Panou fotovoltaic site izolat nu însorit

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Billy copilul
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 17/01/15, 21:24

Panou fotovoltaic site izolat nu însorit




de Billy copilul » 17/01/15, 22:09

Bonjour à tous,

Am nevoie de ajutorul tau expert.

Sunt pe cale să cumpăr o casă izolată din rețeaua FEDR.
Prin urmare, intenționez să instalez un kit solar autonom pentru un site izolat.
Până acum nicio problemă, dar când ajung la calculul nevoilor mele de energie, mă blochez.
Te avertizez imediat, eu și soția mea nu suntem prea lacomi în electricitate. Facem o mulțime de lucruri cu o sobă cu lemne și am renunțat la ceva confort și ne-am obișnuit cu anii 50.

Așadar, în viitoarele noastre case vom avea: 5 becuri cu LED de 5W care vor fi aprinse timp de maximum 4 ore și un frigider care este promovat cu un consum de 728 Wh / zi. Acestea sunt singurele dispozitive pe care le vreau alimentate. Prin urmare, intenționez să cumpăr un kit pentru iluminat și un kit pentru frigider.

Consumul meu pentru iluminat este de 100 Wh / zi, iar frigiderul meu consumă 728 Wh / zi.
Ce putere a panourilor ar trebui să număr pentru frigider tocmai știind că casa este situată în Ardèche pe versantul nordic al unui deal. Deci casa și de cele mai multe ori umbrite de deal. Cum să știți rata soarelui și durata soarelui? Aici blochez.
Vă rog să mă ajutați cu privire la acest punct, astfel încât să-mi pot continua calculele.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16116
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5239




de Remundo » 18/01/15, 10:30

e vant la tine? 8)

folosiți 828 Wh în fiecare zi.

care face o putere de 35 W, este foarte slab.

O turbină eoliană, chiar și foarte mică, ar trebui să vă bucure ... și va funcționa și noaptea (deoarece becurile și frigiderele nu se sting neapărat noaptea).

De asemenea, ar trebui să furnizați un acumulator pentru a absorbi neregulile vântului și puterea maximă a frigiderului.
0 x
Imagine
Billy copilul
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 17/01/15, 21:24




de Billy copilul » 18/01/15, 11:03

Buna ziua si multumesc ca mi-ai raspuns.

Nu sunt împotriva turbinei eoliene.
Proprietarul anterior a făcut o companie germană să facă un studiu, așa că cred că este posibil.

Pe de altă parte, chiar dacă terenul este liber, casa este situată în mijlocul unei păduri de pini. S-ar putea să strice puțin dealul.
În plus, mi se pare mai ușor să instalez unul sau două panouri solare pe sol, mai degrabă decât o turbină eoliană cu fundații care să susțină catargul.

Primul meu obiectiv este să văd dacă panourile fotovoltaice pot fi o soluție.
Atunci, dacă trebuie să mă retrag pe o turbină eoliană, nu este o problemă.

Desigur, plănuiam să furnizez baterii. Mai ales pentru noapte, dar și pentru a avea o autonomie de cel puțin trei zile în cazul în care panourile nu produc suficient curent.

Cum pot afla cantitatea de soare din viitoarea mea casă?
Vara trebuie să aibă soare pentru că pe Google Maps putem vedea umbra copacilor!

Iată coordonatele GPS dacă doriți să aruncați o privire: 45 ° 13'26.1 "N 4 ° 32'04.3" E
45.223909, 4.534522
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16116
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5239




de Remundo » 18/01/15, 11:23

Da, sincer, cu toți copacii și spre nord, pare incoerent să puneți PV.

Dar fie ... aveți nevoie de aproximativ 300 kWh pe an

cu o ladă ai putea face 300 kWh / kWp pe tot parcursul anului ... (dar bine expus, seamănă mai mult cu 1300 kWh / kWp)

ai avea nevoie de 10 m² PV.

de fapt va trebui să instalați o mulțime de PV în comparație cu nevoile dvs. reale.

Dar dacă aveți deja un studiu, consultați-l, pentru că într-adevăr nu avem nimic care să fie precis ...
0 x
Imagine
Billy copilul
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 17/01/15, 21:24




de Billy copilul » 18/01/15, 13:53

Ah bin așa că este clar cel puțin!

Am făcut bine să-ți cer părerea, nu credeam că cazul meu este atât de deznădăjduit.

Nu dețin studiul vânturilor, dar imediat ce îl am, îl studiez și vă spun ce este.
Știu că turbinele eoliene planificate erau turbine eoliene cu ax vertical de lemn.

Acest tip de turbină eoliană nu este foarte accesibil din punct de vedere al prețului și al disponibilității.

Crezi că un kit hibrid ca acesta http://www.solutions-energies.fr/kit-hy ... -500w.html,
sau altul indiferent de marcă, ar fi util?

Acest lucru mi-ar permite să beneficiez de turbina eoliană în timpul iernii și, de asemenea, puțin de PV. Dar, invers, vara, unde PV este cel care ar produce cel mai mult în zilele fără vânt din vară.

