AeroMobil este o mașină zburătoare, întoarcerea mașinii zburătoare

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: AeroMobil este o mașină zburătoare, întoarcerea mașinii care zboară




de Grelinette » 13/06/16, 11:50

Există și acest model de mașină zburătoare: https://www.youtube.com/watch?v=wHJTZ7k0BXU

și acest videoclip "de casă" cu motociclete zburătoare: https://www.youtube.com/watch?v=soxxPyaAT1k
(care este similar din când în când în chopper pilot ...)
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: AeroMobil este o mașină zburătoare, întoarcerea mașinii care zboară




de Christophe » 13/06/16, 12:02

Remundo a scris:acest lucru va fi o prăpastie energică ... și motorizarea lui numai din baterii este doar o glumă (23 minute de zbor, probabil mai puțin ...).

Este necesar un generator de 100 kW, după părerea mea + rezervor de benzină + niște baterii-tampon.


Cred că este similar cu un elicopter clasic (ok un elicopter este o groapă de acord, suntem de acord) ... și aș fi foarte interesat să citesc un comparație completă între elicoptere și tehnologii drone ...

În caz contrar, avem un subiect pe ehang: -Transport electric / l-184-ehang prim-dronă-la-om t14437.html

Avantajul dronei umane este flexibilitatea incredibilă pe care nici o altă aeronavă nu o poate pretinde, nici măcar un paramotor ... care era deja cel mai flexibil dispozitiv de zbor ...

După mâine, nu este probabil să vedem furat în Europa ... Dar aceasta este partea administrativă ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: AeroMobil este o mașină zburătoare, întoarcerea mașinii care zboară




de Obamot » 13/06/16, 12:31

La 1 milion pentru AeroMobil, dacă mă grăbesc, mai degrabă închiriez o mașină pentru a merge la aeroport și să iau o mașină de zbor a cărei tehnologie a fost concepută să ... zboare! Pentru că acolo un vehicul hibrid va avea întotdeauna compromisuri (manipularea aerodinamicii VS în zbor) ceea ce mi se pare mai degrabă contradictoriu.
Așadar, pentru o simplă întrebare de securitate (îmi pasă de pielea mea) voi lua mereu echipament cu specializări foarte specifice în funcție de modul de transport. Suntem în mijlocul utopiei.

grelinette a scris:Există și acest model de mașină zburătoare: https://www.youtube.com/watch?v=wHJTZ7k0BXU

Puteți, în imagine sintetică, nu? AéroMobil a zburat cu adevărat.
Îmi place următorul comentariu despre un fel de autocopter electric:
- "Motorul reîncărca bateriile"

Captura de ecran 2016-06-13 la 12.12.12.png
Mwouahaha, datorită acestui sistem, impulsul solar nu mai are nevoie de panouri solare, kilkoolol

grelinette a scris:și acest videoclip "de casă" cu motociclete zburătoare: https://www.youtube.com/watch?v=soxxPyaAT1k
(care este similar din când în când în elicotorul pilot ...)
Avantajul este că bucățile de carne care urmează să fie culese sunt mai mici în caz de accident : Hopa: : Roll:
Să cosi gazonul? Există, de asemenea, o parte la grătar la sfârșit.
Dacă nu este prăjit de o linie electrică neașteptată pe curs?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: AeroMobil este o mașină zburătoare, întoarcerea mașinii care zboară




de Christophe » 17/08/19, 20:23

Actualizare pe mașina care zboară în august 2019:

1 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: AeroMobil este o mașină zburătoare, întoarcerea mașinii care zboară




de moinsdewatt » 18/08/19, 00:09

1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: AeroMobil este o mașină zburătoare, întoarcerea mașinii care zboară




de Christophe » 19/08/19, 09:36

Am vorbit mult despre asta aici: nou transport / Terrafugia-adevărat roți vehicul-hibrid-car-plan t7868.html acum mult timp ...

Oricare ar fi proiectul de mașină zburătoare: este un hibrid, un vis de țeavă ... și întotdeauna va fi bun, nici o mașină bună și nici un avion bun și pentru un preț care depășește cu multă grijă cel al unei mașini bune ȘI un avion modest, dar cu o performanță aero superioară hibridului ... îmi pare rău pentru această discuție sinceră. Nu mai este nimic de adăugat.

Dacă ar exista vreun interes, armata ar avea deja modelul lor ... probabil ...

Drone sau VTOL motorizate care nu-și poartă secțiunea de drum în aer mi se pare singurul compromis viabil ... dar necesită o flotă captivă ...

ps: pe video-ul postat, unul dintre modele arată mai mult cu un groproplan pliabil decât cu o mașină zburătoare ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16129
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241

Re: AeroMobil este o mașină zburătoare, întoarcerea mașinii care zboară




de Remundo » 19/08/19, 09:45

Cred că am putea face un avion decent cu un tronson de drum minimalist. Aripile trebuie să poată fi pliate, trebuie să existe elice reglabile cu motor electric și un generator în centrul avionului.

Bateria trebuie să fie cât mai mică pentru a limita greutatea.
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: AeroMobil este o mașină zburătoare, întoarcerea mașinii care zboară




de Christophe » 19/08/19, 10:31

o secțiune rutieră minimalistă nu este o mașină bună și penalizează perfecțiunile aeronautice ... cqfd ...

michel kieffer a calculat că avionul hibrid nu are niciun interes (deteriorarea semnificativă a costului de masă + riscuri crescute)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16129
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241

Re: AeroMobil este o mașină zburătoare, întoarcerea mașinii care zboară




de Remundo » 19/08/19, 13:17

mai precis, cu o abordare VTOL (sau ADAV în franceză), ne putem permite să avem o piesă auto minimalistă pentru câteva mici deplasări pe teren (să zicem maxim 20 km la 80 km / h); pentru orice distanță lungă, ne decolăm și mergem pe măsură ce cioara zboară, adesea mai scurt după drum decât pe drum. :)
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: AeroMobil este o mașină zburătoare, întoarcerea mașinii care zboară




de Christophe » 19/08/19, 16:09

Cu excepția proiectelor prezentate aici de mașină zburătoare (aeromobil, terafugia ...) nu este VTOL ...

Ah, dacă AeroMobile are acum o versiune VTOL: https://www.aeromobil.com/aeromobil-5_0-vtol/ (imaginile sintetice sunt frumoase)
1 x

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 227