Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Rajqawee » 29/10/20, 10:17

Did67 a scris:Ah Doris!!!

Trebuie să vă spun că uimirea voastră față de aceste „halucinații” îmi face o mare plăcere!


Și eu ! E mișto în lumea asta uneori mucegăită.

Am citit întotdeauna acest subiect în diagonală, dar nu am prea multe de spus ... cu excepția faptului că proiectul nostru de mutare progresează bine și cel mai probabil ne vom muta în Pirinei: pentru a fi mai precis, va fi Carcassonne, sau Saint-Gaudens. A priori, am prefera Saint-Gaudens (din multe motive!)

Proiectul va fi în cele din urmă un teren de cel puțin 1500 m² pentru grădină de legume, livadă, cuptor de pâine ... împreună cu familia, toată lumea este extrem de motivată! Și copii!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 29/10/20, 10:25

Mulțumesc, foarte bine, l-am împărtășit și pe firul tău, pentru că ai avut ceva de-a face cu aventura mea. Fără sfatul tău și răspunsurile tale la numeroasele întrebări pe care mi le pun, nu aș fi aici. Cred chiar că soțul meu și cu mine s-ar putea să nu mai avem o grădină de legume, soțul meu din motive de sănătate și eu, pentru că aratul, săpatul și toată mizeria asta m-au hrănit întotdeauna.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 29/10/20, 10:42

Mulțumesc. Știu că ești sincer ...

Am această șansă de a împărtăși cunoștințe ca și alte semințe ... Deci, atunci când crește, da, experimentez satisfacție. Rețineți că nu vorbesc despre „mândrie” (ceea ce este, pentru mine, un lucru rău).

Extrag energie pentru a reveni pe drumuri. Scroafă. Încă semănați. Aruncați semințele. Greșit și prin! M-am întors epuizat de „raidul” meu în Haute-Savoie. Mergeți cu mașina (pentru a evita trenurile aglomerate). 7 ore (m-am dus în partea franceză) în ploaie. Condiții teribile de trafic. Sâmbătă dimineață, dedicare pe Place de Thorens-Glières. Sfârșitul după-amiezii, conf. Și duminica revine. Sub vremea bună de data aceasta. Dar a trebuit să rămân concentrat. Deci luni: stricat! Așadar, din când în când, am nevoie de câteva „cuvinte dulci” (în sens nobil ...) pentru a alimenta!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 29/10/20, 11:12

Rajqawee a scris:Am citit întotdeauna acest subiect în diagonală, dar nu am prea multe de spus ... cu excepția faptului că proiectul nostru de mutare progresează bine și cel mai probabil ne vom muta în Pirinei: pentru a fi mai precis, va fi Carcassonne, sau Saint-Gaudens. A priori, am prefera Saint-Gaudens (din multe motive!)

Proiectul va fi în cele din urmă un teren de cel puțin 1500 m² pentru grădină de legume, livadă, cuptor de pâine ... împreună cu familia, toată lumea este extrem de motivată! Și copii!


Ei bine, devine mai clar, plecat hop, în cele din urmă o grădină de legume pentru leneși din St. Gaudens sau Carcassonne!
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 29/10/20, 12:09

Did67 a scris:Mulțumesc. Știu că ești sincer ...

Am această șansă de a împărtăși cunoștințe ca și alte semințe ... Deci, atunci când crește, da, experimentez satisfacție. Rețineți că nu vorbesc despre „mândrie” (ceea ce este, pentru mine, un lucru rău).

Extrag energie pentru a reveni pe drumuri. Scroafă. Încă semănați. Aruncați semințele. Greșit și prin! M-am întors epuizat de „raidul” meu în Haute-Savoie. Mergeți cu mașina (pentru a evita trenurile aglomerate). 7 ore (m-am dus în partea franceză) în ploaie. Condiții teribile de trafic. Sâmbătă dimineață, dedicare pe Place de Thorens-Glières. Sfârșitul după-amiezii, conf. Și duminica revine. Sub vremea bună de data aceasta. Dar a trebuit să rămân concentrat. Deci luni: stricat! Așadar, din când în când, am nevoie de câteva „cuvinte dulci” (în sens nobil ...) pentru a alimenta!

