Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de ENERC » 26/10/20, 19:25

Christophe a scris:
sicetaitsimple a scris:... pe o piață bâlbâială și cu vehicule electrice cu o autonomie mai mică de 200 km, astăzi nu-mi pot imagina un producător care să intre în asta.


Multe vehicule electrice în prezent pe piață nu au 200 km de autonomie ... : Mrgreen: : Mrgreen:

Acesta va fi cazul cu Dacia Spring, menționat mai sus în special (cu doar 27 kWh de baterie ... la 0.15-0.2 KWh / km în modul rutier, calculul se face rapid ...)

Deci, evident, nu cunoașteți piața, deci nu știți despre ce vorbiți ...

Vrei o listă cu câteva exemple unde va fi? :şoc:

Aveți grijă atunci când calculați pe autostradă: 40 kWh, adică 200 km la 130 km / h, dar nu ajungeți niciodată la 0% baterie, iar reîncărcarea peste 80% este foarte lentă. În practică faci 10% -80% deci 140 km la 130 km / h.
Pentru a face 200 km pe autostradă, aveți nevoie de minimum 60 kWh
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de Did67 » 26/10/20, 19:27

Nu vreau să mă cert împotriva EV.

Dar asta mi se pare să arate, ca și pentru multe alte lucruri, că nu va fi suficient să înlocuiți o soluție tehnică A cu o soluție tehnică B (aici, A = mașină termică; B = mașină electrică). Dar trebuie să schimbăm mai radical modul în care operăm în societățile noastre.

Pentru că, chiar dacă intenționăm să închiriem vehicule termice pentru puținele% din călătoriile lungi în care vehiculele electrice sunt inadecvate, în majoritatea cazurilor, cu comportamentul nostru actual, am avea nevoie de ele în același timp. Nicio companie de închiriere sau producător nu poate avea suficiente vehicule în perioadele de vârf (vacanțe de vară, Crăciun, Paște etc.) ...

Prin urmare, va trebui să răspândim sărbătorile - ceea ce ar avea multe alte avantaje !!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de Did67 » 26/10/20, 19:33

Enerc a scris:
Sau un concept de mașină pe o remorcă trasă în convoi de un camion tractor. De fapt, este trenul pe drum.


Atâta timp cât sunt toate camioanele pe drumurile noastre, ar trebui să vindem o mașină electrică cu un sistem de harpon pentru a o agăța de unul dintre aceste camioane ... Ceva de genul James Bond. Poate ar ajunge să blocheze drumurile prin arponarea lor ???

[îmi pare rău, deschisesem un răspuns - și apoi „Ia cină!” ; Între timp nu văzusem toate e-mailurile postate, dintre care unele repet ceea ce spun]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de Did67 » 26/10/20, 19:40

Christophe a scris:
Deci, evident, nu cunoașteți piața, deci nu știți despre ce vorbiți ...

Vrei o listă cu câteva exemple unde va fi? :şoc:


De ce un răspuns atât de agresiv ??? M-am gândit la cartea asta forum planificat pentru discuții pașnice?

Nici eu nu știu nimic despre asta. Și totuși discut. Mă informez. Cred cu voce tare.

Ce forum devine elitist? Doar cei care știu ceva despre asta au dreptul să vorbească? Dar democrația? Idiotii nu votează? Definiția a con?

Responsabil de răzbunare, dă-mi un producător care se apucă de ceea ce îți propui, după aspectul Renault de multă vreme.

Deci nici nu pare să știi prea multe despre asta? Sau visezi? Vă reamintesc că, cu „dacă”, mătușa mea ar fi unchiul meu (dacă ar avea vreunul!).

Este doar percepția mea.
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de phil59 » 26/10/20, 20:20

Vechiul meu ion durează mult să se încarce în chademo peste 80%.

Și zoé-ul meu 40.

Noul ZE50 până la 90-95% se încarcă destul de repede.

Duminică am luat drumul pentru a merge la una dintre fiicele mele, la aproximativ 170 km. TP în jurul valorii de 13-14 °, slab condus, mediu în jur de 72 km / h pe șosea, cu câteva treceri la 110 pe autostrăzi, la o încărcare de 8%. Dacă merg cu răceală iau între 60-70% din baterie la max.

Un prieten de-al meu a luat un kona de 64 kWh. Anul viitor intenționează să-și facă cei 1150 km pentru a coborî cu el în Spania. Spun 2 zile, o oprire la hotel, fără a lua autostrada și asta le plătește noaptea la hotel ....

Întrebare terminal .... există terminale și terminale ....

Lipsa actuală, este mai mult pentru fiecare zi, se aprinde prizele, vezi doar o priză simplă de 220V ...

Totul se va mișca nu departe de colțul meu în 2021 ....
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de sicetaitsimple » 26/10/20, 20:25

Christophe a scris:Deci, evident, nu cunoașteți piața, deci nu știți despre ce vorbiți ...


Ai dreptate! : Roll:
1 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de sicetaitsimple » 26/10/20, 20:48

Did67 a scris:am avea nevoie de ea în același timp. Nicio companie de închiriere sau producător nu poate avea suficiente vehicule în perioadele de vârf (vacanțe de vară, Crăciun, Paște etc.) ...


Nu cunoașteți piața! Este evident că toți producătorii de vehicule electrice vor achiziționa o flotă de închiriere de VT-uri (chiar împrumutate!), Care va fi folosită pentru câteva săptămâni în an!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de Ahmed » 26/10/20, 21:09

Nu am spus niciodată că vehiculele electrice sunt norma, dar presupuneam că sunt ...

Răspândirea sărbătorilor, fără îndoială o idee bună, dar răspândirea sezonului frumos, va fi deja mai complicat ...
Schimbați comportamentul? Pentru mine, care sunt o persoană foarte acasă, acest lucru nu este actual. :P
Conceptul de vacanță se bazează pe ideea unei contraponderi la un mod de viață obișnuit neplăcut, nu ar fi mai bine să o îmbunătățim?
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de phil59 » 26/10/20, 21:13

De ce vrei neapărat ca un FV să plece în vacanță?

Mai puțin de 500 de km, multe vehicule electrice începând din 2017 o pot face ...
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de sicetaitsimple » 26/10/20, 21:21

Ahmed a scris:Conceptul de vacanță se bazează pe ideea unei contraponderi la un mod de viață obișnuit neplăcut, nu ar fi mai bine să o îmbunătățim?


Poate fi și descoperirea (chiar și superficială, o spun înainte de a-mi spune) regiuni, peisaje, locuitori, activități, obiceiuri culturale (sau gastronomice!) Diferite de viața de zi cu zi, fie în 200, 1000 sau 10000km. Deschide-te și descoperă puțin, indiferent de stilul tău de viață obișnuit.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Remundo și oaspeții 143