Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 05/06/19, 19:31

gek a scris:
Moindreffor a scris:deci oprește-te la orice mare
orice sodiu consumat prea mult te va îmbolnăvi, mai ales dacă nu crezi că poți consuma sare nerafinată cu un risc mai mic


Dar cum??? Impliciți că sodiul natural în cantități mari ar fi periculos !!! Cu toate acestea, este evident că tot ceea ce este „natural” este bun pentru sănătate și poate fi consumat fără nicio moderație (vezi curare de exemplu), există doar molecule urâte procesate de industriași (sinteză, rafinare) care sunt în mod constant dăunătoare. Este atât de simplu și evident, nu trebuie să vă faceți griji.

Sacru Janic!

: Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
Nu aș intra într-o dezbatere îndelungată despre consumul de sare, că cei care vor să-și pună sănătatea pe gânduri că sarea naturală este mai puțin dăunătoare în urma afirmațiilor lui Janic, este sănătatea lor la urma urmei,

să spui că sarea de piatră este pură, doar asta dovedește marea prostie, uită-te la fața sării pe care o punem pe drumuri și a sării de gătit și vei vedea care este cea mai pură : Mrgreen:

dar mai presus de toate că aici nu este locul, vorbim despre grădinărit, sarea este de asemenea o otravă în grădină și totuși este recomandată de o mulțime de reviste de grădinărit, ca modalitate de plivire „natural”, astfel încât reputația pentru naturalețe ca reper al non-nocivității nu mai trebuie dovedită
4 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9792
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2648

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de sicetaitsimple » 05/06/19, 19:36

Janic a scris:Deci, trebuie să fim conștienți de el, nu produsul în sine (sarea) este periculos, ci procesele industriale care îl fac să fie așa! : Evil:

Poluarea cu clorură de sodiu și mai ales prin Janic a acestui fir ..... Regret că am contribuit și la el, dar în fața unor asemenea prostii nu putem decât să reacționăm.
Să revenim la subiect? Vă mulțumim anticipat Janic pentru că ați jucat în sandboxurile dvs. rezervate.
4 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Christophe » 05/06/19, 20:13

Didier SuperStar este la televizor: agriculture / didier-et-le-potager-du-laesseux-sur-c8-c-est-que-de-la-tele-t16031.html

Introducerea lui Hanouna nu este rău pentru un prim televizor !! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

O anunțase aici ??
1 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Janic » 06/06/19, 07:22

Să revenim la subiect? Vă mulțumim anticipat Janic pentru că ați jucat în sandboxurile dvs. rezervate.
îmi pare rău, deja îl ocupi și evident că nu îți place să distribui!
Pentru ceilalți, cel mai puțin sceptic în principiu, nu este în primul rând o problemă de a consuma în cantitate, ci în calitate ceea ce poate verifica orice persoană bolnavă care are dieta fără sare, riscând nimic din moment ce este dotată cu pastile mici pentru inimă.
Pentru grădină, nu vorbim despre cantități mici ca în consumul uman, ci despre cantități mari pentru prăjirea ierburilor, este o chestiune de doză, nu de produs în sine. Nu este atât de simplu încât unii ar dori să-l înghită! :?


Dar cum??? Impliciți că sodiul natural în cantități mari ar fi periculos !!! Cu toate acestea, este evident că tot ceea ce este „natural” este bun pentru sănătate și poate fi consumat fără nicio moderație (vezi curare de exemplu), există doar molecule urâte procesate de industriași (sinteză, rafinare) care sunt în mod constant dăunătoare. Este atât de simplu și evident, nu trebuie să vă faceți griji.

Sacru Janic!
îți iei fanteziile pentru realitate. Cine vorbește despre cantități mari de parcă totul poate fi mâncat orbește? Tu! Sacru Gek!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Stef72 » 06/06/19, 09:50

Christophe a scris:Didier SuperStar este la televizor: agriculture / didier-et-le-potager-du-laesseux-sur-c8-c-est-que-de-la-tele-t16031.html

Introducerea lui Hanouna nu este rău pentru un prim televizor !! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

O anunțase aici ??


performanță magnifică a lui Didier, nu este ușor să realizezi ceva în acest tip de program în care durata de atenție este de 30 de secunde ... dar Didierul nostru are răspunsul și merge foarte bine!
Sper că va spori vânzările cărții!

sa aveti o zi frumoasa tuturor ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 06/06/19, 09:59

Christophe a scris:
O anunțase aici ??


