe » 13/01/15, 15:28

Studiu universitar belgian care arată efectele unui simplu GSM (aparent un iPhone) asupra furnicilor: este un dezastru!

https://www.dailymotion.com/video/x2ekn ... urmis_news

Trebuie sa crezi ca furnicile sunt mai putin proaste decat barbatii!!!

O să încerc să caut raportul acestui studiu pentru că nu știm prea multe despre el...

La Bruxelles, cercetătorii de la Departamentul de Biologie au dezvăluit un studiu privind impactul undelor GSM asupra furnicilor. Potrivit unui experiment, efectuat pe mai multe colonii de furnici expuse valurilor unui telefon mobil, aceste insecte sociale sunt puternic afectate de radiația electromagnetică emisă de telefoanele noastre mobile. Vedem că furnicile expuse pe termen mediu sunt dezorientate, își pierd mobilitatea, memorarea și nu își recuperează toate performanțele, adică un handicap de 50%. Furnicile expuse pe termen lung mor prematur. Un studiu îngrijorător difuzat în ziarul canalului de televiziune RTL-TVI.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 13/01/15, 15:31

Dacă furnicile sunt sensibile la ea, atunci la fel sunt și termitele!

Problemă, cunosc o mulțime de locuințe în care oamenii au telefoane mobile în Asia și tot ce este făcut din lemn este încă devastat... Se adaptează?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 13/01/15, 16:39

Uh...vorbesti serios???? :şoc:

Distanța de pericol față de undele telefonice este, din fericire, destul de mică...

Citiți sau recitiți: https://www.econologie.com/forums/ondes-elec ... 10188.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 18/01/15, 23:56

Salut! La multi ani !!!

Econologie este încă la fel de receptivă ca întotdeauna.

Am căutat informații despre acest subiect și am dat întâmplător de econologie. E cool.

Am fost surprins că au murit furnicile etc. și ne pasă doar dacă au o memorie mai bună sau nu.

Cu toate acestea, experiența ar fi foarte ușor de reprodus. Furnicar portabil activat / Furnicar portabil în modul avion. Și tot ce mai rămânea de făcut era să numere morții.

Am găsit un articol care ridică și îndoieli cu privire la această expediție. https://sceptom.wordpress.com/2013/12/3 ... jn-van-erp

În orice caz, ar trebui reprodus.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 19/01/15, 10:08

Nimic surprinzător!

Cum se numește strigătul furnicii?














































furnica cântă, desigur! : Hopa:


Imagine
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 19/01/15, 15:11

Pentru cei care sunt cu adevărat interesați de dezbatere, un articol foarte critic despre „anti-valuri” și alte „anti-Wifi” în ediția din ianuarie a revistei Que Choisir, care denunță parțialitatea unor oameni „anti”! În orice exprimă îndoieli.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 19/01/15, 15:24

Did67 a scris:care denunță parțialitatea unor „anti”!


Mwarf pentru ca undele "pro" (wifi-ul este fara indoiala cel mai putin prost...) sunt poate impartiale???

Trebuie doar să te uiți la cine finanțează studiile pentru a te convinge de contrariul!

Mai mult, marea majoritate a anti nu au niciun interes economic să fie așa...

În general, îmi plac revistele de apărare a consumatorilor (a cumpăra mai bine este bine pentru mediu...)... doar că tind să fie prea consumeriste uneori! Încă o dovadă cu ceea ce tocmai ai spus...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 19/01/15, 16:52

Am rezumat-o puțin succint. Vă invit să citiți.

Ca filistean filozofic, spun că nu pentru că „pro” nu sunt imparțiali sunt „anti”! Și reciproc.

În articol se indică în special faptul că un test cu „hipersensibili”, care s-au plâns de efectele undelor emise de telefoane, nu au putut diferenția un telefon a cărui baterie fusese scoasă de un altul care era conectat... Această a doua parte al testului a fost „aruncat” de „anti-valuri”...

Nu am verificat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 19/01/15, 17:02

Christophe a scris:
Trebuie doar să te uiți la cine finanțează studiile pentru a te convinge de contrariul!

Mai mult, marea majoritate a anti nu au niciun interes economic să fie așa...



1) Există și studii publice (finanțate din fonduri publice)

2) Și într-adevăr, nu toate!

Nu sunt deloc un fan al telefoanelor mobile. Al meu (pentru că am unul) servește în principal ca mesagerie vocală portabilă: mă conectez pentru a-mi asculta mesajele...

Acum, dacă această dezbatere ar fi „obiectivizată”, am face un echilibru între „pozitiv” (inclusiv vieți lin: accidente, avalanșe, alpinisti...) și „negativ”... Așa cum facem pentru un medicament. Pentru un mijloc de transport. Sau incalzirea...

Și atunci aș spune: publicul a decis. Câte telefoane mobile sunt în Franța. Nu mă bucur de asta (pentru că lupt împotriva invaziei). Dar, „sociologic”, este un fapt. Deci lupta împotriva faptelor?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 19/01/15, 18:03

Într-adevăr, orele și km pe care i-am salvat deja datorită telefonului meu (aveam deja telefonul în mașină în 94-95).
Ca să nu mai vorbim de corvoada de a asculta robotul telefonic, de a suna înapoi clienții când ajung acasă.

Sunt una dintre persoanele care consideră că am mai puțin stres așa.

Dar dezbaterea nu există, cred.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 290