ADHD, cum să formăm societatea în mișcare

dezbateri și companii filosofice.
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

ADHD, cum să formăm societatea în mișcare




de dede2002 » 30/01/15, 14:33

bonjour,

Tocmai mi s-a dat această mică carte,

http://www.arbredor.com/vmchk/diagnostics-nefastes

Nu am terminat-o încă, dar ceea ce tocmai am citit este o idee de gândit.

Milioane de copii care „ies din matriță” sunt aduși înapoi în „modul corect” cu lovituri grele de substanțe chimice ...

Micile sentințe ucigașe din partea oamenilor de știință din întreaga lume, precum: Mozart sau Einstein ar fi fost diagnosticate cu ADHD și ar fi fost drogate din copilărie, conform criteriilor actuale.

TULBURAREA HIPERACTIVITĂȚII
CU DEFICIT DE ATENȚIE (
ADHD
)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 30/01/15, 21:00

Aici îmi amintește de acest mic experiment despre aditivii alimentari și tulburarea deficitului de atenție la copii ...

https://www.econologie.com/forums/vous-avez- ... 10324.html
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 31/01/15, 12:21

este ca tarta de tintin, trebuie sa ramana in matrita .... in caz contrar caramelul se lipeste, si e greu sa-l desfaci ....

: Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

La urma urmei, este o chestiune de credință;) ....

„Cine” ascultăm este o întrebare bună;), și deci ce ascultăm, pentru cine pentru ce ???

Thada în lumea consumatorilor de astăzi, da cu siguranță ....

Thada în lumea vieții cu marea sa întrebare, dar cine suntem și care sunt cunoștințele și limitele noastre reale ... este mai degrabă tintin .....

După cum spunea celălalt, totul depinde de punctul de vedere al observatorului ...

Feriți-vă că teoria conspirației nu este departe departe lol :D ;) .... DAR, într-adevăr, încercăm să manipulăm totul (timpul, inclusiv traseele chimice) de ce oamenii ar fi excluși ... mai ales când vine vorba de control și putere ...

Am avut cazul, toți profesorii fiicei mele au spus că este hipercativă (pentru că el nu o gestiona absolut :) ), bilanțul este doar activ și cu unele preocupări de dislexie .... Pe scurt cine ascultăm ????

Personal nu ascult un sunet de clopot și mai ales nu orice ...

Și atunci când vedem rezultatul așa-numitei societăți actuale și evoluate, a crede în diagnosticele sale care sunt în cele din urmă doar o expresie a propriilor defecte ale companiei, este doar o primă abordare de formare ... „soluțiile” la problemele pe care le creăm noi înșine este doar o versiune a logicii oilor, a lupului și a păstorului ....

Păstorul creează lupul și frica lui, astfel încât oile să se teamă, făcând acest lucru, el exprimă pericolul și îl materializează ... Prin urmare, îl va vedea cu siguranță pe păstor „prietenul” său pentru a-i supune problema și acesta este un lucru magnific. se pare că ciobanul are soluția (rooo cât de practic;)), o soluție pe care o va putea aplica fără ca nimeni să spună nu pentru că este ca răspuns la o cerere ... și nu un lucru impus, a impune nu funcționează pentru a răspunde unei cereri pentru ca lucrurile să se întâmple fără probleme ....



: Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 31/01/15, 13:33

Aceasta este povestea păcatului originar, întreaga problemă există între:
- "voință personală»;
- "liberul arbitru";

Ai fost la o masă cu prietenii și a fost un „tarta tatin", ți-a plăcut foarte mult, apoi când ai ajuns acasă ai văzut reclame pentru prăjituri industriale ... Totuși îți spui,"Îmi place să cumpăr prăjituri și să le mănânc, dar nu sunt sigur ce pun în ele... »»

Așa că a doua zi când te plimbi, vezi un tort frumos într-o fereastră de supermarket, apoi brusc cu aspectul ispititor,voință personală», Te fac să spui:
- „Îmi place de tine ... îmi place de tine .... Mă duc acasă și îl cumpăr, apoi te mănânc" : Cheesy:

Aici te trezești sau nu "liberul arbitru", știi că te vei distra oferindu-ți-o, dar în același timp știi că există o mulțime de aditivi și conservanți în interior, făină industrială de gluten făcută din grâu îmbunătățit (dar nu pentru consumator, nu, pentru nevoi industriale), etc ...

După, dacă este "voință personală»Cine câștigă, cumperi și devii imediat captiv al« sistemului »... Altfel devii mai selectiv.

