Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 05/08/20, 22:17

Moindreffor a scris:spune că sunt unii care mă critică pentru crème fraîche și slănină și aruncăm confit și grăsime de rață : Mrgreen:


Calitatea grăsimilor nu este deloc aceeași!

[Dar este masa mea de sărbătoare – deci un anumit „abuz” totuși!]

[E puțin mai complicat: am pus, după părerea mea, toate grăsimile în aceeași pungă puțin prea mult; Cu toate acestea, corpul nostru are nevoie de el; cele mai proaste grăsimi sunt... zaharurile, pe care le consumăm în exces și care se depozitează sub formă de grăsimi - grăsimi foarte rele - în corpul nostru; După părerea mea întotdeauna, atâta timp cât nu ești supraponderal, din când în când, grăsimea bună este utilă! Îmi stropesc cu generozitate salatele cu uleiuri – rapiță, măsline – și deci, un pulpă confiat pentru fiecare „ocazie specială”! Pentru că, din păcate, atunci când sunt gătite, grăsimea bună nu mai este la fel de bună! Și apoi prefer să mor cu 6 luni mai devreme după ce am mâncat bine decât 6 luni mai târziu fiind plictisitor pentru că sunt mereu frustrat, invidios pe alții, gata să-l „omoare” pe cel care lovește o coastă de vită în fața ochilor mei - asta a fost „exceptarea” mea pentru ziua mea de 60 de ani! O coastă minunată. Vă garantez, cardiologul nu a văzut nimic nici cu aparatele lui, nici cu analizele!]
3 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Julienmos » 06/08/20, 00:35

sicetaitsimple a scris:De curiozitate, la sfârșitul zilei, ați cules niște fasole în urma discuției noastre de acum câteva luni?

Am vorbit puțin despre asta, nu știu unde.
Nu a fost mare lucru de făcut cu afidele, totul a fost negru de la început până la sfârșit. Foarte foarte puține păstăi mari. Nici nu am vrut să-l culeg, doar am gustat câteva semințe crude, eh... : Lol:
Cred că nu mă pricep la fasole, nu contează, a fost doar un test.
Dernière édition alin Julienmos 06 / 08 / 20, 00: 36, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 06/08/20, 00:36

Ah in sud e mult mai usor... vinete, dovlecel, rosii, ierburi de provence, gatim la foc mic, putin parmezan deasupra si gata. Imagine
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 06/08/20, 12:43

Adrien (ex-nico239) a scris:Ah in sud e mult mai usor... vinete, dovlecel, rosii, ierburi de provence, gatim la foc mic, putin parmezan deasupra si gata. Imagine

o friptură de ton bună pentru a păstra partea cu os, dar cu grăsimile potrivite...
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
ndeloof
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 30/07/20, 15:15
Locul de amplasare: Livrat pe Changeon
x 3
A lua legatura cu:

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de ndeloof » 06/08/20, 13:01

Haide, lansez un mic experiment doar pentru a intra în leagănul lucrurilor:

Am cumparat (din greseala) seminte de ridichi "in fasii" (fasie de hartie cu cate o samanta la 2cm). Abia sunt 3m, nu e foarte profitabil, dar hei. Am plantat această fâșie jumătate în gunoi de grajd din această iarnă (atât de descompusă în mare măsură, ca „compost”, îmi pare rău @did67 :P) iar cealalta jumatate in ceea ce ramane dintr-o incercare de lasagna care a ajuns scurta (prea multa munca!), asa ca pamantul nu a fost deosebit de lucrat, dar totusi a ramas acoperit cu cativa cm de tuns de iarba si de fan.

