Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de olivier75 » 20/06/18, 13:16

bonjour,
Am citit nu cu mult timp în urmă că dacă există doar câteva soiuri de bulbi de ceapă se datorează faptului că ceilalți vor merge la sămânță crezând că sunt în anul 2, același articol de aceea recomandă însămânțarea.
Din partea mea, voi pleca și voi aduna semințele probabil pentru ca o recoltă de semințe să germineze.
Olivier.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 20/06/18, 13:30

Did67 a scris:
Guibnd a scris:
vreunul dintre voi are ceapa care va însămânța? ale mele (ceapa mea roșie) transplantate în primăvară sunt în creștere și brusc nu există becuri frumoase la picior și o tulpină tubulară goală. nu groaznic!
deja anul trecut, am avut câteva așa, dar anul acesta, este 3/4!


Au trecut doi ani de când „roșii” mei mi-au dat lovitura ... Un an, cred, a fost „Brunswick Rouges”, iar celălalt „Carmen” ... Pare a fi o alegere de roșu ...

- poate că nu pot gestiona excesul de fertilitate și decretează, odată ce a început nitrificarea fânului, că își vor putea completa ciclul într-un an în loc de doi - ceea ce face un an câștigat? ???

- Gerbeaud spune asta: "o scădere prematură a temperaturilor în mai multe zile, în special în bienale care necesită o perioadă lungă de frig pentru a declanșa faza de reproducere. Acest lucru se referă în special la morcov, țelină și ceapă." Poate că aceasta este încă o excepție și ar trebui plantată mult mai târziu ??? Test de așteptat anul viitor.

https://www.gerbeaud.com/jardin/fiches/ ... raines.php

Rețineți că țările tradiționale de ceapă roșie tind să aibă o „iarnă blândă”: Roscoff, Lanzarote, Florența ... În Africa se cultivă „violeta Galmi”. Ceapa din țara Dogon este purpurie ...

Între timp, există o singură soluție: recolta imediat ce se formează capul de floare, pentru a „salva ceea ce poate fi salvat” (bulbul deja format; în caz contrar, conținutul său va fi transferat pe tulpini și semințe!)

As vrea sa plantezi mai tarziu, singura problema este ca sa treci printr-un strat gros de fan, iau timp si cum spui tu ca de indata ce se scurteaza zilele se strica ceapa, salota, pai la noi e scurt. pentru a face bulbul să crească, va trebui să distanțăm plantările pentru a observa acest lucru anul viitor, unul sau două rânduri la fiecare 15 zile
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 20/06/18, 13:34

olivier75 a scris:bonjour,
Am citit nu cu mult timp în urmă că dacă există doar câteva soiuri de bulbi de ceapă se datorează faptului că ceilalți vor merge la sămânță crezând că sunt în anul 2, același articol de aceea recomandă însămânțarea.
Din partea mea, voi pleca și voi aduna semințele probabil pentru ca o recoltă de semințe să germineze.
Olivier.

anul acesta voi încerca să semăn din nou ceapă albă pentru transplant înainte de iarnă și, pe această bază, voi încerca și să semăn ceapă galbenă și roșie anul viitor.
de cand am descoperit acest thread nu ma gandesc decat la lucruri din gradina pe care nici nu le imaginam pe vremea cresterii in pamant gol, necesita munca nebuna!!!! : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 20/06/18, 15:03

Did67 a scris:Salon Marjolaine / Paris

Sunt contactat prin intermediul editorului meu și a priori voi fi acolo pe 3 noiembrie (de asemenea, pentru a întâlni oameni în „microcosmosul” parizian).

„Mă iau legătura cu dvs. pentru că aș dori să-l invit pe domnul Didier Helmstetter la o conferință la următorul târg comercial Marjolaine (74 de vizitatori) la Parc Floral din Paris pe tema„ Fenocultura, grădina de legume a leneșilor ” .

Data conferinței: sâmbătă, 3 noiembrie 2018, programul de intervenție nu este încă stabilit. Cartea corespunzătoare conferinței va fi în vânzare în apropierea sălii de conferințe, discursurile fiind urmate de sesiuni de semnare.
... / .... "



ATENȚIE: CONFERINȚA AMANATĂ


Am vândut pielea ursului înainte de a-l ucide: trebuie să plec în aceeași seară la Porto și m-am gândit că va fi găsit un slot potrivit care să-mi dea timp să fiu la Orly la timp. Nu este cazul. Restul era deja blocat.

Organizatorii au găsit un alt vorbitor. Dar se oferă să mă contacteze din nou pentru un spectacol care va avea loc în martie la Paris, iar spectacole regionale pe care le organizează și în 2019. Cei care sperau să mă vadă în altă parte pot fi împliniți în 2019 ... ????

