Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Ibex
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 22/11/17, 09:18
x 11

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Ibex » 02/08/18, 12:08

În mod normal, aceste plăci gravelate sunt așezate pe un pat de nisip (aproximativ 5cm) pe o bază solidă compactată. Odată cu epoca pavajului, „murdăria” organică s-a strecurat în rosturi, când aceste pavaje sunt demontate, vedem că plantele sunt înrădăcinate de-a lungul rosturilor unde au găsit mâncare și băutură.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 02/08/18, 12:32

Viața se descurcă mult mai bine.

Am construit o parcare cu pietre de pavaj necontigue, astfel încât ploaia să poată pătrunde. Se face în conformitate cu regulile artei (fiul meu este un lucrător peisagistic):

- debursare / umplere cu pietriș de 20 cm / compactare cu lamă vibrantă
- pat de așezare cu nisip grosier: o duzină de cm
- așezarea pietrelor de pavaj / compactarea cu o lamă vibrantă.

Plantele s-au înrădăcinat fără nicio problemă. Și am observat piese turnate: viermii „s-au ridicat” și au perforat toate astea!
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Mixieer56
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 402
Înregistrare: 10/10/16, 09:00
Locul de amplasare: Ambon 56
x 94
A lua legatura cu:

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Mixieer56 » 02/08/18, 15:53

bonjour,
Al doilea an de fenocultură vede, printre alte succese, creșterea dovlecilor magnifici, dintre care unul măsoară aproximativ 30 cm în diametru și este portocaliu închis, o primă experiență în domeniu!
Întrebare: este deja consumabil sau ar trebui să așteptăm toamna?
Vă mulțumesc anticipat.
1 x
"Faceți o mizerie în grădina dvs. și comandați-vă ideile!" Didier Helmstetter
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de phil53 » 02/08/18, 16:47

Dacă e să consumi acum poți. A păstra nu știu.
Am adunat 20 de dovleci, inclusiv 5 sau 6 distribuiți sau mâncați.
Fenocultura este excelentă pentru cucurbiți
Produsele miniere sunt în medie de două ori mai mari decât ale vecinilor mei din agricultura ecologică, precum permacultura. Planta în sine are o dimensiune de 3 ori mai mare
3 x
Avatar de l'Utilisateur
Mixieer56
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 402
Înregistrare: 10/10/16, 09:00
Locul de amplasare: Ambon 56
x 94
A lua legatura cu:

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Mixieer56 » 02/08/18, 17:23

philxNUMX a scris:Dacă e să consumi acum poți. A păstra nu știu.
Am adunat 20 de dovleci, inclusiv 5 sau 6 distribuiți sau mâncați.
Fenocultura este excelentă pentru cucurbiți
Produsele miniere sunt în medie de două ori mai mari decât ale vecinilor mei din agricultura ecologică, precum permacultura. Planta în sine are o dimensiune de 3 ori mai mare


Vă mulțumesc foarte mult, este în principal pentru a consuma împreună cu familia în prezent în vacanță. Într-adevăr, am unul „mult mai mare” decât cel al vecinilor : Roll:
1 x
"Faceți o mizerie în grădina dvs. și comandați-vă ideile!" Didier Helmstetter
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 02/08/18, 18:14

Oh, nu, dacă începeți să ne jucați pentru a afla cine are cel mai mare, suntem înșelați!
4 x
Mrik
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 71
Înregistrare: 31/07/17, 19:45
Locul de amplasare: Normandia
x 10

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Mrik » 02/08/18, 21:43

Iată câteva imagini cu grădina mea din acest an, care funcționează mai bine decât anul trecut, cu ajutorul feramolului și a căldurii normale de vară, care este neobișnuită ca intensitate și durată!

castraveți „chinezi lungi”
IMG_20180801_213443.jpg

mini seră de roșii inspirată de Didier la un cost mai mic!
IMG_20180801_213339.jpg

dar fără să se atașeze pentru a cultiva lenea (încă nu coapte, dar în curând!)
IMG_20180801_213323.jpg

Cicoare roșie italiană pentru iarnă (poate plantată puțin devreme, voi face mai multe), un rând Palla Rosa și un Verona Red. Primul pare să dea mere mai importante ... să fie continuat ...
IMG_20180801_213306.jpg

vedere mai largă a grădinii: coaste elvețiene, fasole verde și o mulțime de salată mâncată deja și multe altele
IMG_20180801_213156.jpg
jointes pièces
IMG_20180801_213421.jpg
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 03/08/18, 08:26

Ajutor !

Există un fir special dedicat cărții, dar nu știu dacă toată lumea merge. În această dimineață, este clasat pe locul 449 la Amazon: a devenit cartea pe care am citit-o pe plaje? Este nemaiauzit în orice caz.

Mă duc să primesc prospețimea din partea Scoției în câteva zile. La întoarcere, chiar dacă am câteva date importante pe agenda mea (întâlnirile naționale de permacultură de lângă Poitiers de exemplu și multe alte conferințe pe o rază mai largă decât o fac de obicei, deci mai multe excursii - lacul de Der în octombrie, contacte în Drôme, în St-Brieuc ...), intenționez să mă reinstalez în fața unei tastaturi ...

Aș fi foarte recunoscător dacă „listați” punctele pe care ați dori să le vedeți acoperite într-o a doua carte. O puteți face aici în public, în „mp” sau în căsuța mea poștală „PP” [lepotagerduparesseux@orange.fr]. Voi vedea dacă găsesc un numitor comun sau o cale logică prin sugestiile tale ...