Deci, trebuie să fie și mai complex de calculat, îmi imaginez, deoarece trebuie luați în considerare mai mulți parametri.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16116
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5239




de Remundo » 18/01/15, 14:12

da, vânzătorul spune că puteți produce 740 kWh / an sub ipoteze favorabile ....

fii atent, acest kit pare să producă direct 12V exclusiv.

încă suspect pentru acest kit hibrid
1) turbina eoliană de 400 Wp va produce în medie 1/4 din puterea sa maximă
(și poate mai puțin în funcție de calitățile aeraulice ale site-ului)
2) panoul solar de 100 Wp, 1/10
(și poate mai puțin din cauza umbrelor și orientării)

asta înseamnă că, în medie, ai putea avea 40W eolian și 10W solar ...

Devenind pesimist, cei 35W de care aveți nevoie sunt aproximativ furnizați de acest kit (aș spune că 30W eoliene și 5W solare în putere medie anuală) ...

dar încă o dată rămânem aproximative.

Ar trebui să instalați așa ceva și nimic nu vă împiedică ulterior să adăugați o turbină eoliană sau PV dacă observați o lipsă de producție.

De asemenea, trebuie remarcat faptul că un generator de 1000/1500 W în curent alternativ 220V trebuie să coste mai puțin de 300 EUR, comparativ cu prețul adesea prohibitiv al acestor kituri de energie regenerabilă, mai ales că căldura degajată de grup poate fi captată pentru a încălzi o „cabină” cu câteva țevi / suflante.
0 x
Imagine
Billy copilul
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 17/01/15, 21:24




de Billy copilul » 18/01/15, 14:36

Vă mulțumesc pentru aceste răspunsuri.
E foarte frumos din partea ta să-ți iei timp să-mi răspunzi.

Pentru 12 volți, este planificat.
Vreau să-mi schimb casa la 12 volți.
În acest fel, nu mai există riscul de electrocutare sau incendiu (sau aproape).
Nici o problemă cu niciun standard, deoarece nu există risc.

Frigiderul va fi în 12 v.

Am deja un generator de 2000W, care este conceput pentru a satisface nevoile mele temporare de curent de 230 V (sculă electrică ...).

Trebuie doar să aștept ca studiul să aibă date precise.

De unde obțineți aproximările cu privire la eficiența turbinei eoliene și a PV.

Sunt aceste calcule sau o constatare asupra unor situații reale?

Ulterior pot face eu o trusă chiar dacă prețul nu este exorbitant cumpărând fiecare piesă independent.

Și este adevărat că pot începe mic și să adaug lucruri mai târziu.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16116
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5239




de Remundo » 18/01/15, 15:08

aceasta se numește „factorul de încărcare”

un motor, de exemplu, care funcționează 24 de ore pe zi, are un factor 1: dacă livrează 100 CP. Ne putem baza pe 100 CP pe tot parcursul anului (cu excepția unei eventuale defecțiuni)

Nu același lucru este valabil și pentru energiile regenerabile.

Astfel, un panou de 1000 Wp, într-un factor de 1, ar produce 24 de ore pe zi x 365.25 zile pe an = 8766 kWh, în practică, 1400 kWh / kWp este cel mai bun din Franța pentru un panou plasat staționar (un pic mai bun pentru trackere solare, chiar mai bine în Mediterana).

Pentru un panou slab orientat, mai puțin de 1000 kWh / kWp, adică un factor apropiat de 1/10 = 1 / 8,766

Și pentru turbinele eoliene, este un factor de 4, de asemenea, extras din experiența pe teren.

După aceea, există ordine de mărime ... în funcție de site, pot exista variații.
0 x
Imagine
Billy copilul
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 17/01/15, 21:24




de Billy copilul » 18/01/15, 18:22

Pentru a reveni la ceea ce îmi doream, și anume un kit pentru iluminat și un kit pentru frigider.
Din motive de economie, nu ar fi mai înțelept să investești într-un frigider Freecold ( http://www.batterie-solaire.com/congela ... c2x7627752 ), pe care o pot alimenta direct fără baterii fie cu o turbină eoliană, fie cu PV.
Pentru a vedea pe termen lung cu schimbarea bateriilor mai mult sau mai puțin regulat.

Apoi, dacă vă urmez raționamentul, un PV de 100 Wp nici măcar nu ar fi suficient pentru a alimenta becurile mele de 100 W.

Știind că iarna, soarele este productiv doar 8 ore pe zi.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16116
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5239




de Remundo » 18/01/15, 19:08

Nu cunosc acest tip de produs, dar mi se pare prea scump ...

Evident, 100 Wp de PV greșit de iarnă nu este suficient pentru a furniza 100 W de iluminat. La limită dacă aprindeți pentru un timp foarte scurt. Bateriile dvs. vă vor spune când trebuie să dormiți în acest caz. :P
0 x
Imagine

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 170