Nu aici, ci despre econologie (fir dedicat cărții, deoarece acesta este subiectul; încerc să fac o mizerie în legumă, dar să comand în altă parte - în ideile mele, în firele de discuții!).

Pentru mica poveste, care nu lipsește de sare - îmi pare rău pentru condiment:

a) un taxi de producție trebuia să mă aștepte la gară; la sosirea mea: nimic; Eram puțin corect, dar nu dorisem să anulez vizita grădinii de legume dimineața de către un grup de oameni „aflați într-o situație de handicap” (da, nu ar trebui să spunem „cu handicap!”). Deci, începând cu ora 10 dimineața, eram în flux tensionat!

b) Nu am niciun număr de "prod"; după ce am vizitat stația, am contactat „managerul de comunicare” al ediției mele; evident inaccesibil la început; îmi amintește câteva minute mai târziu: "Voi vedea; te sun înapoi"

c) 10 minute mai târziu; „vă trimitem un taxi”; 3 minute mai târziu, producția „: taxiul va sosi”; Încă 3 minute, taximanul: sunt în fața hotelului trucmuche ...

d) iată-ne: Paris bouché de chez bouché; avansăm la un pas; ploua...

e) după o jumătate de oră: produsul panicat "unde ești?" ; Le dau poziția citită pe GPS-ul taxiului; "Ah, nu merge! Văd ce putem face. Vă sunăm înapoi"

f) 5 minute mai târziu: „vă trimitem un taxi cu motocicletă; șoferul vă contactează ...”; într-adevăr, 2 minute mai târziu sunați; suntem de acord cu taxiul și motocicleta unde ne întâlnim; Sar pe motocicletă - o primă ... Și iată-ne într-o goană nebună, urcând pe liniile de pe șoseaua de centură, la mm, și în plină explozie; șofer foarte drăguț, cu căști / comunicare microfon: "Mă duc să urc pe linie, va merge foarte repede, nu vă mișcați mai ales; este impresionant, dar dacă vă este frică, spuneți-mi, mă adaptez ... ". Nu am spus nimic și a fost ca în filme! Dar nu am căzut !!!

Dacă mi s-ar fi spus într-o zi că aș experimenta asta !!!!

e) o lumină roșie suflată (cu atenție, cealaltă bandă a fost blocată), a ajuns în fața studioului; asistentul căștii, care mă așteaptă pe trotuar; portarul care a deschis ușile: „ești pe platou în 1 min 30; noi te echipăm”; în spatele decorului, make-up artistul care mă așteaptă și mă periază; în același timp, un tip îmi pune microfonul; Managerul de comunicare al Tanei are doar timp să-mi dea cu ochiul, îl lovesc pe umăr „va fi bine!” ; Sunt dus la semnul de pe sol, unde oaspeții așteaptă intrarea în platou; „o să te sune” ... respir și aud „Avem domnul Helmstetter ...”; șoferul camerei face aplauze și nu pot urca scaunul (foarte sus) așezat prea aproape - am crezut că a fost reparat ... și de acolo ai văzut !!! Evident, nu am avut o secundă de „concentrare” - uitasem lucrurile pe care voiam să le plasez (elementele limbajului), pe care încercăm să ne întoarcem în modul Georges Marchais „voi răspunde mai întâi la întrebare pe care nu mi-ai pus-o! "), mă duc la" improvizație totală "!

f) fiica mea, care a rămas în taxi cu lucrurile mele, va ajunge în dressing în timp ce ne-am prezentat, 10 minute la sfârșitul live!

Vă rugăm să rețineți: rămâneți cu numele meu la ușă !!! Băuturi, ciugulite, fructe ... La dracu, e ușor să o iei!

Dar nu ar trebui să fii cardiac atunci când te angajezi într-o astfel de afacere!
Dernière édition alin Did67 06 / 06 / 19, 10: 24, editate 1 ori.
5 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 06/06/19, 10:04

Stef72 a scris:performanță magnifică a lui Didier, nu este ușor să realizezi ceva în acest tip de program în care durata de atenție este de 30 de secunde ... dar Didierul nostru are răspunsul și merge foarte bine!
Sper că va spori vânzările cărții!



Nu, nu ușor. Nu mă așteptam să fiu întrebat despre un „cactus pe moarte” și despre lipsa „degetelor verzi”.

Sunt mulțumit de smatch-ul meu final: [„parizienii], nu poți avea totul !!!”. Și pentru că am reușit să plasăm ceea ce este un sol în acest context!