Așa că da, nu va face mare lucru, dar aș vrea totuși să văd dacă merită să aduc compost SAU doar acoperirea solului cu materie organică proaspătă (uscă și ușoară). Am văzut o conferință susținută de un tip din Est care a spus că nu ar trebui să-l crezi pe cuvânt, așa că încerc să-mi formez propria părere :P

Mai serios, am o dilema:
1. Dau fân cailor mei. Mai am ceva, ca să mă pot acoperi
2. caii mei scad fecale. Am discutat cu ei, în niciun caz, nu vor să se oprească. Așa că iarna degajez și fac o grămadă într-un colț, ca să nu se plimbe în ea. 6 luni mai târziu am compost destul de decent. Cu siguranță spălat (aș putea să mă adăpostesc de ploaie, dar nu acesta este scopul)

În ambele cazuri, un „material” este disponibil gratuit/ușor, încerc să văd care este mai „leneș” pentru mine: simplu de folosit cu cel mai mic efort, pentru o eficiență optimă. Dacă excrementele de 6 luni nu ies mai bune (?), va face doar o grămadă bună pentru a arunca câteva semințe de dovleac (care le delectează în fiecare primăvară :P). Va urma : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 06/08/20, 18:02

Atenție la băieții din Est! Uneori exagerează cu vodca!

Asta mi se pare "destul de simplu":

a) gunoiul tau (cu paie???), nu ai de ales! Ai x cantitate. Chiar dacă nu este „la fel de perfect” pe cât am vrea să spunem, credeți-o, este un „amendament organic” foarte bun. Deci fără noduri în creier: 100% din acest material este destinat să meargă la grădina de legume (sau la câmp, dacă ești înalt). L-ai lăsat pe celălalt să-și înece dezamăgirile în vodcă (cu iarbă de bivoliță!)

b) pentru a obține tot ce este mai bun din acest material, îl puneți cât mai proaspăt; nu pierdeți energia în grămezi; nu incalzi pasarile (ah la naiba, sunt baietii de la LPO care o sa cada peste mine!)

c) în funcție de conținutul paiului, știi că poate, mai ales în primii ani, „pompa” puțin azot (mai puțin în regim de grajd, dacă urina cailor impregnează paiele)

d) poți, ca să-l păstrezi curat, să te așezi când lucrezi, să pui un „lac”: un strat mai subțire de fân, deoarece este mai presus de orice cosmetic

e) sa evaluez: nu am raspunsul - cat de repede pot prolifera buruienile in gunoiul tau astfel asezat; unul dintre avantajele fânului este latura sa de „acoperire naturală”, în timp ce gunoiul de grajd este mai rapid (imediat dacă se descompune mai întâi în grămezi) un teren de reproducere, cu buruienile care merg acolo (dacă „cooperez” de bunăvoie cu buruienile, O fac doar dacă legumele mele au un avans, și doar cu cei care le domină!).
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 06/08/20, 18:42

Did67 a scris:Atenție la băieții din Est! Uneori exagerează cu vodca!

Asta mi se pare "destul de simplu":

a) gunoiul tau (cu paie???), nu ai de ales! Ai x cantitate. Chiar dacă nu este „la fel de perfect” pe cât am vrea să spunem, credeți-o, este un „amendament organic” foarte bun. Deci fără noduri în creier: 100% din acest material este destinat să meargă la grădina de legume (sau la câmp, dacă ești înalt). L-ai lăsat pe celălalt să-și înece deziluzia în vodcă (cu iarbă de bivoliță!cea care are cel mai bun gust...)

b) pentru a obține tot ce este mai bun din acest material, îl puneți cât mai proaspăt; nu pierdeți energia în grămezi; nu incalzi pasarile (ah la naiba, sunt baietii de la LPO care o sa cada peste mine!) bietele animale, privați-le de centrala termică...

c) în funcție de conținutul paiului, știi că poate, mai ales în primii ani, „pompa” puțin azot (mai puțin în regim de grajd, dacă urina cailor impregnează paiele)

d) poți, ca să-l păstrezi curat, să te așezi când lucrezi, să pui un „lac”: un strat mai subțire de fân, deoarece este mai presus de orice cosmetic

