Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Yool
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 225
Înregistrare: 16/08/19, 10:23
Locul de amplasare: Pas de Calais
x 44

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Yool » 04/08/20, 17:17

Did67 a scris:Posibil.

La mine este mai „întunecat”.

În mod normal, aceasta afectează câteva soiuri și nu altele. Răspunsul andin a fost catastrofal pentru mine pe acest subiect. Nu mai fac!

Dacă este independent de soi, este mai puțin probabil.


Aceeași problemă cu mine cu roșiile în sere. Dar asta pentru replica andină. Plecat în vacanță, mi-am spus că este un fund negru și că se datorează stresului apei. plantele au fost biciuite când m-am întors din vacanță.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 04/08/20, 17:48

Acest lucru confirmă sensibilitatea acestui soi.

Acasă, ea era afară, unde încerc să nu ud (și câțiva ani, de fapt nu udă!). Cu sensibilitatea lui, îl face un fund negru!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 04/08/20, 17:49

Did67 a scris:Ei bine, iată cineva care își semnează lenea! Nici măcar nu citesc 1919 pagini !!!


Umorul a vrut să fie amuzant! Uneori uit că unii oameni nu mă cunosc încă ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Julienmos » 05/08/20, 16:05

Am dat peste acest videoclip pe care tocmai l-am „degresat” rapid deocamdată, ascultând doar bucăți pe ici pe colo ...

la începutul problemelor de microfon care nu prea aud ... se îmbunătățește în jurul minutului 18 sau cam așa ceva.

În ceea ce privește apa, există un pasaj interesant (din jurul minutului 39), este vorba de porozitate, depozitare, apă biologică etc.

extract mic
„dacă vrem să avem o capacitate ridicată a solului de a reține apa, trebuie să producem o mulțime de fotosinteză pentru a hrăni o mulțime de microorganisme, care în sine vor crea spațiu (microporozitate) pentru a stoca apa "

Mai departe, există JP Sarthou (în jurul minutului 44) care corectează, cred, spunând că nu microfonul, ci mezoporozitatea stochează apa.

Și, de asemenea, cine spune undeva, despre humus, că acizii humici și fulvici sunt complet chestionați astăzi, că este mult mai corect să vorbim despre biopolimeri, care sunt cei mai humus. grajd.

Dar sunt departe de a fi ascultat totul (H Covès de exemplu sau C Schreiber)

0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 05/08/20, 17:01

Julienmos a scris:Am dat peste acest videoclip pe care tocmai l-am „degresat” rapid deocamdată, ascultând doar bucăți pe ici pe colo ...

la începutul problemelor de microfon care nu prea aud ... se îmbunătățește în jurul minutului 18 sau cam așa ceva.

În ceea ce privește apa, există un pasaj interesant (din jurul minutului 39), este vorba de porozitate, depozitare, apă biologică etc.


Videoclipurile se acumulează ... și sunt în partea de jos a grămezii ... Imagine deci va fi pentru ... septembrie sau octombrie

Dar, la fel ca remarca lui Obamot despre ploaie, porozitatea este chiar subiectul unui videoclip viitoare și deja înregistrat ... dar pffff trebuie editat. Imagine
1 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de sicetaitsimple » 05/08/20, 17:03

Julienmos a scris:Am dat peste acest videoclip .....


Nu are absolut nimic de făcut, dar tu treci prin curiozitate, până la urmă, ai recoltat câteva fasole din discuția noastră de acum câteva luni?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 05/08/20, 19:21

Nu are nicio legătură cu discuția actuală, dar iată-o, o zi frumoasă astăzi la PP Landes. Masă la țară cu prietenii noștri de astăzi, cei care fac parte din tribul meu, care l-au ajutat pe soțul meu (și pe mine) să se reconstruiască după o lovitură dură de boală; cei care au râs iarna aceasta văzând tot acest fân, dar care mă iubesc la fel; cei care au muncit foarte mult în grădinile lor de legume toată viața și care, prin deducție, nu credeau că voi culege nimic. Ei bine, astăzi au mâncat salată, castraveți, cartofi, roșii și fasole din grădina mea de legume și reacție imediată: „toată viața ne-am complicat viața pentru nimic atunci, iar acest gust este fabulos” . Mulțumesc fân, mulțumesc organismelor solului și mulțumesc Didier, pentru că, fără videoclipurile, cărțile și acest fir, nu aș fi experimentat niciodată toate acestea
3 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de sicetaitsimple » 05/08/20, 19:32

Doris a scris:.... la PP în stil landes. Masă la țară cu prietenii noștri astăzi, ...... au mâncat salată, castraveți, cartofi, roșii și fasole din grădina mea de legume ......


Nici măcar puțin confit pentru a trece toate aceste legume ?????? : Lol:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 05/08/20, 20:19

sicetaitsimple a scris:
Doris a scris:.... la PP în stil landes. Masă la țară cu prietenii noștri astăzi, ...... au mâncat salată, castraveți, cartofi, roșii și fasole din grădina mea de legume ......


Nici măcar puțin confit pentru a trece toate aceste legume ?????? : Lol:


Nu, o mică friptură de vită de la Chalosse, tăiată felii subțiri și mâncată rece (pentru căldură necesită) cu puțin sos tartru. : Cheesy:
1 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de sicetaitsimple » 05/08/20, 20:27

Aici sunt liniștit! : Lol:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 281