În timp ce priveam reluarea aseară cu fiica mea (care brusc nu văzuse nimic, nici măcar platoul din spate!), Am halucinat când m-am văzut vorbind cu Valérie Benaïm - pe care, evident, nu o văzusem niciodată inainte de! Aproape că l-am tăiat! Un pic umflat tipul !!!

Dar am niște ascensoare frumoase, ca ale tale ... Deci, să spunem că a fost bine. Și mergi mai departe ...
5 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 06/06/19, 11:22

Avantajul este că deschide parțial ușa media.

Și că acest lucru poate duce la invitații mai constructive.

O oră în Franța Cultura ar fi cea mai bună.

În metoda științifică sau de altă natură ....

După tot restul, fie la televizor, fie la radio, din păcate rămâne limitat la promoție și dacă ai 2 minute ești norocos.

Numai amprentele din cărți ar putea influența ceva mai construit.

Întrucât singurul lucru care contează este audiența, un producător și-ar putea spune că, având în vedere cifrele de vânzări, va face publicul și va pune brusc ceva mai lung ... mai ales ca nișă bio este promițător, dar încă nu este câștigat.

O altă opțiune prin care performanța dvs. a fost remarcată.

Dar acolo din motive greșite: pentru spectacol care sugerează posibilități bune.

Și acolo vei deveni ceea ce se numește „client bun”.

Este cea mai proastă soluție, dar dacă îți permite să vorbești despre munca ta între 2 persoane, credința mea.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 06/06/19, 12:41

Absolut.

Am o perspectivă bună cu France3, de data aceasta cu reportaje, filmări acasă și ceva mai construit ...

Nu știu cât de departe este necesar să mergi (sau să nu mergi) în „circul media” ... Este necesar să cântărești, ca pentru un ^ pesticid ”, raportul cost / beneficiu. .

Deocamdată pun fiare în foc și vom vedea ...

Și eu mă antrenez. Cu câteva meserii, sper să primesc un răspuns bun la o întrebare stupidă!
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13689
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1515
A lua legatura cu:

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de izentrop » 06/06/19, 13:41

Felicitări, ce repartizare : Wink:
Moindreffor a scris:sarea este, de asemenea, o otravă în grădină
Orice proporție păstrată : Wink:

Solurile au fost sterile și civilizațiile antice s-au prăbușit din cauza asta
Mesopotamia a reunit diferite civilizații (sumerieni, babilonieni, akkadieni, asirieni ...) în momente diferite. Bogăția acestor societăți s-a bazat pe solurile adânci și fertile ale câmpiei aluvionare, o topografie ușor inegală (deci ușor cultivabilă) și soare abundent. Precipitațiile reduse au fost factorul limitativ, dar acest lucru ar putea fi compensat de fluxurile de apă din cele două râuri. Cu toate acestea, sosirea apei încărcate cu sedimente a cauzat probleme serioase care au anunțat sfârșitul „erei frumoase” ...

Sărurile dizolvate în sol și prezente în apa de irigație au fost aduse aproape de suprafață prin creșterea stratului freatic și concentrate în straturile de suprafață ale solului prin evapotranspirație. Precipitațiile fiind scăzute, a fost insuficientă pentru levigarea solului. Treptat, problemele de salinitate și sodicitate au degradat structura solului și au redus randamentele. Populațiile au abandonat treptat terenul în aval și au migrat către părțile din amonte ale bazinelor hidrografice. http://unt.unice.fr/uoh/degsol/irrigation-sodicite.php
Din fericire avem ploaie pentru a ne spăla grădinile, dar aveți grijă la fel
Există 2 măsurători ale sodicității unui sol:
1- Procentul de sodiu schimbabil („Procentul de sodiu schimbabil - ESP”):
(Na + schimbabil / CEC) * 100
2- Raportul adsorbției de sodiu („Sorbium Absorption Ratio - SAR”):
[Na +] / (0.5 * ([Ca2 +] + [Mg2 +])) 0.5
Solul este sodic dacă „ESP” ≥ 15 sau dacă „SAR” ≥ 13.

Cu toate acestea, efectul negativ al sodiului se simte la valori mai mici de 15 pentru ESP sau 13 pentru SAR, chiar și valori de 4-5 pot reduce foarte mult stabilitatea structurală și pot facilita eroziunea solului. http://unt.unice.fr/uoh/degsol/fertilite-physique.php
Cu toate acestea, nu am învățat lecțiile istoriei. Irigarea în zonele de secetă continuă să sterilizeze solurile. Barajele nu ajută situația. În special cea din Aswan, un dezastru ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 148