Părinții creduli, care cedează la capriciile copiilor lor și la publicitate, le dau mult prea mult zahăr rafinat, junk food, hamburgeri, sucuri dulci (etc) și la frecvențe mult prea apropiate („a de câte ori merge, de zece ori daune salut ”, se aplică foarte bine aici ... Cu excepția faptului că nu este de zece ori, ci mai degrabă de o sută de ori, de o mie de ori și chiar de sute de mii de ori într-o viață întreagă corpul nostru trebuie să filtreze toate aceste porcării). Și din moment ce problema este că în societatea industrială de astăzi, suntem în mod constant căutați.

În acest context, nu există nicio îndoială și s-a dovedit mereu (chiar și cu șoareci de laborator) că ceea ce se numește „hiperactivitate” la copii provine în primul rând din alimentele devitalizate și un bolus alimentar cu un pH excesiv de acid (care este cazul pentru 80% din alimentele industriale).

Dar, practic, vina este a legiuitorului, care a făcut legi care nu împiedicau toate acestea. Este pur și simplu criminal, deoarece știm aceste lucruri de mai bine de cincizeci de ani acum, că știm că acesta este cazul patologiilor pentru aproximativ 50% până la 80% din cazuri, dar că OMS lăsându-i cu bucurie pe industriali să scrie „Codex Alimentarius” care tolerează toate astea ...

Deci, în principiu, da, ar trebui să se aplice istoria nevoilor (piramida lui Masslow, tuse, tuse ...), cu excepția faptului că nu funcționează deoarece zarurile sunt încărcate ...

PS: (Salut în trecut ideea acestui fir care este excelent, iar argumentele mele merg în aceeași direcție ... Dar nu mă gândisem la asta, este un complement perfect și se potrivește foarte bine în "logica antropotehnică "... Și zahăr alb rafinat ca „Instrument de control, reglementare și„ captivare ”a mulțimilor”, a trebuit să mă gândesc la asta ... în același timp, asta se întâmplă! Chiar și mămicile au înțeles intuitiv că, punând sifon în biberon, l-a făcut să doarmă și prin faptul că el nu mai plângea și că atunci au avut pace pentru o vreme ... )
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 31/01/15, 18:13

Mi-a spus că cel mai mic al meu nu vorbește. Dar visează la o mașină a timpului la 8, mișto
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 31/01/15, 22:06

Hiperactivitate, seamănă cu toate acele patologii care devin „la modă” și care s-ar ascunde în spatele majorității comportamentelor atipice, dintre care unii purtători sunt uneori calificați drept „genii”.

În momentul de față, într-adevăr vorbim mult despre hiperactivitate pentru anumiți copii care au un comportament mai ... „activ” în societate și poate într-adevăr, chiar sigur, această activitate extraordinară depășește normalitatea grupului social în care evoluează copilul și de fapt generează o dificultate pentru persoana care se ocupă de acesta.

La fel începem să spunem că multe personalități remarcabile sunt autist, pentru că se află în lumea lor (interioară) și văd tocmai lumea „reală”, cea a mediului înconjurător dintr-un alt unghi, iar acest lucru pare să le dea un sens critic mult mai mare decât cel al mediei și scoate-i din linie.

Acum câteva zile ascultam o emisiune radio despre Bipolaritate... În primul rând, când asculți specialiștii vorbind despre asta, te recunoști imediat !!! :şoc:
Schimbări de dispoziție, veselie, tristețe, euforie, depresie etc etc .. Pe scurt, tot ceea ce simte fiecare dintre noi în anumite momente ale vieții sale și cu riscul de pericole.

O altă patologie care ne afectează pe toți: schizofrenie, pe care îl diagnosticăm de îndată ce o persoană nu mai este în contact cu mediul său sau refuză să vadă o realitate astfel încât „privirea comună” o vede sau o crede sau chiar și, undeva, geniile, din nou ele , sunt neapărat deconectate de mediul lor pentru a ieși în evidență, altfel ar fi ca majoritatea care vede doar ceea ce este de văzut! și presto, clasificat ca schizofenic!

Să adăugăm puțin paranoia, un chef de nevroză, un praf deanosognozie (Jacques dacă mă auzi ...), câțiva TOC (tulburări de comportament obsesive), câteva fragmente de paranoia (conspiratorii se ridică) și voila, avem o parte din profilul cetățeanului mediu! : Mrgreen:

Acum gândiți-vă că aceste „tulburări” sau mod de gândire sau de comportament sunt mai mult sau mai puțin rodul unei manipulări sau a rezultatelor abuzurilor alimentare gestionate de industriași sau politicieni, sau ambele în același timp, este este un pas pe care nu-l fac și totuși cred că am un pic din tot ce tocmai am menționat!
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 31/01/15, 22:17

Aceasta este doar o manifestare (printre multe altele) a Newspeak ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 31/01/15, 22:31

grelinette, care felinară puțin câteodată, negând cauza la fel de mult pe cât scria efectele:Hiperactivitate [...]
Acum gândiți-vă că aceste „tulburări” sau mod de gândire sau de comportament sunt mai mult sau mai puțin rodul unei manipulări sau a rezultatelor abuzurilor alimentare gestionate de industriași sau politicieni, sau ambele în același timp, este este un pas pe care nu-l fac și totuși cred că am un pic din tot ce tocmai am menționat!

