AeroMobil este o mașină zburătoare, întoarcerea mașinii zburătoare

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Avatar de l'Utilisateur
fabio.gel
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 282
Înregistrare: 06/03/08, 13:33
Locul de amplasare: 14 - Calvados
x 6

AeroMobil este o mașină zburătoare, întoarcerea mașinii zburătoare




de fabio.gel » 26/02/15, 13:12

O mașină zburătoare, revenirea fantomelor :D

http://www.aeromobil.com/video
0 x
Fac tot ce pot pentru a nu lăsa o copie copiilor mei ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 26/02/15, 13:20

Încă una?

Au existat deja unul prezentat în 2009: nou transport / Terrafugia-adevărat roți vehicul-hibrid-car-plan t7868.html

Dar, în general, acestea nu sunt nici mașini bune, nici avioane bune ... pentru mai mult decât prețul unei mașini bune și a unui bun ... ULM ... și nu vorbesc despre omologare. ..

Bine, un avantaj este stocarea :) și asta te face să visezi ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 26/02/15, 13:23

0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 27/02/15, 14:02

Indiferent dacă ne place sau nu, toate aceste prototipuri anunță că mișcările individuale se vor face fără îndoială în viitor în 3 dimensiuni, ca în filmul lui Besson "Al 5-lea element".

Când eram copil, mergeam deseori la plimbare in munti și odată în vârf am spus: „poate într-o zi vom zbura ușor pentru a aluneca în jos sau pentru a merge de la un munte la altul”. Am trecut după un visător drăguț!

Astăzi, pe culmile acestor aceiași munți, vedem umblătorii care sosesc cu rucsacuri mari, din care scot o pânză și hop, ei zboara să cobori sau să treci pe alt munte!
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6516
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1638




de Macro » 27/02/15, 15:00

Au încă un pic de probleme de jos pentru a ajunge în vârf zburând ... Sau ajung acolo, dar involuntar ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 27/02/15, 15:07

Macro a scris:Au încă un pic de probleme de jos pentru a ajunge în vârf zburând ... Sau ajung acolo, dar involuntar ...

Într-adevăr, pentru coborâre este bine. Pentru creștere există încă progrese tehnologice de făcut.
Vom vorbi despre asta peste 20 de ani ...
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 27/02/15, 21:28

Frumos mesaj grelinette, plin de poezie ...

Programare peste 20 de ani? Dar paramotorii? :şoc:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16136
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5245




de Remundo » 28/02/15, 09:26

frumos prototip!

Dar mi s-a părut puțin instabil în zbor (rola este foarte vizibilă) în ciuda condițiilor meteorologice aparente bune.

Se pare că aerodinamica este bună.

în orice caz, o realizare foarte bună, realizată.
0 x
Imagine
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554




de moinsdewatt » 18/04/15, 12:20

Aeromobil spune că mașina sa zburătoare ar putea fi pe piață în termen de doi ani

18 2015 aprilie

Firma slovacă Aeromobil se asigură că prototipul său de mașină zburătoare, prezentat până duminică în cadrul expoziției Top Marques de la Monaco, ar putea fi comercializat în termen de doi ani.

"Suntem abia la începutul procesului de omologare", a declarat purtătorul de cuvânt al mărcii, Stefan Vadocz, pentru AFP: "Ar putea fi destul de lung, deoarece este atât o mașină, cât și a unui avion ".

„Dar prototipul funcționează deja, are șapte ore de zbor și motorul său are deja 40 de ore de funcționare”, a mai subliniat el.

În poziția automobilului, pe șosea, aripile acestui vehicul cu două locuri, lung de șase metri, se îndoaie. Aterizarea se face pe patru roți.

Cu siguranță nu este prima dată când se dezvoltă un proiect de mașină zburătoare, recunoaște-i proiectanții, dar firma Aeromobil speră să reușească să treacă dincolo de etapa simplului prototip pentru a trece la producția de masă după obținerea certificării. .

Modelul ar putea fi comercializat în jur de un milion de euro.

"Zburând, am asta în sânge. Bunicul meu și tatăl meu au zburat cu ultrasunete. Eu însumi mi-am obținut permisul de pilot înainte de a ajunge la vârsta permisului de conducere", Proiectantul de vehicule slovac Stefan Klein a declarat deja pentru AFP.

Autor al mai multor concept-cars pentru mărcile BMW, Volkswagen și Audi, domnul Klein predă la Academia de Arte Plastice și Design, din capitala Slovaciei, Bratislava.

Primul zbor de testare al Aeromobilului său a avut loc în septembrie 2013. În zbor, dispozitivul poate atinge aproximativ 200 km / h și are o autonomie de 700 km.

http://www.lepoint.fr/automobile/actual ... 90_683.php

uops prețul!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 18/04/15, 12:41

Ei bine ... acesta este prețul unui Ferrari de vârf sau al unui Bugatti.

Un elicopter este dublu, nu?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 134