e) sa evaluez: nu am raspunsul - cat de repede pot prolifera buruienile in gunoiul tau astfel asezat; vecinul meu are doi cai, e doar gardul de trecut, dar suntem vecini de luncă, deci el locuiește pe altă stradă, deci vecin dar nu prea ne întâlnim, iar cu covidul putem discuta când trece pe lângă mine. stradă, deci există o cale, dar nu se face pe de altă parte vecinul meu, vecinul, a strâns deja niște gunoi de cal, fostul vecin cred, și l-a pus în grădina lui de zarzavat și o bucată bună de motocicletă și a fost invadat de buruieni, deci s-a racit..., dar aparent in gramada, nu se acopera singur? ne poti confirmaunul dintre avantajele fânului este latura sa de „acoperire naturală”, în timp ce gunoiul de grajd este mai rapid (imediat dacă se descompune mai întâi în grămezi) un teren de reproducere, cu buruienile care merg acolo (dacă „cooperez” de bunăvoie cu buruienile, O fac doar dacă legumele mele au un avans, și doar cu cei care le domină!).
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 06/08/20, 19:00

1) Prin incorporarea in motocul nu exista nicio fotografie: se obtine un amestec de ghiveci (balegarul descompus sau nu) / pamant / seminte! Exact ce ai nevoie pentru a semăna buruieni!

Felicitează-l: obține rezultate bune, așa cum s-ar fi așteptat.

2) Cu toate acestea, nu sunt 100% sigur că punând gunoi de grajd proaspăt la suprafață, într-un strat suficient, nu va germina. Semințele din sol, inițial, vor fi blocate. Dar se întâmplă ca semințele de fân să treacă prin tubul digestiv și să iasă intacte, sau chiar stimulate pentru germinare. La fel și dacă animalele tale mănâncă cereale, ca supliment.

Le-am sugerat de multe ori oamenilor să încerce gunoiul de grajd „crud”. Dar nu am feedback. Dacă trece cineva, vei primi un răspuns. Altfel, trebuie să joci cobai!

Nimic dramatic: dacă merge prost, va fi oricum „mai puțin mai rău” decât o poiană, pe care am transformat-o de multe ori într-o grădină de legume cu nimic altceva decât fân!
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 06/08/20, 19:17

Did67 a scris:1) Prin incorporarea in motocul nu exista nicio fotografie: se obtine un amestec de ghiveci (balegarul descompus sau nu) / pamant / seminte! Exact ce ai nevoie pentru a semăna buruieni!

Felicitează-l: obține rezultate bune, așa cum s-ar fi așteptat.el mărește și e polițist, nu știu dacă ar lua-o cum trebuie : Mrgreen:

2) Cu toate acestea, nu sunt 100% sigur că punând gunoi de grajd proaspăt la suprafață, într-un strat suficient, nu va germina. Semințele din sol, inițial, vor fi blocate. Dar se întâmplă ca semințele de fân să treacă prin tubul digestiv și să iasă intacte, sau chiar stimulate pentru germinare. La fel și dacă animalele tale mănâncă cereale, ca supliment.

Le-am sugerat de multe ori oamenilor să încerce gunoiul de grajd „crud”. da confiat este mai putin bun...Dar nu am feedback. Dacă trece cineva, vei primi un răspuns. Altfel, trebuie să joci cobai!

Nimic dramatic: dacă merge prost, va fi oricum „mai puțin mai rău” decât o poiană, pe care am transformat-o de multe ori într-o grădină de legume cu nimic altceva decât fân!pentru mine ar fi gunoi de grajd, plus un strat de fan oricum dar nu doar lac : Mrgreen: pentru a nu risca prea multe cu buruienile
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
ndeloof
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 30/07/20, 15:15
Locul de amplasare: Livrat pe Changeon
x 3
A lua legatura cu:

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de ndeloof » 06/08/20, 22:28

Îmi voi prelungi testele iarna aceasta. Ca sa ma lamuresc, nu am gunoi de grajd (cu paie) ci doar excremente, pe care le colectam pe parcurs - caii mei stau in poienita tot anul, dar iarna se ghemuiesc inevitabil in jurul fanului adapostului, de aici si acumularea...

Imi doresc foarte mult sa fac un pat 1/3 fan, 1/3 gunoi de grajd, 1/3 gunoi de grajd + strat de fan, sa plantez acelasi lucru si sa vad ce iese.
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 423