Archi-cunoscut în cercurile medicale informate și necorupte:
http://www.kousmine.ch/downloads/lenfanthyperactif.pdf

Citește: «Bucurați-vă de masa dvs. de până la 80 de ani și peste»>>>, totul este acolo!

Testele efectuate și în medicina ortomoleculară pe șoareci albi de rasă pură ...

De asemenea, recitește tot Henri Laborit, un proces altfel util pentru oamenii „pierduți” : Lol:
(... decât să-și bată joc de cuvintele celor care cunosc foarte bine acest subiect, deoarece face parte din treaba lor ...
pentru că, pe de altă parte, neagă suferința celor care sunt afectați de aceste tulburări, fără ca aceștia să poată face nimic ...)


Este ușor de înțeles, prin acest mecanism de hiperactivitate (cunoscut cu mult timp înainte ca (re) să devină "la modă", cel puțin acum aproape 40 de ani ...):

Imagine

Dar pentru asta, trebuie să fi citit toate .pdf-ul de mai sus ... ( : Cheesy: )

Practic, cu un bolus alimentar acido-bazic echilibrat, subiectul este foarte puțin supus etapelor "2", "3" și "4" (dar evident, există condiții prealabile... ca și cum ai avea grijă de corpul tău și de dieta ta, deja pentru o lungă perioadă de timp - efectele benefice ale unei recuperări pot dura ceva: între 2 luni și 2 ani ... - și, bineînțeles, să nu ai un ego de cal .. .)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 31/01/15, 23:33

Obamot, nu prea știu ce să înțeleg prin comentariul tău! ...
Comentariul meu este să spun,

pe de o parte, acea parte a profesiei medicale uneori diagnostică rapid o patologie „la modă”, în special hiperactivitatea, atunci când este prezentată într-o formă moderată,

pe de altă parte, că rămân precaut cu privire la faptul că există o voință deliberată a unora (industriași, politicieni, ..., celebra teorie a conspirației) provoacă anumite patologii prin integrarea voluntară a substanțelor nocive în dietă în scopuri manipulative. Aveți grijă, nu spun că nu există substanțe nocive în alimente. (Dacă producătorii folosesc cu bună știință substanțe nocive este o altă dezbatere).

În același sens, recent am citit o teorie despre efectele neurologice ale fluorului și prezența acestuia în pastele de dinți care ar fi un mod de a „controla” creierul cetățenilor .... Rămân perplex! Teorii de acest gen există pentru orice și orice!

Acestea fiind spuse, am citit pdf-ul link-ului dvs. în diagonală, îl voi citi mai detaliat mai târziu, este interesant.
Cu toate acestea, concluzionez că aceasta este o ipoteză, cu siguranță consecventă, cu privire la originea hiperactivității. Se folosește și cuvântul „ipoteză”, dar nu voi intra în această dezbatere pentru că nu sunt medic și cred că acest subiect, la fel ca toți cei care ating vieții și disfuncționalitățile sale, este de o asemenea complexitate. că 4 pagini de explicații științifice par puțin cam rapide pentru a explica totul.

La fel, pentru majoritatea celorlalte patologii pe care le-am citat, în special autismul sau bipolaritatea, există diverse ipoteze ale originii lor susținute de cercetători serioși care au făcut studii ample și credibile, dar astăzi nu există nicio teorie. este într-adevăr recunoscut ca fiind incontestabil, chiar dacă rezultatele sunt discutabile.
În plus, de la un an la altul, profesia medicală revizuiește numeroase criterii de diagnostic și definiție pentru o mulțime de tulburări de comportament.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 01/02/15, 01:17

Poate că următoarea patologie care va fi tratată se va numi conspirație ?: P

Titlul pe care l-am pus este mai degrabă o observație îngrijorătoare, un efect rezultat din diverse cauze.
Tratarea afecțiunilor cauzate de poluarea industrială cu substanțe chimice care sporesc și mai mult această poluare este în concordanță cu sistemul actual.
A avea un medic care prescrie medicamente „eficiente” îi liniștește pe părinții al căror ritm de viață „funcționează, metrou, televizor, somn” nu mai lasă mult timp pentru a avea grijă de copii.
Mai ales dacă acești copii se adaptează prost sau refuză acest ritm de viață?

A crede că producătorul de droguri a planificat toate acestea pentru a alinia geniile ar fi supraestimat, vrea doar să-și vândă produsele pentru a conduce fabrica.
0 x

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 243