Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 18/06/18, 18:40

Julienmos a scris:
2) Am înțeles că era în curs un nou videoclip leneș ... când?
...
3) și cartea, fără traduceri în engleză sau în limba germană?


Este în curs de a fi „încărcat” ... 1 h 15 de videoclipuri HD, durează [1 zi și jumătate] ... Ei bine, este un banal „tur al grădinii” comentat.

Pentru traduceri, nu știu. Nicio știre.

Am o bucată de videoclip din vizita germană. Din păcate, pentru o poveste mohorâtă a unei prize electrice conectate necorespunzător, camera video a rămas fără baterie ... Așa că trebuie să adaug „comentarii și prezentări la fotoliu ...”.
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 18/06/18, 19:09

Did67 a scris:Într-adevăr, un mic „stropit” de urină, fără udă, fără diluare ... care face „îngrășământ de început” !!!

[Nu abuzați: supradozajul de nitrați, apoi excesul de sare care nu este bun pentru sol și care poate da un gust diferit anumitor legume - de aici, fără îndoială, diluțiile practicate. Și odată ce a dispărut, oprește-te ...]

da opriți imediat ce culoarea se schimbă în „verde” susținută : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
youskar
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 49
Înregistrare: 11/12/16, 20:13
Locul de amplasare: Paris-Sud
x 4

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de youskar » 18/06/18, 22:40

Bonsoir,

Ce facem cu reziduurile de amidon din producția de bere (compostare sau nu?) Și dacă compostăm, în ce proporție.
0 x
Ibex
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 22/11/17, 09:18
x 11

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Ibex » 19/06/18, 09:22

În mod normal, dacă clătirea se face bine în timpul preparării, boabele uzate nu mai au zahăr extras din amidon, deoarece așa vor face drojdiile berea. Boabele pot fi date la porci, pui sau vaci, în casa mea caii nu le vor, nici vrăbiile. Pentru compost, acestea nu trebuie masate: miroase puternic și mult timp altfel. Cel mai bun rezultat a fost obținut prin întinderea lor sub stratul de fân: nu mai miroase și se consumă rapid. Pentru hameiul folosit l-am pus pe fân.
modificări suplimentare: pentru reziduurile azotate care apar după consumarea băuturii: udă de direcție! : Mrgreen:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 19/06/18, 09:32

A fost mult timp un „supliment de azot” în dieta vacilor de lapte, înainte ca soia brazilian să aterizeze !!!

Prin urmare, este un aliment destul de echilibrat pentru organismele din sol, cu excepția faptului că lipsește dramatic de fibre! Deci, mai degrabă să fie plasat pe partea „îngrășămintelor organice cu descompunere lentă” decât pe un adevărat „înveliș organic de sol”.

Deci da, aș spune că locul său este sub fân! [Am putea, pariat, pe avere - relativă! - în azot, pariați pe un amestec cu materiale mai sărace: paie, frunze moarte ???? Ar trebui să calculez puțin - chiar acum, nu am timp]
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 19/06/18, 09:39

Primele recolte ...

Acasă, lucrurile „se lasă duse”: prima recoltă de roșii ieri [3 roșii, în seră: 2 Crimeea neagră și un „adevărat Coeur de boeuf”], dovlecei (rotund „Nisa” și clasic) în aer liber, fasole verde ( în seră), morcovi (în seră) ...

Fructe roșii, suntem copleșiți: cireșe, zmeură, afine ... Căpșunile „se termină” ...
2 x
youskar
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 49
Înregistrare: 11/12/16, 20:13
Locul de amplasare: Paris-Sud
x 4

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de youskar » 19/06/18, 14:02

salut, mulțumesc pentru răspuns. Îmi amintesc că îl putem compost la suprafață sub fân din cauza descompunerii lente.
La fel ca Julian, aștept cu nerăbdare noul videoclip.
Lucrul grozav este să știți. Găsiți cartea într-o mică librărie de cartier, deoarece vânzătoarea este curioasă, nu e bine.
Mulțumesc încă o dată Didier pentru abordarea care nu ne mai plasează afară, ci cu.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 19/06/18, 14:58

youskar a scris:
Lucrul grozav este să știți. Găsiți cartea într-o mică librărie de cartier, deoarece vânzătoarea este curioasă, nu e bine.



Ah, da !!!

Descopăr vitalitatea micilor librării ...

[Pentru a afla ce cred eu, ascultați acest podcast: https://www.francebleu.fr/emissions/l-a ... nneyjeu-39

Și în timp ce sunteți, restul favoritilor, au fost menționați cu o zi înainte: https://www.francebleu.fr/emissions/l-a ... nneyjeu-38]
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 19/06/18, 17:57

„Videoclip nou”

Noul videoclip este online. Acesta este un tur complet, cu starea culturilor începând cu 15 iunie 2018.

1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 19/06/18, 19:00

Salon Marjolaine / Paris

Sunt contactat prin intermediul editorului meu și a priori voi fi acolo pe 3 noiembrie (de asemenea, pentru a întâlni oameni în „microcosmosul” parizian).

„Mă iau legătura cu dvs. pentru că aș dori să-l invit pe domnul Didier Helmstetter la o conferință la următorul târg comercial Marjolaine (74 de vizitatori) la Parc Floral din Paris pe tema„ Fenocultura, grădina de legume a leneșilor ” .

Data conferinței: sâmbătă, 3 noiembrie 2018, programul de intervenție nu este încă stabilit. Cartea corespunzătoare conferinței va fi în vânzare în apropierea sălii de conferințe, discursurile fiind urmate de sesiuni de semnare.
... / .... "


Editați: ATENȚIE, ACEASTA CONFERINȚĂ ESTE AMANATĂ ...
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 228