Cred că merge mai departe, semeni, dar și micoriză, deoarece această deschidere mentală pe care o declanșezi la noi depășește cu mult grădina de legume, legumele sunt doar un aspect al întregului set

Abia aștept să văd rezolvarea unui set de probleme pentru a profita de toate acestea la valoarea justă, permițându-mi să refac o grădină de legume, mi-a permis să țin mai bine, dar și să iau în considerare proiecte concrete într-un viitorul apropiat, așa că da, mulțumesc Didier și dacă știind că m-ai ajutat foarte mult te ajută la rândul tău și cu atât mai bine
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 29/10/20, 13:57

Moindreffor a scris:Cred că merge mai departe, semeni, dar și micoriză, deoarece această deschidere mentală pe care o declanșezi la noi depășește cu mult grădina de legume, legumele sunt doar un aspect al întregului set


Pentru că dintr-o dată ne dăm seama că nu ne facem pur și simplu grădina de legume, ci ne integrăm într-un sistem, fiecare din sectorul său cu climatul și solul său. După cum spui, este un set și nu doar „iau ceva, fac o gaură, crește și recoltez și, dacă îmi lipsește, este pentru că mi-a fost dor de luna bună”.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 29/10/20, 21:07

Doris a scris:
Moindreffor a scris:Cred că merge mai departe, semeni, dar și micoriză, deoarece această deschidere mentală pe care o declanșezi la noi depășește cu mult grădina de legume, legumele sunt doar un aspect al întregului set


Pentru că dintr-o dată ne dăm seama că nu ne facem pur și simplu grădina de legume, ci ne integrăm într-un sistem, fiecare din sectorul său cu climatul și solul său. După cum spui, este un set și nu doar „iau ceva, fac o gaură, crește și recoltez și, dacă îmi lipsește, este pentru că mi-a fost dor de luna bună”.

da dar nu doar grădina de legume, ci te face să gândești și să vezi viața altfel, chiar dacă ceea ce spui este absolut adevărat
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 29/10/20, 22:36

Ceea ce am vrut să spun este că, probabil slab exprimat, dar când spun „împreună”, sunt multe lucruri, mult dincolo de grădina din bucătărie. Dar uneori îmi lipsesc cuvintele, chiar și în limba maternă, mintea este largă, iar restul nu ține mereu pasul cu vremurile. Aici suntem pe aceeași lungime de undă : Wink:
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Yool
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 225
Înregistrare: 16/08/19, 10:23
Locul de amplasare: Pas de Calais
x 44

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Yool » 30/10/20, 16:20

A venit rândul meu să-ți mulțumesc! Și mai general tuturor jucătorilor din acest fir. Trecerea prin ea de fiecare dată este o plăcere, deoarece experiențele tuturor sunt interesante. Mulțumim Didier pentru că știi să sintetizezi acest lucru în videoclipurile și cărțile tale (chiar dacă unora le este prea lung ...)
Ceea ce apreciez cel mai mult este că suntem departe de dogme, de alegerea binară (bună / nu bună). Comparativ cu lumea din jur și cu ceea ce se întâmplă în momentul în care avem impresia că trebuie să alegem întotdeauna o parte (pro sau contra), este o adevărată suflare de aer proaspăt.

Dacă nu m-aș fi izbit de unul dintre videoclipurile tale într-o zi, probabil că aș mai face movile (toate pentru ce?) Sau alte rahaturi de genul acesta care sunt absolut irelevante în contextul meu (ca în 90% din grădini).

Când am avut terenul meu (pătrat cultivabil de 250 m4), acum 100 ani, soția mea m-a convins la început să fac doar o mică parte (cum ar fi 2mXNUMX) pentru că se temea că voi petrece prea mult timp in gradina. Văzând că pe parcelele de alături cultivate convențional, toate sunt cel puțin două la grădină și că am fost (și sunt în continuare) singurul care îl sperie. Așa am căutat YouTube și alte site-uri pentru a găsi o cale de grădină, care să respecte principiile ecologice și care să nu consume prea mult timp. Astăzi cultiv aproape toată suprafața (în afară de culoare) fără ca aceasta să dureze mult timp. Ei bine, uneori recunosc că petrec mult timp acolo să observ și să mă „minunez” ca Doris;) și doamna îmi dă un telefon pentru a-mi spune că este timpul să plec acasă : Cheesy:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 30/10/20, 16:24

Aceasta este dependența despre care vorbesc în concluzia primei mele cărți: ca orice lucru care dă plăcere, o grădină de legume leneșă poate deveni captivantă! Mergem sau rămânem acolo nu pentru că „TREBUIE ... Nu, nu, doar pentru că suntem bine. Sau că există ceva interesant de observat ...
5 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot], prettyjojo și oaspeții 258