„Cu toate acestea, vă păstrez e-mailul și cu siguranță vă voi contacta pentru programele de conferințe ale spectacolelor noastre pentru primul trimestru al anului 1 (în regiuni și„ Vivre Autrement ”la Parc Floral din Paris în martie.”
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 20/06/18, 17:13

olivier75 a scris:bonjour,
Am citit nu cu mult timp în urmă că dacă există doar câteva soiuri de bulbi de ceapă se datorează faptului că ceilalți vor merge la sămânță crezând că sunt în anul 2, același articol de aceea recomandă însămânțarea.
Din partea mea, voi pleca și voi aduna semințele probabil pentru ca o recoltă de semințe să germineze.
Olivier.


Am ambele - răsaduri și plante din bulbi [inclusiv pentru același soi, uriașul Stuttgart].

Răsadurile, de fapt, nu ar trebui să meargă la sămânță în primul lor an. Deoarece practic este o bienală. Dar producția este mai târziu și, în principiu, mai mică.

Cu bulbile, riscul de a se înșurubat: într-adevăr sunt în al doilea an și chiar dacă nu au fost „foarte mari” la început, ideea că ar putea merge la sămânță nu este absurdă..fiziologic vorbind. Evident, rosiile sunt mai sensibile...

Fara indoiala - Acolo, cred! - mai ales ca:

a) bulbile au „acumulat” frigul (cantitatea de frig este un indicator pentru multe plante - aceasta se numește „vernalizare” și poate fi făcută artificial; uită-te înapoi la Lyssenko, care nu a fost doar un șarlatan științific pentru a-i face pe plac stelei dar primul care descrie „vernalizarea”!]

b) că solul este fertil și permite creșterea rapidă și umflarea rapidă a bulbilor, semn de acumulare suficientă a rezervelor nutritive pentru a „umple” semințele...

[Acest „fenomen” ar putea fi folosit pentru oricine ar dori să facă un „pseudo-experiment” care să arate influența lunii:

- plantați cele „roșii” în perioada „fructelor”.
- plantati galbenele in perioada bulbului/radacina
- sa vina anotimpul si observati ca in perioada de fructe, ceapa se ridica in timp ce in perioada „bulb/radacina” nu se ridica!

Uite, dacă asta tentează pe cineva să facă lissenkism, nu e complicat. Tot ce rămâne este să-l impresionezi pe țar!]
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 20/06/18, 17:58

Did67 a scris:
olivier75 a scris:bonjour,
Am citit nu cu mult timp în urmă că dacă există doar câteva soiuri de bulbi de ceapă se datorează faptului că ceilalți vor merge la sămânță crezând că sunt în anul 2, același articol de aceea recomandă însămânțarea.
Din partea mea, voi pleca și voi aduna semințele probabil pentru ca o recoltă de semințe să germineze.
Olivier.


Am ambele - răsaduri și plante din bulbi [inclusiv pentru același soi, uriașul Stuttgart].

Răsadurile, de fapt, nu ar trebui să meargă la sămânță în primul lor an. Deoarece practic este o bienală. Dar producția este mai târziu și, în principiu, mai mică.

Cu bulbile, riscul de a se înșurubat: într-adevăr sunt în al doilea an și chiar dacă nu au fost „foarte mari” la început, ideea că ar putea merge la sămânță nu este absurdă..fiziologic vorbind. Evident, rosiile sunt mai sensibile...

Fara indoiala - Acolo, cred! - mai ales ca:

a) bulbile au „acumulat” frigul (cantitatea de frig este un indicator pentru multe plante - aceasta se numește „vernalizare” și poate fi făcută artificial; uită-te înapoi la Lyssenko, care nu a fost doar un șarlatan științific pentru a-i face pe plac stelei dar primul care descrie „vernalizarea”!]

b) că solul este fertil și permite creșterea rapidă și umflarea rapidă a bulbilor, semn de acumulare suficientă a rezervelor nutritive pentru a „umple” semințele...

[Acest „fenomen” ar putea fi folosit pentru oricine ar dori să facă un „pseudo-experiment” care să arate influența lunii:

- plantați cele „roșii” în perioada „fructelor”.
- plantati galbenele in perioada bulbului/radacina
- sa vina anotimpul si observati ca in perioada de fructe, ceapa se ridica in timp ce in perioada „bulb/radacina” nu se ridica!

