Motor Pantone pe Citroën Bx diesel

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Avatar de l'Utilisateur
rezut
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 191
Înregistrare: 01/12/04, 14:58
Locul de amplasare: chalon pe saone
x 2

Motor Pantone pe Citroën Bx diesel




de rezut » 09/01/06, 15:21

dacă asta ajută asta este ceea ce am obținut

bx diesel fără turbo 248000km - Consum 6.2L / 100 înainte de asamblare
5.3 pe călătoriile lungi pe drumurile naționale

panton în tub (tijă de 14 oțel inoxidabil lg 200, tub de 15/21 lg 250)
(Am planificat înlocuirea lui cu același, dar într-un tub din oțel inoxidabil, fără a umfla tubul la nivelul reactorului)
fotografie 1

Imagine
fotografie 2
tijă ținută pe o parte de un șurub de 6 și pe cealaltă de 3 bile sertizate în tijă
Imagine
fotografie 3
priza pantone
Imagine
fotografie 4
bubbler
Imagine
fotografie 5
bule în loc de alimentare cu o vază aproape în partea superioară
Imagine
fotografie 6
bule se încălzește prin lichid de răcire
Imagine
fotografie 7
Prezentare generală a balonului și conexiunea pe furtunul filtrului de aer
tubul 12/14 și tăiat tevul în interiorul furtunului
Imagine
photo8
vas de alimentare cu bubbler (loc mai mare decât bubbler)
Imagine
fotografie 9
opriți supapa așezată sub vas pentru a permite umplerea
(bubulierul este furnizat de 2 tuburi de 4mm 1 pentru aer și 1 pentru apă de către sistemul automat de băut, dacă robinetul nu este închis, vaza se golește în balon)
Imagine
Dernière édition alin rezut 09 / 01 / 06, 15: 59, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 09/01/06, 15:41

Ați terminat, adăugați conținutul subiectului dvs. așa cum v-am spus într-un mesaj privat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
rezut
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 191
Înregistrare: 01/12/04, 14:58
Locul de amplasare: chalon pe saone
x 2




de rezut » 03/03/06, 12:53

bonjour
așa cum a promis aici este noul tub cu pantonul și tija sa decojită pe fiecare parte de 7 cm și sudată pe partea de intrare a aburului

Imagine

detaliu pe partea de ieșire a reactorului

Imagine

pe partea de intrare a aburului (este dificil de văzut, dar tulpina este decolteată și sudată prin cot, deci în interiorul vasului)

Imagine

Iată următoarele imagini cât mai curând posibil pentru a izola toate acestea și a le monta pe bx
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 03/03/06, 13:52

Lucrări frumoase de fabricare a cazanelor în orice caz: bravo!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 06/03/06, 12:35

Ai sudat lanterna acolo?
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Avatar de l'Utilisateur
rezut
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 191
Înregistrare: 01/12/04, 14:58
Locul de amplasare: chalon pe saone
x 2




de rezut » 06/03/06, 13:19

Ați sudat lanterna acolo


bine nu și să spun dacă nu aș avea un frate care sudează tig atât de bine, n-aș fi putut niciodată să mă descurc atât de bine
tubul se ridică începând de sâmbătă, dar am o problemă cu tija manivelei de viteze care rămâne la intrarea reactorului
În sfârșit, voi încerca să mențin (vibrația în cabină de la 1 ° la 4 ° și să mă liniștesc în 5 °) pentru unul sau două pline să-mi văd consumul și dacă am îmbunătățit, demontați, și fie schimb tija, fie dezvelirea din reactor pentru a-l coborî cu 1 cm și despre care nu am vorbit încă cu fratele pentru că nu sunt sigur că poate să-l facă repede (este un instalator și perioadele de calm sunt rare)
între timp o să merg cu căștile cu anularea zgomotului : Lol:
nu glumesc, este suportabil
Vă țin la curent imediat ce am un consum de încredere (plin la fiecare 15 zile) prefer un plin decât să fac 100 km, iar de sus, este mult mai fiabil și mai aproape de realitate
0 x
Avatar de l'Utilisateur
camel1
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 322
Înregistrare: 29/01/05, 00:29
Locul de amplasare: Loire
x 1
A lua legatura cu:

Oh !!! Frumoasa reactor!




de camel1 » 08/03/06, 02:50

Salut rezut!

Iată-ne, văd că linia ta de evacuare arată ca cea a 205-ului meu, care nu mă surprinde decât la jumătate, întrucât motorul tău este un XUD9, fratele cel mai mare al XUD7-ului meu.

De asemenea, văd că te confrunți cu aceeași problemă ca mine, și anume cea mai mare parte, și că, în cazul tău, legătura afectează ansamblul, în anumite poziții ...

Datorită acestui pb am optat pentru ansamblul meu transversal și, înainte de a realiza nimic, am avut grijă să studiez spațiul disponibil și l-am validat printr-un model din polistiren expandat ( ușor de lucrat) pentru a vedea in situ dacă a ținut fără a atinge nimic ...

Este clar că din punct de vedere al realizării, editarea dvs. este mai simplă decât a mea. Cupa de decolare este excelentă, tot ce mai rămâne este să ajustați toate acestea, astfel încât să vă puteți schimba angrenajele fără probleme ...

Cât despre mine, mă gândesc deja la următoarea versiune a reactorului, care va folosi un ansamblu de același fel ca al tău, pentru că rămâne în opinia mea cea mai simplă soluție de implementat ... chiar dacă studiul spațiul este obositor!

În orice caz, bine făcut, ține-ne la curent cu rezultatele tale, de îndată ce le obții, aș dori să ajungem la un moment dat pentru a sintetiza toate aceste experimente, pentru a găsi soluția care ucide! : Cheesy:

Cu stimă,
Michel
0 x
Eram pe marginea drumului, dar am făcut un mare pas înainte ...
Avatar de l'Utilisateur
sam17
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 253
Înregistrare: 14/02/06, 13:57
Locul de amplasare: la rochelle
x 1




de sam17 » 08/03/06, 08:04

hi,

mare treaba, aici vedem diferența dintre un profesionist și un bricolaj :)

Întrebarea pe care mi-o pun este aceasta, cum o faci (tu sau fratele tău) :) pentru a tăia evacuarea la orificiul de ieșire al reactorului? Vorbesc despre speciile de găuri ovale. Pentru că, din partea mea, este în lapidere, că este cu burghiu sau cu ferăstrăul (unelte la care trebuie să lucrez cu metal) nu văd cum să fac.
Imagine
0 x
--
Răbdarea este un copac a cărui rădăcină este amară și a cărei fructe sunt foarte dulci.
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 08/03/06, 16:13

Buna Sam

Sunt morcovi frumoși pe care i-ați pus la capătul găurii
arata ca o stanca cu dinti cu 12,7 mm in diametru, faci gaura formei pe care o doresti, in tabla care se face rapid ...

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
rezut
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 191
Înregistrare: 01/12/04, 14:58
Locul de amplasare: chalon pe saone
x 2




de rezut » 09/03/06, 08:04

salut sam

André tocmai a vizat că este într-adevăr cu o căpșună de 14 sau 16 pe o mașină de frezat cu aer comprimat, este chestii profesionale (este instalator) și face o treabă superbă într-un timp scurt
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 106