Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de Christophe » 26/10/20, 21:34

Enerc a scris:Aveți grijă atunci când calculați pe autostradă: 40 kWh, adică 200 km la 130 km / h, dar nu ajungeți niciodată la 0% baterie, iar reîncărcarea peste 80% este foarte lentă. În practică faci 10% -80% deci 140 km la 130 km / h.
Pentru a face 200 km pe autostradă, aveți nevoie de minimum 60 kWh


Da, absolut, vă mulțumesc pentru această clarificare care confirmă faptul că există încă multe vehicule electrice noi sub marca efectivă de 200 km ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de Christophe » 26/10/20, 21:42

Did67 a scris:
Christophe a scris:
Deci, evident, nu cunoașteți piața, deci nu știți despre ce vorbiți ...

Vrei o listă cu câteva exemple unde va fi? :şoc:


De ce un răspuns atât de agresiv ??? M-am gândit la cartea asta forum planificat pentru discuții pașnice?

Nici eu nu știu nimic despre asta. Și totuși discut. Mă informez. Cred cu voce tare.


Există o mare diferență între cuvintele tale bine argumentate, care te fac să vrei să le răspunzi și ale lui, care deseori doar miros de dispreț ...

Și în acest punct există datorii cu sicetaitsimple ...

Nu spun că împrumutul VT este Soluția ... dar ar putea fi una care ar fi fost testată sau luată în considerare (acum mă îndoiesc) pentru a-i liniști pe cumpărători ... în special femeile ... care au nevoie în special siguranța în viață ...

Vedeți că nu sunt elitist, doar cam sexist ... pentru că merită! 8)
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de sicetaitsimple » 26/10/20, 21:45

Christophe a scris:Da, absolut, vă mulțumesc pentru această clarificare care confirmă faptul că există încă multe vehicule electrice noi sub marca efectivă de 200 km ...


Dacă obiectul argumentului dvs. este să convingeți că vehiculul electric nu este cu adevărat cel mai bun instrument de astăzi pentru a face călătorii lungi pe autostradă la 130 km / h, nu este nevoie să vă obosiți, cred că sunt toți convinși!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de Christophe » 26/10/20, 21:46

sicetaitsimple a scris:
Did67 a scris:am avea nevoie de ea în același timp. Nicio companie de închiriere sau producător nu poate avea suficiente vehicule în perioadele de vârf (vacanțe de vară, Crăciun, Paște etc.) ...


Nu cunoașteți piața!


: Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Voi copia drepturile de autor : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de Christophe » 26/10/20, 21:56

sicetaitsimple a scris:
Christophe a scris:Da, absolut, vă mulțumesc pentru această clarificare care confirmă faptul că există încă multe vehicule electrice noi sub marca efectivă de 200 km ...


Dacă obiectul argumentului dvs. este să convingeți că vehiculul electric nu este cu adevărat cel mai bun instrument de astăzi pentru a face călătorii lungi pe autostradă la 130 km / h, nu este nevoie să vă obosiți, cred că sunt toți convinși!


Nu ma cert ... explic ... : Cheesy:

Voiam doar să spun că există încă o mulțime de vehicule electrice sub 200 km de autonomie ...

Cea mai bună soluție este în cele din urmă să aveți un EV ȘI un VT ... este mai bine decât 2 VT ... oricum ....
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de Did67 » 27/10/20, 07:55

philxNUMX a scris:
Întrebare terminal .... există terminale și terminale ....



Și preț și preț! Nu mai suntem deloc în „plin la 2 €” anunțat de pub-uri (adică la prețul intern acasă) ... Unele realimentări „rapide” se apropie de un rezervor plin de combustibil .. Pentru că dacă guvernul „încurajează”, nu finanțează. Și astfel investitorii privați își recuperează banii!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de Did67 » 27/10/20, 08:02

philxNUMX a scris:De ce vrei neapărat ca un FV să plece în vacanță?

Mai puțin de 500 de km, multe vehicule electrice începând din 2017 o pot face ...


1) Am pus „vacanță”. Înțelegeți „călătoria pe distanțe lungi”: tocmai m-am întors de la Hte-Savoie (o conferință); Mă gândesc să merg la Paris și să îi „livrez” produsele din grădina de legume (borcane cu tot felul de lucruri), soția mea se va duce să-și vadă mama la Dijon, ... Am pus asta sub pălăria „de vacanță”, unde În plus, există fenomenul de masă care îngreunează anumite opțiuni (înlocuirea VT, de exemplu - pentru că în exemplele citate, pot închiria un VT)

2) Populația franceză s-a amestecat mult. Copiii tăi (de exemplu) sunt adesea la celălalt capăt al Franței ...

3) Sărbătorile sunt adesea mult mai multe!

Încă o dată, nu sunt împotrivă. Mă gândesc la „blocaje”, pe baza sondajului citat mai sus.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de Did67 » 27/10/20, 08:05

sicetaitsimple a scris:
Poate fi și descoperirea (chiar și superficială, o spun înainte de a-mi spune) regiuni, peisaje, locuitori, activități, obiceiuri culturale (sau gastronomice!) Diferite de viața de zi cu zi, fie în 200, 1000 sau 10000km. Deschide-te și descoperă puțin, indiferent de stilul tău de viață obișnuit.


Desigur.

Aceasta este una dintre schimbările care cred că ar fi necesare ...

„că poate ...” spui! Și într-adevăr, s-ar putea! Nu m-a interesat să fac sardine în ulei pe o plajă aglomerată de zeci de ani. Urăsc, ar trebui să spun. Cu toate acestea: nu sunt majoritar (chiar dacă anul acesta s-au mutat unele terminale - Covid nu este doar un blestem!).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de Did67 » 27/10/20, 08:09

Christophe a scris:
Există o mare diferență între cuvintele tale bine argumentate, care te fac să vrei să le răspunzi și ale lui, care deseori doar miros de dispreț ...

Și în acest punct există datorii cu sicetaitsimple ...

Nu spun că împrumutul VT este Soluția ... dar ar putea fi una care ar fi fost testată sau luată în considerare (acum mă îndoiesc) pentru a-i liniști pe cumpărători ... în special femeile ... care au nevoie în special siguranța în viață ...

Vedeți că nu sunt elitist, doar cam sexist ... pentru că merită! 8)


Ca toți cei de aici, mă cert cu argumentele pe care le am! Adică un amestec de cunoaștere și ignoranță.

Nu făcusem „calculele” pe care le face Enerc pentru a mă elibera de „datele producătorului” etc ...

Toate acestea, în afară de trollismul dovedit, ar trebui să ne facă umili și receptivi la argumentele altora ... Nu spun că reușesc tot timpul. De obicei încerc!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de Did67 » 27/10/20, 08:15

Christophe a scris:
Cea mai bună soluție este în cele din urmă să aveți un EV ȘI un VT ... este mai bine decât 2 VT ... oricum ....


Având în vedere echipamentul actual (multe familii din zonele „non-urbane dense” au două mașini), așa se va întâmpla. Mai ales acasă. Pentru că dacă arbitrajul financiar o va permite, la sfârșitul primăverii, voi fi în rânduri. Cu un kit PV. Și vom avea unul dintre VT-urile GPL rămase pentru „raidurile” pe care le-am menționat.

Și într-adevăr, acest lucru va reduce semnificativ emisiile noastre de CO.2 de origine fosilă și cele ale particulelor (deja slabe cu GPL) sau CO și Nox. Poate 80%! Ceea ce este altceva decât anecdotic.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot], Majestic-12 [Bot] și oaspeții 282