Uite, dacă asta tentează pe cineva să facă lissenkism, nu e complicat. Tot ce rămâne este să-l impresionezi pe țar!]

si ce parere ti-ai face sa semanci o ceapa in farfurie devreme si cu un transplant in martie-aprilie, acest tip de cultura nu se teme de inghet?
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 20/06/18, 18:06

Did67 a scris:
nico239 a scris:Haide, întrebări despre ultimul videoclip

Îți cunoști grădina de legume pe de rost, dar nu noi ... : Mrgreen:
O prezentare generală (la începutul videoclipului) ne-ar permite să ne situăm mai bine: dreapta, stânga, sus, jos ...
Sau o fotografie de ansamblu pe forum

Deoarece vreau să adaug această plantă care lipsește momentan din grădinile noastre ....
Inițial, ați semănat sau ați plantat boragul dvs.?
Și câți ani?

Întrebare identică pentru eriniile pe care vreau să le implantez
Semănat sau plantat?

Răsaduri de anghinare: când le faceți?

Pentru sparanghelul pe care îl confirm
Nu că l-am cultivat, ci am luat așa-numitul sparanghel sălbatic recoltat în pădure ... și bineînțeles că toți sunt verzi și toți ... excelenți

Voi avea (încă) câteva întrebări despre zmeură, dar le voi pune separat ...

Pot confirma navele cu semințe directe care cresc ... ei bine anul acesta am multe spre deosebire de anul trecut.

Precizie ... usturoi de iarnă? semănat când și idem pentru usturoi de primăvară? (Stiu ca uit tot timpul grrrr)

Și voilou și vă mulțumesc pentru acest tur al grădinii de legume. Imagine


1) Visez la un zbor cu drone ... Poate că Moș Crăciun îmi va oferi o asemenea fantezie ???

Dar data viitoare voi face o vedere generală de pe balconul casei mele. Promis.

2) Acestea au fost semănate în găleți și replantate în acest acordeon de fân; poate la mijlocul lunii aprilie ???

Dar boragina se însămânțează foarte bine. Am câteva picioare sporadice, la dreapta și la stânga ...

3) Eryngium a fost cumpărat de la un centru de grădină. O găleată. Se însămânțează foarte bine. Putem chiar să „izbucnim” butuci ...

4) Răsaduri de anghinare: la fel ca restul. În răsaduri în martie (din memorie). Cadru. Apoi replantați afară ...

5) Usturoiul de iarnă a fost plantat, în pământ acoperit cu Véronique (plantație sub „acoperire vie”) chiar la începutul lunii noiembrie (puțin târziu) ... Am desfășurat fânul puțin târziu, în ianuarie. Era foarte compact, un pic ca fetru. A jucat asta ????

Usturoiul de primăvară, ca și alte bulbi, a fost plantat direct prin fân foarte devreme, foarte devreme în martie ...



Ah da drona este grozava....
Damien o face des și e adevărat că situează bine mediul...
Trăiască Moș Crăciun sau Maica Tana sau SACD : Mrgreen:

Impec multumesc pentru toate celelalte raspunsuri.... spune Borage creste foarte repede...
Dernière édition alin Adrien (ex-nico239) 20 / 06 / 18, 18: 13, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 20/06/18, 18:11

Moindreffor a scris:
olivier75 a scris:bonjour,
Am citit nu cu mult timp în urmă că dacă există doar câteva soiuri de bulbi de ceapă se datorează faptului că ceilalți vor merge la sămânță crezând că sunt în anul 2, același articol de aceea recomandă însămânțarea.
Din partea mea, voi pleca și voi aduna semințele probabil pentru ca o recoltă de semințe să germineze.
Olivier.

anul acesta voi încerca să semăn din nou ceapă albă pentru transplant înainte de iarnă și, pe această bază, voi încerca și să semăn ceapă galbenă și roșie anul viitor.
de cand am descoperit acest thread nu ma gandesc decat la lucruri din gradina pe care nici nu le imaginam pe vremea cresterii in pamant gol, necesita munca nebuna!!!! : Mrgreen:


Pentru poveștile voastre cu ceapă... Îi trec doamnei...
Nu-mi place și ei.

Acolo știu că le-a lăsat să crească în semințe de flori pentru anul viitor.

Mă concentrez pe usturoi.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 20/06/18, 18:21

Pu ... naise, chiar ești specializată acasă! El, usturoiul; ea, ceapa! Și mesele împreună?
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 20/06/18, 18:24

Moindreffor a scris:si ce parere ti-ai face sa semanci o ceapa in farfurie devreme si cu un transplant in martie-aprilie, acest tip de cultura nu se teme de inghet?


Asta am făcut. Era o terină. Plantele au fost transplantate cu rădăcini goale. Acestea sunt cele pe care le vedem la începutul videoclipului meu - ultimul videoclip online [cu o întoarcere fulgerătoare de la dragul nostru „Dustin Bender” în comentarii...].
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 322