M-am gândit deja la ceea ce am sărit în mod deliberat, cum ar fi diagnosticul preliminar, cu clima (și cum se joacă, cum să o iau în considerare), solul (textura, structura, pH-ul, capacitatea de reținere a apei, elemente minerale), date despre ciclurile elementelor principale (azot, fosfor, potasiu, sulf etc.). Și problema suprafeței (și, prin urmare, este necesară o intensitate mai mare sau mai mică a suprafeței) ...

La celălalt capăt, reflecții asupra PP ca un paradis al biodiversității, PP ca un bazin de carbon ...

Un alt unghi ar fi toate surprizele neplăcute întâmpinate de începător: melci (există deja ceva pe firul special), șobolani aluni, păsări, morcovi care nu se ridică, „fitotoxicitate” etc ...

Dar încă recunosc că sunt perplex cu privire la modul de „a pune totul” într-o succesiune logică ...

Pe scurt, nu ezita!

De asemenea, cred că în 2019 vom încerca „Tour de France des PP”, pentru o redactare în toamna anului 2019 și o publicație în februarie 2020. Voi lucra la un „format” comun, un fel de cadru cu care lucrează și în funcție de care fotografie să aibă o anumită omogenitate. Dar voluntarii se pot nominaliza deja. Ar începe cu sezonul: lansarea de iarnă.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 03/08/18, 14:40

Mesajul care nu are nicio legătură cu el!

Tocmai am încercat să contactez o companie aeriană renumită (prima europeană mi se pare după numărul de pasageri), pentru a rezolva o poveste de îmbarcare cu dispozitivul meu de "presiune pozitivă" (împotriva apneei de somn):

- nu pot găsi un număr de telefon potrivit

- iar „chatul live” al acestora oferă acest lucru:

Captură de ecran 08 la 03 PM Chat live Ryanair 18 mn wait.PNG
Captură de ecran 08-03-18 la 02.33 PM Chat live Ryanair 190 mn wait.PNG (71.44 KiB) Vizualizat de 3208 ori



Deci, acolo este „live” !!!! Și „curând” nu lipsește de sare !!!!
2 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 03/08/18, 15:18

Did67 a scris:Ajutor !

Există un fir special dedicat cărții, dar nu știu dacă toată lumea merge. În această dimineață, este clasat pe locul 449 la Amazon: a devenit cartea pe care am citit-o pe plaje? Este nemaiauzit în orice caz.

Mă duc să primesc prospețimea din partea Scoției în câteva zile. La întoarcere, chiar dacă am câteva date importante pe agenda mea (întâlnirile naționale de permacultură de lângă Poitiers de exemplu și multe alte conferințe pe o rază mai largă decât o fac de obicei, deci mai multe excursii - lacul de Der în octombrie, contacte în Drôme, în St-Brieuc ...), intenționez să mă reinstalez în fața unei tastaturi ...

Aș fi foarte recunoscător dacă „listați” punctele pe care ați dori să le vedeți acoperite într-o a doua carte. O puteți face aici în public, în „mp” sau în căsuța mea poștală „PP” [lepotagerduparesseux@orange.fr]. Voi vedea dacă găsesc un numitor comun sau o cale logică prin sugestiile tale ...

M-am gândit deja la ceea ce am sărit în mod deliberat, cum ar fi diagnosticul preliminar, cu clima (și cum se joacă, cum să o iau în considerare), solul (textura, structura, pH-ul, capacitatea de reținere a apei, elemente minerale), date despre ciclurile elementelor principale (azot, fosfor, potasiu, sulf etc.). Și problema suprafeței (și, prin urmare, este necesară o intensitate mai mare sau mai mică a suprafeței) ...

La celălalt capăt, reflecții asupra PP ca un paradis al biodiversității, PP ca un bazin de carbon ...

Un alt unghi ar fi toate surprizele neplăcute întâmpinate de începător: melci (există deja ceva pe firul special), șobolani aluni, păsări, morcovi care nu se ridică, „fitotoxicitate” etc ...

Dar încă recunosc că sunt perplex cu privire la modul de „a pune totul” într-o succesiune logică ...

Pe scurt, nu ezita!

De asemenea, cred că în 2019 vom încerca „Tour de France des PP”, pentru o redactare în toamna anului 2019 și o publicație în februarie 2020. Voi lucra la un „format” comun, un fel de cadru cu care lucrează și în funcție de care fotografie să aibă o anumită omogenitate. Dar voluntarii se pot nominaliza deja. Ar începe cu sezonul: lansarea de iarnă.

M-am pus în pielea unui descoperitor al fenoculturii, tocmai mi-am cumpărat prima carte, sunt emoționat, plec și PAF nu primesc ceea ce speram
Sunt invadat de buruieni, am melci, vrei niște aici, șobolani aluni, foamea de azot, deschiderea unei brazde este o adevărată bătaie de cap, nu semăn nimic care se ridică în timp ce înainte în sol gol a funcționat, nu decolează, în timp ce în anii precedenți, în același timp, a funcționat impecabil, pământul meu este rece, cum o să-mi bat cartofii și fasolea, ud sau nu ud? Semăn direct sau semăn într-o găleată, ce când?
pe scurt, v-am spus deja, dar deja mă plimb, aș dori o carte mult mai practică, pentru că mă gândesc la anumite soluții, dar prin mutualizare vom găsi cu siguranță altele, puteți păstra explicația mai teoretică dacă vreau, dar nu asta, pentru că pentru a continua este mai bine să aveți câteva sfaturi practice
2 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 359